Minulla on vanhoja laadukkaita Pentaxin obiskoja, siis käsitarkenteisia. Toimiiko esim. K5
näillä "laseilla".
Pentaxin digijärkkäriin vanhoja "laseja"
4
253
Vastaukset 4
- J©B
Mulla on yksi vanha SMC Pentax-M 50mm f/2 joka ei toimi K-5:ssa. En tiedä johtuuko kamerasta vai onko vika objektiivissa.
K-5 alkaa jo olla ”vanha” malli.
Jos haluat n. saman hintaisen järkkärin jossa toimii kaikki vanhat lasit niin hanki Pentax K-01 se lienee ainoa järjestelmäkamera jossa toimii kaikki aiemmin valmistetut eri merkkiset objektiivit joissa on sama bajonetti.
Siihen käy myös maailman ohuin (9,2mm) ”normaali” 40mm f/2,8.- penaaja.
Pakko olla kameran asetuksissa vika. Uskallan luvata että takuulla toimii jos osaat laittaa asetukset kuntoon.
- hkjdfqjrfkiqh
Toimii, mutta ei kaikki toiminnot ole käytettävissä.
• Pentax KAF2 bayonet mount
• Pentax KAF3, KAF2, KAF or KA mount lenses
• Pentax K mount lenses with restrictions
Myös jenka-objektiiveja voi käyttää K-sovitteella.
Kahdella tutulla on Pentaxeja useita malleja ja erinäisiä vanhoja objektiiveja. - Koo-ärrä
Pentaxiin käy melkoisen hyvin nuo vanhat lasit.
Tässä kattava taulukko yhteensopivuuksista:
http://www.mosphotos.com/PentaxLensCompatibility.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901359
- 46738
- 20659
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit49650- 81639
- 53618
- 47591
- 50573
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132568Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan192553