Jostain kumman syystä jäi parin viikon autoliikkeiden kiertämisen jälkeen listalle 2 autoa ja toinen niistä on Fabia Combi ehkä myös sedan mutta ainakin vielä Combi näyttää silmälle paremmalta vaikka farmarille ei ole mitään käyttöä.
Koeajojen jälkeen ei voi muuta sanoa kun hyvälle vaikutti,ainoa mikä jäi harmittaa on se että varustetasossa ei ole sähköikkunoita ja ilmastointia samassa paketissa,kummallista...ja kyynärnoja/käsitukikonsolia keskelle ei vissin saanut edes lisävarusteena,siihen kun olen nykyisessä Mondeossa tottunut.
Onko huollot/varaosat halpoja? ainakin jos toiseen merkkiin mitä olen katsomassa vertailen niin Motonetista saa lähes kaikki osat mitkä on kuluvaa tavaraa kun taas citikassa on teetettävä kaikki merkkiliikkeessä.
Laittakaa omia kokemuksia tänne,onko moottoritieajossa meteli turhan voimakas? sinne asti kun koeajolle en lähtenyt.
Kumpi olisi järkevämpi ostos : vm.01 ajettu 80 tkm hintaan 10 t vai vm 03.ajettu n.25 tkm hintaan 15,9 t.
Kiitoksia jo etukäteen vastauksista, "itäauto" tyyliset vastaukset voi unohtaa,tiedän hyvin mistä osista auto nykyään valmistetaan :)
Jos kyseistä autoa on joku myymässä niin voi ottaa yhteyttä.(75kw)
Koeajojen jälkeen ei voi muuta sanoa kun hyvälle vaikutti,ainoa mikä jäi harmittaa on se että varustetasossa ei ole sähköikkunoita ja ilmastointia samassa paketissa,kummallista...ja kyynärnoja/käsitukikonsolia keskelle ei vissin saanut edes lisävarusteena,siihen kun olen nykyisessä Mondeossa tottunut.
Onko huollot/varaosat halpoja? ainakin jos toiseen merkkiin mitä olen katsomassa vertailen niin Motonetista saa lähes kaikki osat mitkä on kuluvaa tavaraa kun taas citikassa on teetettävä kaikki merkkiliikkeessä.
Laittakaa omia kokemuksia tänne,onko moottoritieajossa meteli turhan voimakas? sinne asti kun koeajolle en lähtenyt.
Kumpi olisi järkevämpi ostos : vm.01 ajettu 80 tkm hintaan 10 t vai vm 03.ajettu n.25 tkm hintaan 15,9 t.
Kiitoksia jo etukäteen vastauksista, "itäauto" tyyliset vastaukset voi unohtaa,tiedän hyvin mistä osista auto nykyään valmistetaan :)
Jos kyseistä autoa on joku myymässä niin voi ottaa yhteyttä.(75kw)
Vastaukset 12
Vanhimmat
Itselläni tuore Fabia Combi TDI. Erittäin tyytyväinen olen ollut ajo-ominaisuuksiin ja auton laadukkuuteen. Ainoa negatiivinen seikka on rengasmelu, joka osin johtuu matalaprofiilirenkaista, karkealla pinnalla huutaa renkaat, silellä kulkee kuin sukkasillaan.. Suosittelen vähintään 65-sarjan renkaita. Sama ongelma näyttää olevan myös muilla merkeillä mm. uusi Golf(jäykkä kori???). Mutta kokonaisuus autossa on todella hyvä. Fabia oli todella moderni auto tullessaan markkinoille, yllättävää kyllä nykyisin kaikki ovat samantyyppisiä. Eikös sen muotoilija mennyt Rolls Roycelle??
Skoda on laatua! Itse ajelen classic-mallin vermeellä. Auto on mielestäni laadukas ja hyvä ajaa. Rengastus autossa 195/50. Pikkuisen äänekäs, mutta ajo-ominaisuudet ovat kuin isommassa keskiluokan perhe-autossa. Suosittelen Skodaa!
Siis combi .
Ilman ilmastointia ..Jos
auto seisoo pakkasessa ja ei ole lämmintä paikkaa jossa sitä vosii kerran kuussa käyttää niin että ilmasstointi käynnistyy.
Ja Talvi kestää suomessa pitkään. Kesä on lyhyt
Huoltojen hinnat kannataa selvittää..Kysy jakopään vaihto hinta ja vaihtoväli..
Ota mukaan muitakin kun meteliä haluat tutkia ja aja moottoritiellä ja istu myös itse kuskin puolella.Ja ajakaa soratiellä ja kuunelkaa..mitä kuuluu...
Käytä kumpikin auto tohtori testissä. Ja päätä sitten.Km tai hinta suhde ..vähän vaikee yhtälö..jaa takuu...
Että semmosta
Pitäisikö se Tdi myös koeajaa,aamulla olen menossa koeajelulle ja jos sieltä löytyisi myös Tdi niin täytyy kokeilla, miten se melu sillä Tdi-lla,jos kerran jo bensa auto on meluisa niin dieseli..?
Mikä olisi se ihanne renkaskoko melun kannalta,kumpi siihen vaikuttaa korkeus vai leveys?
Vaatimuksena on Combi ja 75 kw moottori joten aika vähän näyttää käytettyjä olevan tarjolla ja vielä kun osamaksujen kanssa autoissa aina pelleilen niin yksityiseltä ostaminen on pois suljettu.
Aika iso hintaero on vm 01 ja 03 välillä,noin 6t euroa ,harmi kun sitä 75 kw moottoria ei ole 01 malleissa vielä mukana,tuli kai vuonna 02? Tdi koneella varustettuja ei käytettynä juuri ole tarjolla,menisi varmaan alle 5 l satasella ja verokin ei näin pienessä varmaan päätä huimaa.
Ja ennen lopullista päätöstä täytyy vielä vaimolle vakuuutta että kyseessä on tosiaan auto,hänellä paljon ennakkoluuloja vaikka olen netistä näyttänyt miten se on menestynyt koko euroopassa vw tasolla,mutta naiset on naisia :)
Ilman muuta kannattaa kokeilla TDI:tä, jos mahdollisuus. Voi tulla kalliiksi, nimittäin ihmettelen jos vielä sen jälkeen mietitkään bensa-mallia :). Ei kannata välttämättä laskeskella kovin tarkkaan vuotuisia ajomääriäkään, sillä 74kwTDI:n käytännön suorituskyky on niin miellyttävä että siitä kelpaa maksaakin.
Maantieajossa Fabiassa kuulunee (veikkaus) pääasiassa suhinoita ja rengasmelua, siis diesel/bensakoneella ei ole merkitystä. Luultavasti vain tyhjäkäynnillä ja kiihdytyksissä kuulet eron koneiden äänissä.
Itse en edes miettisi citikkaa, kun vertaa noiden kahden laatua ja jälleenmyyntiarvoa. Joku voi olla eri mieltä, mutta minun mielestä nyky-Skodat säilyttävät hyvin arvonsa. Ja laatu on tunnetusti VAG:n kärkipäätä.
ei kovia vaatimuksia ole.Niistä osista ovathan ne MELKEIN samoja kuin oikeissa autoissa, toleranssit jos heittää menee skodahyllyyn ja priimat vw-hyllyyn.
korihan on täysi itäkori hajua myöten mutta sijoitettuun rahamäärän nähden oiva reki.
Skodako muka halpa? Taitaa olla aivan samalla viivalla siinä suhteessa muiden kanssa. Tuulilasissakin totesivat, että ostaisivat samalla rahalla mieluummin Fabia Combin 2litraisena kuin vastaavan hintaisen 1.4 koneisen Golfin. Ei tainnut itähaju haitata. Kannattaa sinunkin käydä katsomassa tarkemmin sitä laatuasiaa. Konsernille lienee sama millä merkillä voittoa tahkoaa.
enempi lukea sitä nimikkolehteään eikä Tuulilasia, mutta saahan sitä aina yrittää valistaa. Taitaa vaan tässä tapauksessa mennä työ hukkaan.
Tässäpä kokemuksia vuoden varrelta Combin bensaversiosta.
Fabia on todella mukava ajaa. Hallintalaitteet ovat oikeissa paikoissa ja autoa on erittäin kevyt pyöritellä. Kääntyy pienessä tilassa ja tarjoaa silti mukavat tilat. Pohjalevy on Audi A2:sta tuttu ja tuntuu mukavalta. Se on riittävän jämäkkä mutta ei liian kova ja jousitus nielee mukavasti epätasaisuudet.
Fabia on ollut 1.4-koneelle testipenkkinä ja löytyy nykyään myös viitosgolfin nokalta. Sen suhteen ei ole mitään moitittavaa. Noilla numeroarvoilla tarkasteltuna se tuntuisi alimitoitetulta mutta eipä tuolla tarvitse jalkoihin jäädä vaikka auto olisi kuormattu raskaastikin. Pirteä pieni kone jonka taloudellisuus jaksaa hämmästyttää. Näin kesäaikaan kulutus painuu viiden litran tuntumaan ja sitä voi huoletta kehua pieniruokaiseksi. Taloudellisin kierroslukualue näyttää pyörivän noin 2000 kierroksen tuntumassa, joten suurella vaihteella ajettaessa säästö todella tuntuu. Pieni kulutus kompensoi pientä polttoainesäiliötä, jota muutoin saisi olla jatkuvasti täyttämässä.
Talviautona Fabia yllätti positiivisesti. Kovillakin pakkasilla kone käynnistyy nöyrästi. Istuinlämmittimet ovat erittäin tehokkaat ja jo parin sadan metrin ajon jälkeen lämpöä on riittävästi. Moottori vastaavasti kestää lämmitä hieman pidempään mutta kylmäksi en autoa lähtisi moittimaan. Ilmastointi pitää ikkunat hyvin auki, ja näin kesäaikaankin se korvaa sähköikkunoiden puuttumisen ihan mukavasti.
VW:lle tyypillisiä pikkuvikojakin on ollut mutta ajoa haittaavia tekijöitä ei ole ilmaantunut. Komponenteissa on poikkeuksetta VW/Audin leimat ja niiden laatu on joko hyvää tai sitten niistä löytyy kaikille konsernin autoille tyypillisiä vikoja. Epäluotettavaksi Fabiaa ei silti kannata epäillä vaan pidemmätkin matkat menevät muitta mutkitta mukavasti. Ajaminen on siis aina yhtä mukavaa ja jaksaa yllättää positiivisesti joka kerta. Vaihteisto toimii kuin ajatus ja monia autoja ajaneena voin väittää että laatikko on yksi mukavimmista.
Sähköinen kaasupoljin saattaa aluksi aiheuttaa mummokaasua, sillä siihen tottuminen voi viedä aikansa ja auto on siitä syystä aluksi helppo saada sammumaan valoihin. Kytkin on varmasti yksi kevyimmistä. Sanoisinko jopa naisellisen kevyt. Toisen auton ratista Fabiaan siirryttäessä kytkin painuu aivan huomaamatta pohjaan, sillä polkimella on olematon vastus. Sillä ei siis kannata lepuuttaa jalkaansa.
Combi on myös hieman tuuliherkkä peltoaukeilla, etenkin kovassa sivutuulessa. HB Fabioissa en ole samaa huomannut ja esimerkiksi RS Fabiaan verrattuna eroa on huomattavasti RS:n hyväksi. Se ei vaella kovallakaan tuulella. Useita eri Fabioita kokeilleena voin vain olla hyvin tyytyväinen autoon enkä näe mitään syytä vaihtaa merkkiä nyt kun Octaviastakin saadaan tuore versio markkinoille.
15000km:n huolto kustansi 95e ja varsinainen vuosihuolto 170e, joten muihin konsernin autoihin verrattuna kohtuulliset huoltokustannukset.
Positiivista on myös ajovalojen polttimoiden vaihtaminen. Polttimot voi todellakin ITSE vaihtaa ilman että tarvitsee purkaa koko konehuonetta. Takavaloille löytyy tavaratilasta verhoillut luukut joista pääsee polttimoihin vaivatta käsiksi. Pieni mutta tänä päivänä merkittävä seikka.
Sen saa tavaralokerolla ja erilaisilla kuoseilla varustettuna Milotechiltä.
Seuraa linkkiä http://www.milotec.de/english/ ja valitse Skoda Fabia Interior
Hintaa 78e - 135e nojasta riippuen. Kova hinta mutta jos kerran tarvetta on niin tilaus vetämään. Milotechillä on jälleenmyyntiä esim. Turussa.
Suomessa on jälleenmyyjä http://www.kennyscarstyling.fi
Hinnastossa ei näytä olevan Fabian osia mutta sieltä niitä saa. Jotain on tullut tilattuakin ja tuo käsinojakin on ollut harkinnassa. On vaan pikkasen hintaa..