Olen vain kerran seurustellut useita vuosia sitten. Suhde oli tulinen ja se vaikuttaa varmasti jollakin tavoin vieläkin elämääni.
Sen jälkeen olen törmännyt aina samaan tilanteeseen eli tapaan jossakin naisen, haluaisin tutustua häneen, mutta nainen ei lämpene yrityksistäni huolimatta. Kun sitten unohdan naisen ja tapaan jossakin muualla toisen, homma tyssää taas samaan. Aika kurjaa vai mitä?
Yritän lähestyä naista AINA kohteliaasti ja asiallisesti ja en ilmeisesti ainakaan tyrkytä itseäni. Ehdottelen siis aivan tavallisia asioita: mennäänkö lenkille, kahville, elokuviin...En kyllä enää jännitä niin paljon ehdotella asioita.
Silti tuntuu kurjalta edes ehdottaa uudelle tuttavuudelle mitään, kun pelkää, ettei se kuitenkaan lähde minnekään. Ja jos sitten vaikka lähteekin, niin sillä ei kuitenkaan ole kivaa, eikä enää uudestaan lähde. Joku suomi24 nainen kirjoitti, mulle, että kysy naiselta seuraavaksi, miksi hän ei halua mun kanssa olla.
Pitäiskö muuttaa taktiikkaa? En haluaisi, sillä olen kuitenkin lopulta se aktiivisempi osapuoli.
Kuinka kauan uutta naista kannattaa pommittaa? Miten suhtaudutte, kun se ei vastaa puhelimeen, tai se ei soita vaikka lupaakin?
Sen jälkeen olen törmännyt aina samaan tilanteeseen eli tapaan jossakin naisen, haluaisin tutustua häneen, mutta nainen ei lämpene yrityksistäni huolimatta. Kun sitten unohdan naisen ja tapaan jossakin muualla toisen, homma tyssää taas samaan. Aika kurjaa vai mitä?
Yritän lähestyä naista AINA kohteliaasti ja asiallisesti ja en ilmeisesti ainakaan tyrkytä itseäni. Ehdottelen siis aivan tavallisia asioita: mennäänkö lenkille, kahville, elokuviin...En kyllä enää jännitä niin paljon ehdotella asioita.
Silti tuntuu kurjalta edes ehdottaa uudelle tuttavuudelle mitään, kun pelkää, ettei se kuitenkaan lähde minnekään. Ja jos sitten vaikka lähteekin, niin sillä ei kuitenkaan ole kivaa, eikä enää uudestaan lähde. Joku suomi24 nainen kirjoitti, mulle, että kysy naiselta seuraavaksi, miksi hän ei halua mun kanssa olla.
Pitäiskö muuttaa taktiikkaa? En haluaisi, sillä olen kuitenkin lopulta se aktiivisempi osapuoli.
Kuinka kauan uutta naista kannattaa pommittaa? Miten suhtaudutte, kun se ei vastaa puhelimeen, tai se ei soita vaikka lupaakin?
Vastaukset 9
Vanhimmat
En tarkoita sinua ja päätäsi, en myöskään ulkonäköäsi =)
Nimittäin jos tosiaan aina menee noin, sinun kannattaa muuttaa ei niinkään toimintatapojasi, mutta paikkaa, josta naisia etsiskelet.
Onko tuo yksi ihminen tehnyt sinuun niin lähtemättömän vaikutuksen, että tiedostamattasi etsit ihmistä, joka muistuttaisi häntä ulkoisesti? Sekin on virhe... harva samannäköinen on kuitenkaan samanluontoinen.
Onnea etsintään, suosittelen täsmähakua netin kautta ;-)
En todellakaan etsi häntä, en ulkoisesti enkä sisäisesti. En milään tavoin.
tuskin on sinussa. Jos kuitenkin pääset usein siihen pisteeseen, että nainen lähtee kanssasi johonkin, tuskin olet susiruma. Jos taas et ole erityisen hyvännäköinen, älä toki mene iskemään paikan kauneimpia naisia. En väitä, että kauniit naiset ovat koppavia, mutta mielestäni tommoiset treffihommat toimii silloin, kun ihmiset ovat ikäänkuin.. samaa sarjaa. Kuulostaa pahalta ja raa'alta, mutta onkin vain yksi mielipide.
Mielessäni kävi siis, että josko etsit vääränlaisia naisia? Tai vääristä paikoista?
Olisin ollut kiinnostunut tietämään enemmän iästäsi ja naisten ikäjakaumasta :)? sekä myös siitä, miten homma etenee, jos tapaaminen sovitaan? Eli miksi se kusee siinä vaiheessa? Eikö teillä ole mitään puhuttavaa? Vai oletko kenties vaan sellainen kiltti ja turvallinen, ehkä pikkaisen tosikko? En todellakaan sano, että olet jotenkin väärä, ette vaan käy näiden naisten kanssa yksiin.
Noihin jälkimmäisiin kysymyksiin hyvin simppeli vastaus: Naista voi pommittaa vaikka vuosia ja voi menestyäkin, jos saa tasaisesti vastakaikua. Itse olen hitaasti syttyvää tyyppiä, parempi katsoa kuin katua linjalla. Toisaalta liian ahkera (monta kertaa päivässä tms.) lähestyminen tai liian nopea "lähentyminen" (tykkään susta, on ikävä sua ja blaablaa) saa kyllä mut juoksemaan karkuun. Riippuu siis naisesta. Mielestäni pommittaminen ei kuitenkaan ole fiksua, vaan alussa asti pitäisi olla jo joku tasapaino ja molemminpuolisuus hommassa.
Se ei vastaa puhelimeen tai ei soita vaikka lupasi. JOs se ei vastaa ollenkaan puhelimeen tai soita takaisin eikä se soita, vaikka lupasi (eikä kyse ole satunnaisesta unohduksesta tms, niitäkin voi ihmisille kuitenkin sattua), karu totuus on: unohda se, ko. nainen ei ole kiinnostunut sinusta.
Suosittelen taktiikaksi vähän viileämpää ja vähemmän innokasta naisten lähestymistä, unohda pommittaminen. Ole itsevarma ja käyttäydy siten, että noh, en mä nyt oikein tiedä, haluaisinko sua, kun on noita ottajia muitakin - ei tietenkään kirjaimellisesti näin leveästi. Älä anna koskaan naiselle sitä kuvaa, että olet epätoivoinen ja kuka tahansa käy!
Niin, olen jo 28 -vuotias, ja etsin siis naisenikäistä ihmistä... ei mitään teinejä.
Rupesin miettimään noita viimeisiä lauseitasi.
"Ole itsevarma ja käyttäydy siten, että noh, en mä nyt oikein tiedä, haluaisinko sua, kun on noita ottajia muitakin - ei tietenkään kirjaimellisesti näin leveästi. Älä anna koskaan naiselle sitä kuvaa, että olet epätoivoinen ja kuka tahansa käy!"
...Voi olla, etten ole näin "pelimies" tai sitten olen kuitenkin aika ujo tai epätoivoinen. Jännittäjä olen jokatapauksessa. En jaksa "leikkiä" naisten kanssa eli sanon kyllä suoraan, mitä haluan heidän kanssaan tehdä. Sama pätee myös minuun. Suoraan saa ehdottaa. Ryhdyn toimeen tai sitten en.
Nyttenkin odottelen, mahtaako yksi nainen soittaa mulle vai ei. Olen kyllä tullut viime aikoina siihen tulokseen, että soittaa jos soittaa ei jos ei. Mitäpä tosta....Mutta pitää ruveta pohtimaan, voi nimittäin olla, että jos ratkaisen tämän ongelman, menestyn myös työelämässä paremmin.!!
Tosikkona en itseäni pidä, voi kyllä olla, etten tuo parhaita puoliani esille ekoilla treffeillä, koska jännitän jo sitä niin paljon tuleeko nainen edes paikalle, vai lähettääkö se jonkun kaksoisolennon paikalle ja suuren joukon kavereitaan nauramaan mulle.
Viimeisten vuosein aikana olen laajentanut reviiriäni. En ole mikään bilehirmu, joten mistään trendipaikoista en häntä hae. Uskon ja toivon, että harrastuksistani hänet löydän. Voi olla, että olen kiltti ja turvallinen, mutta sellaisenhan kuvan haluan antaa naiselle, koska sellaista todella olen. Netistäkin ja lehdistä olen etsinyt, mutta olen huomannut, että haluan nähdä naisen ensiksi. Haluan kirjoitella vasta sitten, kun todella luotan häneen.
Talvella tapasin kivan naisen, ja huomasin heti, että meillä olisi ollut paljon yhteistä. Ekojen treffien jälkeen se antoi pusun ja vielä kysyi, että "kai sä soitat mulle?" Ehkä siihen olisi sitten pitänyt oppiesi mukaan vastata, että noh enpä taida... Kun sitten kiittelin kivoista treffeistä jälkeen päin, tajusin pikku hiljaa, ettei vastakaikua tule. Kai mä sitten olen niin pirun rehellinen ja sinisilmäinen...aina uskon kaikkeen!
En ole varmaankaan mikään superkomea, mutta haluan rinnalleni ainakin sellaisen, jonka kanssa kehtaa kävellä kadulla.
Kiitos hyvistä vinkeistä. Pitääpä ihan printata toi teksti jääkaapin oveen. :)
Olen miettinyt, että miten paljon mahtaa vaikuttaa se, että mieleni tekee myös saada SEKSIÄ. Vaikka haluankin naista kaikkine ominaisuuksineen, voi olla, että toivon naiselta liikaa ja saan alkuun vain pienen osa....alussa pitäisi kuitenkin olla joku juttu, joka kantaa pidemmälle.
Moi!
Viitsitkö vähän avata tota "samaa sarjaa". Taidan olla vähän outo kun minulla ei ole hajuakaan mikä on minun sarjani, ja ikääkin on yli 30. Miten tunnistan oman sarjani??
Eiköhän hän tarkoittanut tuolla "samalla sarjalla" sitä, että ihmiset muistuttavat jollain tavalla toisiaan. Siis pukeutuvat esim. lähes saman tyylin mukaisesti.
Ei siis silleen et toinen pukeutuu kuin punkkari ja toinen hienosti, viimeisimmän muodin mukaan! Tai nainen on ulkoisesti kuin malli ja mies kuin joku..hirviö.
Ehkä sinä jollakin tavoin annat ymmärtää, että haet sänkyseuraa ja hommaan kelpaa kuka tahansa? (siis sikäli mikäli näin on) Muuten, mitä tuo naisen lämpeneminen sinulle tarkoittaa? Oletko kenties liian hätäinen? Oletko hyökkäävä? Näytätkö liian rakastuneelta?
Pitäisi nähdä sut, että osais sanoa;)
Tosi vaikea kommentoida noihin. En varmaan kirjoittelisi täällä, jos tietäisin vastauksen. Hyökkäävä tuskin olen, sen sijaan kiltti ja hyväsydäminen..eli siis tylsä kai?
Naisen lämpeneminen tarkoittaa nyt alkuun ainakin sitä, että sekin ehdottelisi joskus jotain ja osoittaisi aitoa kiinnostusta ja välittämistä ja pitäisi lupauksensa.