Lihoittavatko sisäänhengitettävät astmalääkkeet (kortisoni)?

ökfdjvöklfdjv

Sain viime viikolla uuden astmalääkeen, Alvesco nimeltään. Vaikuttava aine ciclesonid, kuuluu kortisoneihin. Painoni on nyt noussut viikossa 2 kg! Aikaisemmin olen käyttänyt AeroBeciä sekä Pulmicortia, josta mielestäni niin ikään paino nousi ja ääni kähetytyi. Astma on lievänä ja lähinnä ilmenee rasituksen tai tulehduksen yhteydessä.

Alvescon sivuoireissa on "kuukasvot" ja painonnousu. En missään nimessä halua lihoa enempää, olen valmiiksi ylipainoinen. Lääkärit eivät aina myönnä sitä että määräämästään lääkeetsä aiheutuu ylipainoa. Mitkä ovat teidän kokemukset?

Vastauksista kiitollinen.

3

5187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eilihota

      Paino EI nouse sisäänhengitettävistä kortisoneista. Niiden määrä lääkkeessä on ihan älyttömän pieni. Pillerikortisonit onkin ihan eri juttu. Ne kerää nesteitä, nostavat ruokahalua --> paino nousee, eli lihot.

    • mamma 79

      Itse mietiskelin tuota samaa, kun sain juuri astmadiagnoosin näin yli kolmekymppisenä. Jollain toisella palstalla mulle osattiin kertoa, ettei ainakaan se mun lääke (Symbicort Turbuhaler) nosta painoa eikä yleensäkään hengitettävät.

      Kannattaa ehkä kiinnittää nyt erityisen paljon ruokavalioon huomiota. Pidä vaikka jonkin nettipalvelun kautta ruokapäiväkirjaa, esim. kiloklubi tai vastava, jonne kirjaat orjallisesti kaikki suuhun pistämäsi ruoat ja juomat sekä liikuntamäärät. Jos vaikka kahden viikon seurannan jälkeen edelleen näyttää paino nousevan, vaikket syö yli kulutuksesi oikeasti, niin ota yhteyttä lääkäriin.

    • Pfuh!

      Olen käyttänyt Flixotide discuss kiekkoa noin 10 vuotta enkä ole mielestäni lihonut sen vuoksi. Aluksi sain mustelmia sinne sun tänne, myös kasvoihin. Ääni on joskus käheä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      139
      2783
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      270
      2402
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      26
      1456
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      116
      1144
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      99
      1099
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1033
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      982
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      58
      886
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      62
      854
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      291
      847
    Aihe