Uskomatonta, että nykyajan Suomessa on menty tähän. Paljon vanhemmille puhutaan siitä että lapsia täytyy auttaa, kun apua tarvitsee, mutta totuus on aivan toista. Nykyajan Suomessa 15 tyttöä pidetään jo aivan kypsänä huolehtimaan itsestään. Olen joutunut olemaan tekemisissä erittäin häiriintyneen miehen kanssa, joka toistaa nuorten kanssa aina saman kaavan. Mies osaa taitavasti manipuloida tytöt puolelleen ja toisia vastaan. Muutaman viikon päästä ollaan kihloissa. Tässä vaiheessa tyttö alkaa katoilla, eli sukulaiset, eikä ystävät saa tyttöön yhteyttä. Mies kyllä yrittää manipuloida jopa sukulaisia selittämällä puuta heinää, mutta saa tytön uskomaan kaiken ja käännettyä niin, että tytllä on ongelmia ja hän yrittää auttaa. Lopputuloksena viikkojenkin karkumatkoja, päivittäistä juopottelua ja abortteja. Tyyttö ei puhu kenellekkään, koska mies on saanut puhuttua kaikki muut vihollisiksi.
Mitään ei ole tehtävissä. Olemme niin usein kuullut ne sanat; "kyllä 15 vuotias osaa huolehtia itsestään." Nyt kaikki on myöhäistä. Tämän tytön tarina on ohi, mutta uusi tyttö jo tilalla.
Mitään ei ole tehtävissä. Olemme niin usein kuullut ne sanat; "kyllä 15 vuotias osaa huolehtia itsestään." Nyt kaikki on myöhäistä. Tämän tytön tarina on ohi, mutta uusi tyttö jo tilalla.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Varmaan provo, eikö niin? "Mitään ei ole tehtävissä"
Oletko kuullut lastensuojeluviranomaisista, tee ilmoitus kun kerran olet huolissaan. Alle 18v kuuluvat heille, jolleivat omat vanhemmat kykene huolehtimaan jälkeläisistään..
Ja tuo vanhempien "kykeneminen" voi tarkoittaa monia asioita; ei saa yhteyttä, ei "pysy perässä", ei välitä, ei halua olla yhteydessä, häpeää, heittää nuoren ulos uudesta parisuhteesta, ym. ym.
Ei nykysuomessa pidetä 15v:sta kypsänä, sinä näyt pitävän, koska ei välitä ilmoittaa asiasta eteenpäin, täällä palstalla vain surkuttelet.
Kuulosta aika tavalla potaskalta, vaikka ei sen puoleen etteikö nuoret tytöt olisi alttiita hyväksikäytölle, mutta että pelkästään 15-vuotiaita ja heti kihloihin ja kaikki, niin onko tämä manipulaattori jokin rippi-isä vai mikä laatuaan.
Lastensuojelun kanssa oltiin tekemisissä, keskustelua, keskustelua ainoastaan. Tyttö esitti niin kilttiä tyttöä siellä ja lupaili ummet ja lammet, mutta, kun taas meni miehen luo niin sama homma jatkui. Lasta kun ei voi sitoa omaan kotiin. Apua olisi varmasti tullut rankemmalla kädellä jossain vaiheessa, sinne on vaan niin uskomattoman pitkä matka, ettei tämä tyttö jaksanut sinne asti. Poliisit tulivat aina auttamaan, jos niihin vain sai yhteyden. Siinä välissä oli hätäkeskus, mistä apua ei yleensä herunut.