Hyvä ja halpa traileri alle 5 m veneelle?

Moro,

mitä pitäis ottaa huomioon traileria ostettaessa?Vene on tuollainen vähän alle 5-metrinen pulpettivene. Mitkä on hyviä merkkejä? Mitä ominaisuuksia pitäisi trailerissa vähintään olla? Vene on laiturissa, joten jatkuvaa nostoa ja laskua ei tule. Mutta talvella pitäis vene trailerin päällä säilyttää ja tarvittaessa myös fiksailla siinä.
62509
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Farmi Pro V75:
- ei halvin, muttei myöskään kallein

Kärryssä saisi olla:
- kuumasinkitty runko
- kaksoisputkirunko, jotta voi tehdä kävelysillan
- seisomista kestävät lokasuojat (metallia)
- vedenpitävät laakerit
- takavalot ylhäällä
- keinutelasto takaosassa, niin ei rasitu vene
- siirrettävä/säädettävä keulatuki
- törmäyssuoja lokasuojien edessä =)
- etupyörä
- rekisterikilpi siten kiinnitetty, että kestää kolhuja (esim. kumiseen läppään)
- riittävästi säädettäviä (vähintään 2 puolellaan)sivutukia
- jousitus: ainakin kahta mielipidettä on:
1. vääntökumijousitus on pehmeähkö vene päällä ==> vene ei tärise kuopissa. Myöskin vääntösauvajousitus saattaa olla vähän matalampi. Pompottaa tyhjänä, mutta mitä sitten?
2. lehtijousitus iskarit on hyvä tyhjänä vedettäessä, saattaa olla kevyen veneen alla kovempi

Äänestä
  • Ai niin, Farmi Pro V75:ssä on nuo em. ominaisuudet ja jousituksenkin saa valita

    Äänestä

  • PJT kirjoitti:

    Ai niin, Farmi Pro V75:ssä on nuo em. ominaisuudet ja jousituksenkin saa valita

    eli mitä maksaa?

    Äänestä


Vanha ohje taas, ettei hyvää ja halpaa ole. Olen ollut huomaavinani, että halvoissa on rahalle saatava vastike yhtä pieni kuin kalliimmassakin. Lisäksi halvat ovat yleensä piirustuslaudalla suunniteltuja eli käytännön kokemuksen tuomat mukavat detaljit puuttuvat.

Kannattaa kuitenkin huomioida myös käyttö. Keväällä ja syksyllä käytettävältä ja muutama kilometri vedettävältä sietää enemmän puutteita kuin kotipihalla säilytettävältä uisteluveneen alustalta jota vedetään satoja tai tuhansia kilometrejä vuodessa.

Äänestä
  • Komealta peliltähän tuo Farmipro 75 näyttää, mutta alkuperäisen kysyjän keväällä veteen ja syksyllä ylös käyttöön kyllä riittäisi vaatimattomampikin vehje.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jarppa kirjoitti:

Moro,

mitä pitäis ottaa huomioon traileria ostettaessa?Vene on tuollainen vähän alle 5-metrinen pulpettivene. Mitkä on hyviä merkkejä? Mitä ominaisuuksia pitäisi trailerissa vähintään olla? Vene on laiturissa, joten jatkuvaa nostoa ja laskua ei tule. Mutta talvella pitäis vene trailerin päällä säilyttää ja tarvittaessa myös fiksailla siinä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu