on vetämässä letkut irti 2000:n puolustusvoimien palkansaajalta!
Hyvä kuitenkin että tuetaan Kreikan letkuja!
Hyvä kuitenkin että tuetaan Kreikan letkuja!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tee työtä, jolla on tarkoitus.
Jopa työttömyys tulee halvemmaksi veronmaksajille, kuin palkan maksaminen tyhjästä. Ja eiköhän aika monelle irtisanotulle löydy yhteiskuntaa hyödyttävä työ.
Juu... työttömyys alueella on vain n14%,kyllähän sieltä töitä pitäisi löytyä!
Eläköön Vasemmistoliitto... parasta mitä Kokoomus rahalla saa!
Silti ei ole järkevää maksaa tyhjästä.
Vähennykset tehdään nyt koska ikäluokat on pienentyneet. Tiedetään myös nyt jo että syntyvyys on taas kääntynyt voimakkaaseen kasvuun,15v päästä joudutaan ostamaan uusia tiloja että kaikki taas mahtuu!
Helvatan kaukonäköistä!
Mahtuu minne? Tulevaisuudessa nuorilla tuskin on paljon intoa möyriä munat turpeessa metsässä vesisateella.
Mikä näiden henkilöiden funktio on ollut maanpuiolustuksessa? Jos heidän panoksensa on katsottu turhaksi niin on oikein poistaa heidät palkkalistoilta.
Kirjanpidollisista syistä, ilman että todellista säästöä syntyy yhtään, saadaan maksaa enemmän ja ollaan vajaalla "miehityksellä". Onhan tuo tietysti ajatus sinäänsä ja niin Kokoomuslainen, eli hipoo idiotismia.
Saadaan rahaa leluihin!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012022915269299_uu.shtml
Sotaherrat päättää. Hallitus kuunteli asiantuntijoita.
Olennaisinta oli se, että turhista puolustusmenoista leikattiin. Se on tosissijaista, miten puolustusvoimat rahansa tuhlaa. Enemmänkin leikkausvaraa näemmä on. Saas nähdä antaako hallitus kenraaleille luvan hankkia tälläisiä turhia sotaleluja, vai tehdäänkö rahoihin lisäleikkaus, jotta voidaan työllistää puolustusvoimain poispotkimat työntekijät.
Jos ja kun koulutettavan ikäluokan määrä pienenee niin samoja tiloja ei tarvita kuin suuremmille ikäluokille. Tällöin tulee todellista säästöä kun tiloja vähennetään ilman, että se vaikuttaa mitenkään puolustuskykyyn. Tällöin valitettavasti myös se henkilökunta joka on noissa lakkautettavissa varuskunnissa saattaa joutua työttömäksi. Idiotismi, mitä sillä tarkoittanetkaan, ei mitenkään liity tuohon toimintaan vaan sitä voidaan pitää jopa järkevänä kun menoja sopeutetaan todelliseen tarpeeseen, tällöin varat voidaan kohdistaa todelliseen puolustuskyvyn ylläpitoon.
Sinä vaan Molo esität väitteitä mutta et hitustakaan perustele niitä, se vie koko uskottavuutesi!
Ja voin vielä lisätä että, tällä vanhuuden höperöllä, dementoituneella porvari papalla on uskottavuus mennyt jo aikaa sitten.