On Greenline kompostori. Tarkoitus on laittaa puutarhajätettä, kahvin porot ja kasvisten ja hedlmienkuoret. Lisäksi kompostiherätettä ja vettä. Tuleeko tästä multaa? Olisko kanakakka rakeet parempaa ainesta?
Vastaukset 6
- kyllä
se "multa" on vahvaa lannoitetta, kuten kanankakkarakeet. Ja lähes ilmaista tai täysin ilmaista, jos et noihin "herätteisiin" turvaudu.
Meillä ei ole herätteitä tarvittu. Kun kaikkea talousjätettä on sopivasti, niin kyllä se rupeaa lämpenemään. Toisaalta jos tuntuu että tarvitsee, voi vaikka lirauttaa potallisen pissiä. - kompostori
ei komposti vettä tarvitse kosteutta on kyllä talousjätteessä liiankin kanssa, et pareminkin kuiviketta. komposti lähtee itsestään käymään kuin jätettä tulee tarpeeksi ja lämpötila nousee riittävästi.
- Allu
Välttämättä ei kosteutta ole tarpeeksi. Itse laitan kompostiin talouspaperit ym. Joudun kesäaikaan kastelemaan, kun vielä aurinko lämmittää kompostoria.
- tuleeko
Tarkoitus on laittaa vaan puutarha- ja kasvisjätteet, että tuleeko niistä tarpeeksi kosteutta? Kuinka usein kuuluu sekoittaa. Kompostorin mukana ei tullut suomenkielisiä ohjeita, niin siksi kyselen täälä neuvoja. Eiköhän sitä herätettäkin aina silloin tällöin voi heittää sinne.
- Putte Puutarhuri
Olet saanut jo todella hyviä ohjeita. Lisäisin vielä jotain. Älä laita varsinkaan ulkomaisten kasvien ja hedelmien kuoria kompostiin. Niistä tulee sinne erilaisia torjunta-aineita ja pintavahoja. Laita ne jonnekin muuanne. Kompostin lämpö on tärkeä. seuraile, että se pysyy noin 60 astetta. Koko touhu liian pitkä selittää tässä, mutta asiasta on olemassa jopa kirjoja.
- Anonyymi
On hyvin onnistunut kompostointi, kuoriketta nakkaa, päälle. Niin luin jostain. Mietin että ulkomaiset hedelmien kuoret jätän vähemmälle. Hyvä vinkki appelsiini kuoria pinnalle jos pieniä kärpäsiä kompostissa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll251151Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän551137Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl515854- 50844
- 46755
- 37679
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan63633Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30626Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE182619Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘40597