Mikä ihme on että useimmilla miehistä on aivot jalkojen välissä.. Luulin ja toivoin, että ehkä minun miehessäni olisi pientä poikkeusta, mutta ei kai sitten.
Halveksin monia asioita, mm. ns. vapaita suhteita, pettämistä ja pornoa.
No, mieheni on sanonut ettei pornoa tykkää katsella. Yksi ilta sitten katselin hänen koneensa sisältöä ja löysin sieltä pornokansion, missä oli aivan helkutisti sitä sun tätä. Loukkaannuin kovin, ja kysyin tästä mieheltäni. Hän vain sanoi asian vertauskuvallisesti: Haluaisitko yhden vai kaksi kuppia karkkia? Minä haluan ainankin kaksi.
Siinä sitten minun miestäni..
Tuli sitten puheeksi vapaat suhteet. Kysyin mieheltä ihan suoraan, voisiko hän kuksia muita naisia, tai siis haluaisiko hän semmoista.
Mieheni sitten sanoi, että jos tietäisi, ettei tällainen häiritsisi minua, hän haluaisi sitä. Hän kuulemma haluaisi kaikki.
Minulle tuo oli jo liikaa, sillä halveksin todellakin tuommoista, enkä itse voisi kuvitellakaan mitään tuommoista omalle kohdalleni. Myöhemmin mieheni sanoi, että hän haluaa muuttua. Hän ei halua olla samanlainen kuin muut, hän haluaa olla halveksimatta itseään ja tehdä minut onnelliseksi.
En vain enää tiedä, mitä ajatella.
Minkälaisia kokemuksia muilla samankaltaisilla nais-ihmisillä on tämmöisestä, ja miehet, kertokaa omia mietintöjänne.
Halveksin monia asioita, mm. ns. vapaita suhteita, pettämistä ja pornoa.
No, mieheni on sanonut ettei pornoa tykkää katsella. Yksi ilta sitten katselin hänen koneensa sisältöä ja löysin sieltä pornokansion, missä oli aivan helkutisti sitä sun tätä. Loukkaannuin kovin, ja kysyin tästä mieheltäni. Hän vain sanoi asian vertauskuvallisesti: Haluaisitko yhden vai kaksi kuppia karkkia? Minä haluan ainankin kaksi.
Siinä sitten minun miestäni..
Tuli sitten puheeksi vapaat suhteet. Kysyin mieheltä ihan suoraan, voisiko hän kuksia muita naisia, tai siis haluaisiko hän semmoista.
Mieheni sitten sanoi, että jos tietäisi, ettei tällainen häiritsisi minua, hän haluaisi sitä. Hän kuulemma haluaisi kaikki.
Minulle tuo oli jo liikaa, sillä halveksin todellakin tuommoista, enkä itse voisi kuvitellakaan mitään tuommoista omalle kohdalleni. Myöhemmin mieheni sanoi, että hän haluaa muuttua. Hän ei halua olla samanlainen kuin muut, hän haluaa olla halveksimatta itseään ja tehdä minut onnelliseksi.
En vain enää tiedä, mitä ajatella.
Minkälaisia kokemuksia muilla samankaltaisilla nais-ihmisillä on tämmöisestä, ja miehet, kertokaa omia mietintöjänne.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Minä olen n. kolmekymppinen mies. Ja minulla on mennyt luottamus naisiin. En tiedä enää pystynkö ikinä luottamaan kehenkään, sen verran kovasti edellinen puolisoni satutti, en ainakaan tähän mennessä ole pystynyt aloittamaan mitään uutta suhdetta. Erosin n. vuosi sitten, puolisoni pelasi useiden miesten kanssa viimeisten vuosien aikana, mitä olimme yhdessä. Tietty tässä iässä tuli jo suunniteltua kaikkea vakavamminkin, mutta sitten kaikki romahti. Hän sanoi suhteemme alussa n. kuusi vuotta sitten, että ei siedä ei-vakinaisia suhteita eikä mitään yhdenillan juttuja. Mutta toisin kävi. En nyt tässä ala sen tarkemmin selittäämään tarinaani, se kun olisi todella pitkä juttu, mutta sen voin sanoa, että sattuu helvetisti edelleen.
Itselläni ei ole luottamus sentään elämään kadonnut, mutta naisiin kyllä. Nuoruuden rakastettuni (myöhemmin vaimoni) petti rumasti ja se satutti tosi paljon. Homma päätyi lopulta eroon. Seuraava vakavampi suhde vaikutti paremmalta, mutta toisin kävi. Yritin ja halusin luottaa, mutta minkäs teet. Nyt sitten en enää luota naisiin. Olen onnellisesti naimisissa ja meillä on lapsia. Nainen pettää, jos haluaa ja se siitä. Itse petän jos siltä tuntuu. Yleensä ei tunnu ja ei pahemmin kiinnosta. Elämäähän tämä vain on ;)
Olen kokenut itse saman... 8,5 vuotta oli takana kun sain tietää että p..... on jaettu monelle muullekin... No hädin tuskin sitä enää itsekkään sain. Nyt olen naimisissa onnellisesti ja jos joskus vahingossakin ajattelen sekunnin murto-osankin exääni, meinaa oksennus tulla. Niin paljon halveksin häntä vieläkin siitä mitä teki, tosin "sen minkä taakseen jättää sen edestään löytää". Jälkeenpäin olen kuullut että näin todellakin on käynyt hänen uudessa suhteessaan. Vaikken ole masokisti, niin hyvältä tuntuu. Tsemppiä kaikille :=)
Mitä vikaa on siinä, että haluaa kaiken?
Ainahan sitä haluta saa.
Periaatteessa kaiken haluamisessa ei ole mitään vikaa, mutta varsin usein tuo jatkuva haluaminen estää nauttimasta siitä, mitä jo on. Sen sijaan että juuri esim. ihmissuhteessa nauttisi siitä, että on löytänyt toisen ihanan ihmisen rinnalleen, haikailee vain muiden mahdollisuuksien perään. Koska näitä muita mahdollisuuksia ei ole kokenut, niistä muodostaa helposti täysin epärealistisen kuvan, ja näin se todellinen vaihtoehto näyttäytyy niiden rinnalla vähäpätöisempänä. Tästä johtuen siitä ei sitten osaa nauttia eikä sitä osaa arvostaa niinkuin olisi aihetta.
Minä en halua kaikkea, haluan vain mieheni. Mielestäni jokainen tällainen ajattelija ansaitsee arvoisensa joka himoitsee vain omaansa.
Haluatko seurustella miehen kanssa? Jos haluat, sinun on hyväksyttävä miesten ja naisten erilaiset tavat ajatella ja toimia. Jos et pidä siitä, että miehet ovat miehiä, ryhdy lesboksi.
Onko sinusta mukava katsella kuvia jokeltelevista hyväntuulisista vauvoista? Luultavasti, jos olet tavallinen nuori nainen. Sinä saat siitä samankaltaista tyydytystä kuin mies saa pornon katselusta. Vaikka katselet mielelläsi vauvakuvia, et varmaan ole heti hankkiutumassa raskaaksi ensimmäisen vastaantulevan miehen kanssa? Samalla tavalla mieskään ei petä sinua, vaikka hän katselee hiukan stimuloivia kuvia. Kuvat eivät ole todellisuutta. En ole ikinä ymmärtänyt, miten kuvalle voisi olla mustasukkainen.
Mitä taas vapaisiin suhteisiin tulee, niin seuraava osa kertoo kaiken: "...jos tietäisi, ettei tällainen häiritsisi minua, hän haluaisi sitä." Toisin sanottuna hän ei edes harkitse vapaita suhteita, jos se tuntuisi sinusta pahalta. Hän ajattelee ensimmäiseksi sinua. Samaan viittaa kohta "Hän ei halua olla samanlainen kuin muut, hän haluaa olla halveksimatta itseään ja tehdä minut onnelliseksi. " Sinulla on selvästi harvinaisen kunnollinen mies, joka ajattelee sinua ja on valmis kompromisseihin. Miten vastaat? Niuhottamalla hänelle asioista, jotka ovat miehillä miljoonien vuosien evoluution tulos? Vaatimalla, että hänestä tulee parrakas nainen? Taitaa olla niin, että sinä et ansaitse noin hyvää miestä.
Juu, mieheni sattuu olemaan rakkain ihmiseni tässä maailmassa, joten lesbous tuskin tulee kyseeseenkään.
Tietääkseni miehilläkään ei ole aivot haarojen välissä, vaikka eroja löytyykin? Ja tietääkseni missään ei ole kuitenkaan sanottu, että kaikkien miesten ja naisten täytyy erota toisistaan ajattelussa ja toiminnassa.
En kyllä tajua, miten jokeltelevat vauvat liittyvät mitenkään pornoon. Miten niitä voisi verrata keskenään millään lailla. Mieheni saa seksuaalista tyydytystä katsoessa täydellisiä, alastomia naisvartaloita.
Itseasiassa, ei, en niuhota hänelle asiasta. Puhuimme täysin rauhallisesti asiasta, kyselin vain hänen ajatuksistaan. Mielestäni hänen ajatuksensa eivät olleet kovin viisaita, joten päätin kysellä niitä muilta naisilta ja miehiltä täällä.
Mieheni itseasiassa sanoi itse, että pitää itseään idioottina, että hän haluaa ihan ITSE, itsensä sekä minun takia muuttua, sillä ei pidä siitä, millainen nyt on ajatuksineen.
Ei nyt ainakaan kuville kannata olla mustasukkainen, niiltähän ei voi edes välttyä kun kaikissa mainoksissakin on kauniita ihmisiä. Aika tyhjäpää pitää olla sen, joka kokee paperisen valokuvankin todelliseksi varteenotettavaksi kilpailijakseen. Ei paperinpalalle pitäisi voida olla mustasukkainen.
Ellet tiedä, miehet (evoluution aikana) ovat kehittyneet vastaanottavammiksi visuaalisille ärsykkeille kuin naiset. Miehesi todennäköisesti valehtelisi tai olisi homo, jos väittäisi, ettei kauniita naisia ole kiva katsella. Niitäkö kaipaat, valheita, joiden avulla voit tuudittautua rauhaan, joka vallitsee utopiamaailmassa, jonka olet itsellesi pääsi sisään rakentanut?
Älä välitä niistä kuvista. Luulenpa, että hän provosoitui kysellessäsi vapaista suhteista. Vastaisin luultavasti itsekin samalla tavalla, jos munulta tultaisiin tuollaisia tenttaamaan. Jos hän kiusaantui kysymysksistäsi, kiusasi hänkin sinua todennäköisesti omilla vastauksillaan.
Ihmettelen vain, että miten ihmiset tulevat viikkoakaan toistensa kanssa toimeen. Vaikuttaa siltä, että keskustelutaidot ja toisten ymmärtäminen ja huomioonottaminen ovat joiltain aivan täysin hukassa. Hohhoijaa... Jos jotain asiaa ei ymmärretä ja se jää vaivaamaan, näitten ihmisten mielestä on loogisempaa kysyä puolisonsa ajatuksia netin keskustelupalstalta täysin tuntemattomilta ihmisiltä, kuin että kysyisi asiasta suoraan puolisoltaan. Omapahan on elämänne...
Anteeksi nyt vain, mutta kyselin täällä lähinnä toisten kokemuksia samoista asioista, mieheltäni en oikein voi kysyä toisten kokemuksista, vai ?
Ja kyllä, olemme keskustelleet tästä asiasta.
Ja jos lukisit vähän tarkemmin, niin mieheni sanoi ettei tykkää katsella pornoa, jolloin hän valehteli minulle ja minusta se on aikamoisen typerää.
Ja ei, en pidä niitä naisia kilpailijoinani. En tietääkseni kirjoittanut mitään semmoista, vai kirjoitinko? Lähinnä minua ärsyttää, että porno on edes olemassa, mielestäni se on yksi typerimmistä töistä mitä ihmiset voivat keksiä.
Meillä on totuttu puhumaan suu puhtaaksi, tosin mieheni on näköjään jo tottunut valehtelemaan minulle, vaikka aina hänelle sanonkin, että kuulen mielummin totuuden.
Minun mielestäni seksi ei ole likaista, eikä sen kummemmin pornokaan. Jokainen terve mies pitää kauniiden alastomien naisten katselusta. Ei se ole sairasta tai likaista, se on vain hyvin luonnollista. Voihan se sairaaksikin tietysti muuttua, jos se alkaa olla liiallista ja häiritsevää päivittäiselle elämälle.
Sanoit tuossa toisessa vastauksessasi, että miehesi ei pidä itsestään sellaisena kuin on ja haluaa muuttua... Vaikkei hän tekisikään asiaa suoraan vuoksesi, voisiko olla, että sinä saat välillisesti hänet tuntemaan itsensä jotenkin huonoksi?
Minä en tiedä. Sanoin hänelle, että ymmärrettävää on, että hän pitää pornosta yms. koska on mies.
Mieheni sanoi heti sen jälkeen, että eihän se ole mikään syy olla tuollainen. Kyllä, hän on mies, mutta päättää itse millainen. Hän sanoi, ettei hän ole sellainen joka käyttäisi sanoja "olen mies" tekosyynä käytökseensä.
Hän sanoi, että hän tajusi ettei halua olla samanlainen idiootti kuin muut miehet yleensä ovat, lukiessaan näitä naisten kirjoittamia viestejä miehistä ja meidän keskustelumme jälkeen.
Tiedä häntä.
No, toivottavasti saatte asianne kuntoon. Jos hän ei halua olla, mitä on, niin miksi sitten on sitä mitä on? Outoa... itsehän hän asioistaan kuitenkin päättää. Ymmärsin, ettet hyväksy pornoa, mikä on tietysti oma asiasi. Viestissäni tarkoitin, että ei se niin vaikea tai suuri asia ole kuitenkaan... hyvää kesää sinulle. Eivät nuo isoja ongelmia onneksi ole.
Hän sanoi minulle, että ei hän hetkessä voi muuttua mutta tekee parhaansa että se tapahtuisi nopeasti. Tiedä teidän miesten aivoituksista aina. :P
Eihän se ole ei, ei ainankaan enää. Ensin se iski hieman vasten kasvoja, mutta kun sain järkeä päähäni niin on jo helpompaa.
Mieheni oli jo hyvin kokenut seksuaalisessa mielessä kun tapasin hänet - minulle hän oli ensimmäinen. Oltuamme jo jotain 5 vuotta yhdessä, keskustelimme kerran siitä miten suhtautuisimme syrjähyppyihin. Minä sanoin, etten sellaista siedä, enkä myöskään ikinä pettäisi. Hän sanoi minulle, että sietäisi sen jos haluaisin kokeilla seksiä toisen miehen kanssa koska hän on ainoa seksikokemukseni. Minulla siis ei ole mitään kiinnostusta moiseen ollut, eikä tule! Sitten hän sanoi ihanasti, että hän ei voisi pettää minua, koska ei pystyisi edes kuolinvuoteellaan sitä antamaan itselleen anteeksi. Tämä kertoo jotain meidän suhteemme syvyydestä. Käsittääkseni ihminen on kehittynyt vuosituhansien saatossa pelkästä vaistonvaraisesta luolaihmisestä moraaleja ymmärtäväksi ja itseään hallitsevaksi ihmiseksi. Kyllä miehenkin pitää voida ajatella aivoillaan, eikä käyttää luolamiehen käytöstapoja tekosyynä moraalittomalle käytökselle. Tietenkin joka suhteessa on omat "moraalinsa" - jos KUMPIKIN pariskunnasta haluaa "vapaan suhteen," niin toimikoot niin... Mitä pornoon tulee, niin itse tykkään välillä katsella sitä mieheni kanssa. Vuosien saatossa olemme pystyneet avautumaan niin paljon toisillemme seksiasioissa, että tunnen oloni ihan hyväksi pornoleffaa katsellessani. Tiedän että kelpaan miehelleni juuri sellaisena kuin olen - ja hän minulle!
Oma ukkoni tuijaa myös silmät ruvella pornoa.
Yritän olla välittämättä siitä vaikka kyllä inhottaa, varsinkin kun hän vertaa itseään leffojen miehiin ja minua tietty niihin 150cm pitkiin, 35 kiloisiin silikonilla muotoilluihin pornopupuihin... Ei varmaan tarvi sanoa miten paljon se loukkaa...
Pisteenä i:n päälle tuli viimeisin villitys: Omasta mielestäni mieheni on erittäin seksikäs ja silmääni miellyttävä (pitkä, hoikka ja kiinteä lihainen...krr...) Hänpä on alkanut punttaamaan! Tavoitteena patonki kainalo jota muuta naiset kuulemma himoitsevat! Ja viis siitä faktasta, että meikäläinen inhoaa pullistelevia lihaksia...
Saattaapi olla, että kun mieheni on saavuttanut ihanne mittansa hän voi lähteä iskemään itselleen em. pornopupun ja meikäläinen voi lähteä hakemaan eroa...
Tuo on turhaa höpötystä. Kyllä miehet haluvat naisiltaan aivan muuta kuin että he olisivat jotain tyhjäpäisiä pornopupuja (hyvä sana, heh!). Ei älykäs, terve ja normaali mies jätä vaimoaan tai vaaranna toimivaa hyvää suhdetta minkään pornopupun takia. Siksi toiseksi, eivät miehet vertaile naisiaan mihinkään lehti- saati pornokuvien malleihin. Mistä te keksitte näitä huolia, hehheh?
Tuollainen "parisuhde" ei voi toimia!
Makunsa kullakin. Kylläpä se näyttää miehelle ja minulle kelpaavan, jokaisessa kun on ne omat huonot puolensa joiden kanssa täytyy oppia elämään.
Rakkaus se tärkeintä on.
Otahan härkää sarvista ja katso joskus miehesi kanssa yhdessä Pornoa...
Saatat yllättyä kuumista seurauksista!!!!
Been there, done that.
Suosittelen!
Ei siinä muuten mitään, mutten pidä pornosta. Se etoo minua, joten ei taida tuo toimia. :p
En minäkään oikein pidä pornosta, vaikka olenkin mies. En kuitenkaan estäisi, jos puolisoni olisi siitä kiinnostunut. Ei se minuun vaikuta, kunhan vain muuten pysyy terveenä, hehheh.
Kyllä tuo miunkin parempi puolisko sanoi sitä tylsäksi eikä häntä jaksa oikeen innostaa katsella paljoa, minä olen kuulemma parempi vaihtoehto. :)
Luulisi, että oikea ihminen tosiaan on parempi vaihtoehto, hehe... Tottakai ihmiset ovat myös haasteellisempia, mutta pitäähän niitä haasteita olla. :D
Taitaa se mennä niin että jos porno veisi voiton niin eipä tarviisi tuostakaan miehestä murehtia. x) Nojuu.
no painu yksin tansseihin tai jonku ystäväs kans mut älä ota miestäs mukaan vaikka kuinka vonkais nii sä sitte huomaat ko tuut tansseista kuinka ilkee se todella on sua kohtaan jotkut miehet ei oo koskaan kasvaneet äidistään eroon ja sit niistä tulee tollasia kymmenvuotiaan tasolla olevia paskiaisia älä kiduta ittees jos isäs oli samanlaine ko sun miehes nyt sä oot emotionaalises loukus sä kerjäät isänrakkautta mieheltäs. terveisin samanlaista nähnyt