Meillä on exäni kanssa pankissa laina, jota exäni vanhemmat ovat takaamassa. Kaikki on kunnossa tämän lainan osalta. Meillä on myös pari pienempää lainaa, joissa ei ole takaajia, pantteja tai muutakaan. Vakuudettomia siis. Näiden kanssa on ollut maksuvaikeuksia. Nyt pankista oli soitettu exäni vanhemmille näiden lainojen rästeistä, vaikka heillä ei näiden lainojen kanssa ole mitään tekemistä. Ymmärrän, että takaajien kanssa voidaan keskustella lainasta, jota he ovat takaamassa, mutta käsittääseni muut lainamme ja raha-asiamme eivät takaajille kuulu. Onko pankilla tällaiseen oikeus? Olen kysynyt asiasta suoraan pankinjohtajalta, mutta hän EI VASTAA!!! kysymykseeni. Ilmoitti ihan suoraan, ettei keskustele tästä. Olen alkanut miettiä, onkohan pankki toiminut väärin ja rikkonut jopa pankkisalaisuutta näin toimiessaan? Pitäisikö kysellä lakimiehen neuvoja asiaan vai onko jollain täällä kokemusta?
Pankin oikeudet
Minä
3299
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ovatko vanhemmat antaneet yleistakauksen?
Jos ovat, niin se koskee KAIKKIA lainojanne.
Jos yleistakauksessa on sovittu vain takauksen yärajasta, niin takaaja vastaa kaikista velallisen lainoista.
http://www.laki24.fi/lave-takaus-yleistakaus.html
Tuo yleistakaus takauskatolla oli menneinä vuosina melkoisen yleinen takausmuoto. Teillä saattaa olla kyseessä juuri tuo. Muutenhan pankki ei takaajille soittelisi.
http://www.laki24.fi/lave-takaus-yleistakaus.html
Ei ole yleistakaus. He takaavat vain tuota yhtä tiettyä lainaa. Siksi ihmetyttääkin.
Ennen kuin ryhdyt lakimiestä etsimään, niin lue vielä kerran ne hyväksymänne lainaehdot. Esim. Sampopankin Käyttölainan ehdoissa sanotaan seuraavaa:
"13.1 Pankin oikeus ilmoittaa takaajalle ja ulkopuoliselle vakuudenomistajalle velallisen maksukyvystä
Pankilla on oikeus antaa tietoja takaajalle ja pantinantajalle velallisen kaikista Sampo Pankki Oyj:ssä ja Sampo Asuntoluottopankki Oyj:ssä olevista sitoumuksista ja maksuhäiriöistä sekä muista velallisen maksukykyyn vaikuttavista seikoista."
Ja muissakin pankeissa on takuuvarmasti samansuuntaisia ehtoja. Huom! Siis pankilla ei ole oikeus ilmoittaa takaajalle ainoastaan hänen takaamansa lainan maksukykyyn vaikuttavista seikoista, vaan KAIKISTA samassa pankissa olevista lainoista, jos niiden kanssa tulee ongelmia.
"raha-asiamme eivät takaajille kuulu"
Raha-asianne eivät todellakaan kuulu takaajille; niinpä pankki ei ilmoittele heille esim. "No nyt niillä oli 800 euron luottokorttilasku" "no nyt ne ostivat kaupasta ruokaa 150 eurolla ja alkosta viinaa 90 eurolla" yms.
Sen sijaan, jos teillä jää muiden samasta pankista olevien lainojen maksueriä rästiin, niin se on sellainen asia joka takaajalla on oikeus tietää. Jos on yhden tai kahden muun lainan kanssa maksuongelmia, niin lähes varmasti niitä on kohta kaikkien lainojen kanssa. Ja mitä aiemmin takaaja tietää asiasta ja osaa varautua siihen että koko paska todennäköisesti kaatuu hänen syliinsä, niin se parempi sekä takaajalle että pankille.