Ei tule kutsua, ja jos tulisikin, en mene.

E=MC5

Eikä siihen mitään täydennyskoulutusta taikka reservistä eroamista tarvita.

Heitin sotilaspassini roskikseen kohta kaksi vuotta sitten. Tuli kutsu kertauksiin, heitin senkin roskiin, ja kun tuli uutta lippulappua tornin kuvalla varustettuna, heitin sen roskiin ja häippäsin matkoille, joten......

Ja loppujen lopuksi: koko armeijan voisi lopettaa aivan turhana. Kuka tänne hyökkäisi? Venäjä? Ruotsi? Jenkit? Kiina?
Okei, jos Venäjä hyökkäisi tänne, tänne tulisi ensimmäisten tuntien aikana niin paljon ohjuksia yms. kamaa että siinä nämä 70 kpl uusia ohjuksia olisi ihan pipettikamaa Venäjältä tulevaan nähden. Eli koko intti olisi pyyhkäisty muutamassa tunnissa. Siis turhaa pyristelyä. Joten inttiin suunnatut rahat voitaisiin käyttää hyödyllisemmin: hoitajia lisää vanhustenhuoltoon ym. paikkoihin, poliiseja lisää jne. jne.

Miettikääpä.

1

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Method Putkisto

      Vetelee vaan tussilla siitä nimen ja osotteen yli, ja takasin kiertoon. Vielä kirjoittaa että: "vastaanottaja tuntematon" tai "muuttanut" ja "palautetaan lähettäjälle". Tuntemattomien soittoihin ei lie kannata vähään aikaan vastata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      275
      3425
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      104
      1730
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      230
      1381
    4. 74
      1336
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      64
      1205
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1097
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1079
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      991
    9. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      18
      873
    10. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      857
    Aihe