Mallit/missit alipainosia

Etsin huvikseni netistä tietoja ulkomaalaisten mallien pituuksista ja painoista tässä pari: malli on 177cm pitkä ja painaa 48kg painoindeksi oli laskurin mukaan 15 ja alipaino.
Myös eräs venäläinen malli pituus oli 174m ja 46kg painoa tuli sama tulos 15 ja alipaino.
Sara Chafak paino ja pituus ovat laskurin mukaan 18 ja normaali paino.
Eli missit ovat vielä normaali painoisia.
Mutta,kun mennään malli maailmaan pitää olla painodeksi 15 ja painaa vähintään alle 50kg. Missit ovat sinne jo liian lihavia!
5659
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ninkö

Äänestä

Hei kaikille! 0len 17-vuotias tyttö, täältä Oulusta päin. Silloinkun olin 13- vuotias, äitini ja sisareni kehottivat minua ryhtymään malliksi sitten vähän vanhempana koska minussa oli jo nuoresta iästä huolimatta ainesta malliksi/ mallin uraan,päätimme kuitenkin odottaa pari vuotta. Menimme kolmen vuoden päästä Helsinkiin mallitoimistoon, ja mentiin suoraan asiaan, kysyimme olisiko minusta malliksi. Minusta otettiin testi kuvia meikittä, ja täytyi näyttää kävelyni ja poseeraukseni. Asijantuntijat olivat sitä mieltä, että minusta olisi tähän ammattiin. Olen käynyt isäni,äitini ja siskoni kanssa Losissa tällaisissa pienmuotoisissa 'kuvauksissa'. Toinen isosiskoni asuu Helsingissä , hän on täysi-ikäinen joten siellä olen yleensä majaillut jos on tullut pientä 'keikkaa' stadis päin. Ja tosiaan, pituuteni on 172 ja painan 49.8kg. Monien mielestä pituuteni ja painoni ei ole suhteessa toisiinsa, eikä se varmaan olekaan mutta näillä sitä kuitenkin mennään. Syömishäiriöstä en kärsi, eikä ole mitään fobiaa ruokaan / syöntiin suoraan sanottuna _rakastan ruokaa! mutta pidän painon kurissa, käymällä aamulla ja joka toinen ilta 30 min. juoksulenkillä, ja joka ilta vatsalihakset. joka toinen ilta 50, joka toinen ilta 35. Jalan nosoja selällään maaten 50. Okei, nyt tämä taisi mennä vähän treeni ohjelmaksi ja sehän ei ollut aikomukseni ! :D mutta elikkäs kun täällä keskustelussa aiheena on " mallit/missit alipainoisia" niin sehän on melkein totta. Amerikassa ollaan kuitenkin edistytty ja enää monissa yhtiöissä ei oteta malleiksi alipainoisia tai syömishäiriöisiä malleja terveyden takia.

Äänestä

Joo, tuohan on jo jotain edistystä että Amerikassa edes jonkinlaista järkeä käytetän kun valkataan malleja. Ja Tuo kuulostaa ihan suht sopusuhtaselta toi sun paino ja pituus (: ylpeä oisin itsestäni jos mitat olisi tuollaiset! Muuten, itse olen harkinnut malli uraa, joten mihin kannattais mennä nyt kun asun tääl tampereella ja sit oon käyny stadis tsekkaa ne mallitoimistot stadis... Mitat on pituus 176 & 50.7 (:

Äänestä
  • No suosittelisin et kävisit siel helsingis vähä kattoo et minkalaista duunii sulle suotas, kuvaukset, ymsyms. Nii käy siel ja ammattilaiset osaa hoitaa homman (: Ja hei, pituus 176 ja paino 50.7 ei ollenkaa paha ! :) Itellä nyt kun on tulllut ikää lisää eli oon 17-vuotias, nii paljon enemmän aukee mahdollisuuksii päästä kattelee maailmalla ja tsekkailee pikkase milanon ja nykin muoti maailmaa, tosi kivaa (: Onnee sulle uran puolesta ! :)

    Äänestä

  • s.o (:(:(: kirjoitti:

    No suosittelisin et kävisit siel helsingis vähä kattoo et minkalaista duunii sulle suotas, kuvaukset, ymsyms. Nii käy siel ja ammattilaiset osaa hoitaa homman (: Ja hei, pituus 176 ja paino 50.7 ei ollenkaa paha ! :) Itellä nyt kun on tulllut ikää lisää eli oon 17-vuotias, nii paljon enemmän aukee mahdollisuuksii päästä kattelee maailmalla ja tsekkailee pikkase milanon ja nykin muoti maailmaa, tosi kivaa (: Onnee sulle uran puolesta ! :)

    Kiitos (: ! pitänee ottaa yhteyttä helsinkii :) !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Natasha Burylova kirjoitti:

Etsin huvikseni netistä tietoja ulkomaalaisten mallien pituuksista ja painoista tässä pari: malli on 177cm pitkä ja painaa 48kg painoindeksi oli laskurin mukaan 15 ja alipaino.
Myös eräs venäläinen malli pituus oli 174m ja 46kg painoa tuli sama tulos 15 ja alipaino.
Sara Chafak paino ja pituus ovat laskurin mukaan 18 ja normaali paino.
Eli missit ovat vielä normaali painoisia.
Mutta,kun mennään malli maailmaan pitää olla painodeksi 15 ja painaa vähintään alle 50kg. Missit ovat sinne jo liian lihavia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu