Tässä lista syömisistäni ruuista tämän päivän aikana:
8.00
- 1 paahtoleipä, margariinia, juusto
- Croissantti
- lasi tuoremehua
12.00
- 1/4 lautasta salaattia
- 1/4 lihamureketta
- reilu ruokalusikallinen kermaviilikastiketta
15.00-17.00:
- paahtoleipä kinkulla
- 2 mandariinia
- banaani
- riisiä keitettynä n. 2dl
- HK lihapiirakka
- tuoremehua
- 100g valkosuklaata
21.00-0.30
- karjalanpiirakka, juusto
- karjalanpiirakka, kinkku
- 2 paahtoleipää margariinilla
- tuoremehua
- jugurtti
- 10 suklaahippukeksiä
- kakkupala
- 3 lasia coca cola zeroa
Ihan masentaa huomata miten paljon kaloreita tuossa on!! Huomasin itsekin kyllä ähkyn, mutta en vain kyennyt lopettamaan syömistä. Nyt tekisi melkein mieli oksentaa, vatsassa tuntuu ikävältä ja verisuonet pullottaa... Enkä edes liikkunut tänään juuri ollenkaan. Nukahdin tuossa viiden jälkeen päikkäreille joten en sentään voinut syödä.
Tätä on tapahtunut koko elämäni ajan, että syön aivan hallitsemattomasti. Paitsi että viime viikon elin alhaisella kalorimäärällä, voisiko siitä johtua tämä ahmiminen?
Onko tämä enää normaalia?
2
258
Vastaukset
- Foodfeud
Kysymykseesi onko tuo normaalia niin on se aika monelle, et varmasti ole ainoa jolla ruokavaliossa ja aterioiden suunnittelussa on petrattavaa. Positiivista että listaltasi löytyy salaattia ja hedelmiä, monilla ei niitä ole.
Parikin virhettä voisin listata tuon perusteella...
- Aamulla syöt aika vähän ja iltaa kohti ahmit huoletta. Toisin päin käännettynä ja samalla hieman tasapainotettuna homma pysyisi huomattavasti paremmin kurissa. Aamupalan merkityksestä voi lukea vaikka täältä: http://www.webmd.com/diet/features/lose-weight-eat-breakfast
- Jätä light-kolat, aspartaamit ja muut keinomakeat vähäksi aikaa kokonaan. Saatat huomata että näläntunne ei vaivaakaan niin usein.
- Älä osta kaappiin suklaakeksejä, kakkua, valkosuklaata ja muuta kuraa -- jos ei niitä ole, et voi niitä syödä. Käy kaupassa ruoan jälkeen ja suunnitellun ostoslistan kanssa niin et tule ostaneeksi roskaa.
- Jos nyt aivan välttämättä tarvitsee suklaata niin tummaa, 85% suklaata. Saat sillä suklaanhimon tainnutettua hyvin ilman että ahmit sitä ylenpalttisesti. Yksikin pala riittää.
- Juotko riittävästi päivisin? Toki saattaa olla että juot vettäkin, mutta et listannut sitä ollenkaan tuohon päivän menuusi.
- Pidä huoli että ruokavalioosi kuuluu hyviä rasvoja, riittävästi kuitua sekä proteiinia. Hiilarisaanti tulee useimmille ihmisille ihan itsekseen, mutta muiden kohdalla pitää välillä suunnitella.- Foodfeud
...niin, ja älä notku Internetissä puolenyön jälkeen. Hyvät unet auttaa myös pitämään ruokavalion tasapainossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605173Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163447Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370