DSG vipu jumissa

Mun autosta jäi DSG vivun vipu (jotai painetaan kun vvaihdetaan vaihdetta) jumiin. Nyt vaihdevipu liikkuu PRN alueella mutta ei mene D tai S:n (koska se voiu on jumissa).

Ideoita mikä vikana ja kuinka kallis remointti edessä?
8326
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

DSG:ssä ei vaihdeta vaihdetta, se vaihtaa ihan itse, moodi sen sijaan asetetaan. Onneksi olkoon, olet ilmeisesti ainoa ihminen maailmassa, joka ton kohdan on saanut rikki.

Äänestä

Turvallisinta lienee että se sinun vipusi pysyy jumissa kun et osaa kirjoittaa ilman kohtuuttomia virheitä, ajaminen saattaa olla samalla tasolla kuin kirjoittamisesi joten jätä autosi pihaan ja aja taksin kyydissä tai linjaauton,junan ,ratikan tai minkä tahansa mitä et itse ole ajamassa.

Vihje kuitenkin: Suihkauta silikoni sprayta sinne painettavan lukkonapin rakoihin ja siinä se sitten taas harmiksemme todennäköisesti toimiikin.

Aja varovasti jos saat toimimaan.

Äänestä
  • Tiesitkö Enska, että kahden peräkkäisen vokaalin väliin kuuluu viiva?

    Äänestä

  • Hannu Karpo kirjoitti:

    Tiesitkö Enska, että kahden peräkkäisen vokaalin väliin kuuluu viiva?

    vain silloin, kun ne kuuluvat eri tavuihin.

    Äänestä

  • ei aina kirjoitti:

    vain silloin, kun ne kuuluvat eri tavuihin.

    meinaatko tosiaan, että linja-auto pitäisi kirjoittaa linjaauto?

    Äänestä

älä aja skodalla metriäkään,myy pois jos se vielä kulkee.

Äänestä

Sinäkö se ajoit peruuttamalla edelläni tänä aamuna pasilassa klo.7 jälkeen aamulla? Jos autossasi toimii vain PRN suosittelen jättämään autoilun kuten jotkut muutkin tällä palstalla on sinua kehottaneet.

Kerrotko ystävällisesti ihan tarkasti mikä auto sinulla on, se kun ei kirjoituksestasi selvinnyt, aamulla edelläni pakittanut auto oli Skoda väri musta ja rekisterinkin otin muistiin, oli se niin erikoinen näky.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Deeäsgee kirjoitti:

Mun autosta jäi DSG vivun vipu (jotai painetaan kun vvaihdetaan vaihdetta) jumiin. Nyt vaihdevipu liikkuu PRN alueella mutta ei mene D tai S:n (koska se voiu on jumissa).

Ideoita mikä vikana ja kuinka kallis remointti edessä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu