Lukkoon naisten seurassa!

Ujo Ulittaja

Mä oon 24 vuotias mies ja mulla on ongelma. Meen ihan lukkoon aina ku puhun naisten kanssa ja punastun helposti. Mä en jännitä kavereitten seurassa mut sit ku on vähänki tuntemattomampi nainen ni sanaakaan ei tule suusta. Ja itseasiassa tämä koskee myös miehiin, ja ei, en ole homo vaan jännitän tuntemattomien seurassa. Aina kaveriporukassa jos siinä on mukana joku kaverin kaveri niin oon sillon ihan tuppisuu. Tää ominaisuus hävettää mua sillä ulkoisesti olen enemmänki pubin ovimiehen näköinen kuin ruusunkasvattaja. Tosin nykyään olen ehkä liian lihava sen näköseksi mutta kaverit aina vitsailee että olen jonku julman jengiläisen näkönen. Miten tämmösestä voi päästä eroon?! Alkaa tympii ku ei täs ikinä löydä kumppania itelleen koska on niin ujo. Olen seurustellut kaksi kertaa mutta kummatkin kerrat on kariutunu siihen että mä oon jännittäny niin paljon näitten naisten seurassa että en oo pystyny loppujen lopuks olee heidän kanssaan. Vaikka välitin ja olin ihastunut heihin kumpaakin. Nyt on sit menny 5 vuotta ilman seurustelusuhdetta. Auttakkee! Onko jollain hyviä vinkkejä miten päästä tämmösistä? Kiitos!

2

609

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskallanko koskaan

      oon saman ikäinen mies ja sama ongelma.
      ikänä en ole seurustellu,yhtä naista muutaman kerran tapailin ja molemmat jännitettiin,jotenkin se kun huomas toisenkin jännitävän niin helpotti omaa jännitystä,oisin kyllä halunnu/pystyny sen kanssa jatkaan ja tuntu että jännitys olis pikkuhiljaa vähentyny mutta se loppu sitten muista syistä.
      oletan että jännitys ja ujous vieraillekkin puhuessa vähentyis jos löytäis sen yhden ihmisen kehen tutustuis 100 prosenttisesti ja jonka läheisyyteen tottuis ja vois keskustella kaikesta mahollisesta.

      nyt jouduin työpaikkaan jossa miltei kaikki työkaverit naisia.ne hölöttää koko ajan jotain ja itse ei vaan uskalla kommentoida mitään eikä keksi mitään sanottavaa kun aivot jännityksestä jäässä,kysyttäessä jotain asiaa saan lyhyesti jännittäen vastattua.olis "mahtava" tilaisuus opetella puhumaan naisille edes "niitä näitä" jos vaan osais olla jännittämättä niin perkleesti....
      noh,olen mää pikku riikkisen "edistynyt" heidän kanssa juttelussa,kun olen jonkun kans kahdestaan niin olen lyhyesti sanonut jotain tyhjän päivästä siitä mitä juuri touhutaan :)

    • Vähän sama vika. Tosin olen lähes 10 vuotta vanhempi. Enkä ole koskaan seurustellut, en ole edes treffeille päässyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      25
      2104
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      91
      1921
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1891
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1603
    5. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      488
      1456
    6. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1454
    7. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1377
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      48
      1257
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      73
      1124
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1119
    Aihe