Eli vois kytkinnesteen vaihtaa kun oli aikas tummaa jo. Ei ole mahdollisuutta päästä auton alle joten onnistuuko seuraavanlaisesti:
Imee vanhat nesteet pois säiliöstä ja uudet tilalle. Ajelee pari päivää ja sama temppu uusiksi muutaman kerran? Siis manuaali laatikolla oleva auto, eli kiertääkö nesteet kun painelee kytkintä?
Onko muita ehdotuksia?
Kytkinnesteen vaihto?
8
12203
Vastaukset
- 5y6h4j4j64j64
Ensin teet kuten kirjoititkin, ime vanhat nesteet pois säiliöstä ja kaada uudet. Sen jälkeen avaa ilmausruuvi joka sijaitsee siellä missä kytkinnesteputki menee vaihdelaatikkoon. Pumppaa kytkintä niin että ne vanhat nesteet sieltä putkestakin tulevat pihalle. Sen jälkeen ilmaat huolellisesti, käske jounkun painamaan poljinta alaspäin ja samalla kun sieltä ilmausruuvista valuu ulos nestettä, kiristät sen kiinni.
- Alk.per.kysyjä.,.
Niin tuo on se paras ja nopein tapa. On vaan tuo ilmausruuvi niin hankalassa paikassa ettei pääse moottoritilan kautta... Kiertääkö nesteet kun painelee kytkintä?
Huonosti ne kiertää.
Eikä sitä nestettä yleensä ole tarvetta vaihtaa koskaan.
Jos siinä on paljon mustaa mujua, on se musta kulunutta tiivistekumia ja silloin se saattaa olla syytä vaihtaa, ehkä myös se tiivistekumi.
Polkemaan ei tarvita toista kaveria. Riittää kun täytät säiliön, avaat ilmausruuvia ja annat nesteen valua. Lisää uutta nestettä niin, ettei säiliö tyhjene kokonaan.
Auton alle ei sitten ole mitään asiaa jos auto on tunkin varassa. Vakuutusyhtiö kertoo omaisillesi, ettei näistä itsemurhista korvata mitään.
- Ei vaihdu..
..Ratkaisevasta paikasta. Putki ja ilmausriivi tulevat lähes aina sylintetin yläosaan. Eli se veden ja ruosteensekainen mössö jää sinne sylinterin pohjalle, ( jos sellaista on). vaikka nesteet vaihtaakin. Käytännössä turha vaihtaa ollenkaan.
Ongelmat voi tulla jossain 20 vuotta vanhassa, ja pitkään seisoneessa autossa.- Vaihda pois
Nesteessä oleva kosteuden myötä iskee korroosio osiin...
Monessa autossahan jarru/kytkinneste on yhteisessä säiliössä.
- Membrane_man
Hyvää lisätietoa, kiitoksia! Mulla juuri tuota kuvattua mössöä. Kirkkaankin väri muuttuu melkein heti vaihdon jälkeen sameaksi. Ihmettelin kun ei kytkin pelaa (painuu sohahtaen lattiaan ja jää sinne) vaikka nesteet vaihtanu jo kahdesti lyhyen ajan sisällä :(
- Ilmaruuvi
Nyt on korjattu riittävästi. On aika laittaa kuntoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053121Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus931451- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461314Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1551228Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803