Maaliskuu maata näyttää, tiet tukkii, ojat täyttää!

Viimeviikon lopulla elettiin pieni ennakko keväästä. Loska jäätyi monin paikoin kynnöspelloksi, kokkareiseksi jäätiköksi, vaaralliseksi liikkua.

Etelärannikolta on tavattu jo kevätmuuttajia, kuten mm. kiuru. Niin että kyllä se siitä.

Muistan helmikuun 10 päivän tienoon 1989. Vettä satoi niin paljon, että VT-6 oli paikoin poikki talvitulvan takia.

6

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Auringossa on oltu tänäänkin, kyllä keväiseltä silti tuntuu, vaikkakin varjossa oli kylmempää. Auringon puolella jäin jututtamaan naapurin isoiskää, joka oli lapsenvahtina pikkuvilleille pojanpojilleen.

      Siinä auringossa oli mukava turista maalaismiehen kanssa, on rakennusalan miehiä ja tehnyt nuorille kivan terassikeitaan, jossa istuin minäkin viime kesänä. Pojat polskivat muovialtaassaan ilkosillaan ja kuuma oli itselläkin vähistä vaatteista huolimatta.

      Eipä tullut hankittua sitä ilmastointilaitetta, turhan kallis ja kuluttaa kovin sähköä, pitää mennä järvelle ens' kesänä enemmän jos sama jatkuu.

      Kyllä tuo valo aktivoi jynssäämään ja putsaamaan kaikenlaista, lamppuja myöten siivoilen, ja laitoin kuvan minäosiooni huivi päässä, ja kevättunteita koko pään sisusta! Kevät keikkuen tulevi:D
      Terkkuja sinulle tex.

    • Sitten pitää jo 'vedenpaisumus' olla jos VT-6 on tulvan alla, mut tietenkin tarkoitin VT- 7. Pitkään jatkuneet lounas-tai länsituulet voi nostaa merenpintaa alaville teille asti.

    • Lorena*

      Pitkälle maaliskuuta on jo edetty, pian on 20pv on kevätpäiväv tasaus sitten 25pv alkaa kesäaika. Ajan kulku on tosi nopeaa viikot kuluvat niin että hupsahtaa.
      Kaakonkulmalla on yöllä satanut lunta, pitää vain uskoa uusi lumi on vanhan lumen surma.

      Samanlainen sää oli Viimsissä, tiet jääkokkareisia, yöpakkasia kuten täälläkin. Suomen lahden rannoilla oli laumoittain joutsenia, olikohan tulomatka Pohjolaan jo alkamassa? Keväässä ollaan ja odotellaan kesän tuloa. Vanha kansa, Vilkunan Vuotuinen ajantieto kirjassa, kuvaa hauskojen sanontojen muodossa ajankulkua.
      Muistan lapsuus ajalta, pirtin seinään oli ripustettu Almanakka jonka takakannessa oli poika taskukello kädessä tekstinä "Kun poika alkaa käydä miehestä isä ostaa hänelle Leijona kellon".

      Viikon viivyin Viimsissä ikääntyneemmän porukan kanssa, varoittelin ulkona liikkuessa pitää varoa koska tiet ovat jääkokkareiset ja liukkaat, onneksi ei kukaan kaatunut. Aina sitä virkistyy kun jossakin piipahtaa, lopuksi huomaa kyllä omaan kotiin on aina hyvä tulla.

    • Minulla täällä jo joutsenia ja variksia.Keväänauruetta odottelen.Heräsin kuin prinsessaruususenunesta tähän joskin pilviseen päivään.

    • Tänään mustarastas lauloi jo komeasti. Niitä on aina ollut vaan ehkä yksi urospuolinen. Sen 'muija' lienee vielä talvehtimisalueellaan.
      Olen kuullut, että lauhoina talvina mustarastaat laulavat talvellakin. Tämähän on jo varhaiskevättä.

    • Atolfia

      Meillä on ollut koko talven mustarastasuros tuossa pihalla. On niin kesy, että jalan juureen tulee odottelemaan, että laitan ruokaa hangelle. Lintulaudalle se ei mene. On siihen nyt ilmestynyt naaraspuolinenkin mustarastas, mutta ovat syömässä eri aikoina.
      _____________________________________
      Tässä muutama n.s. vanhankansan ennustus:

      Jos helmikuussa sataa paljon lunta, niin vettä sataa heinäaikaan.

      Laskiaisen lumisade tietää paljon itikoita.

      Sen verran suvella sadetta, kun maaliskuussa sumua.

      Pääsiäisviikon kylmyys tietää hyvää vuotta.
      ___________________________________

      Pitäneekö enää paikkansa, kun sääolosuhteet ovat niin muuttuneet
      jo tuon kasvihuoneilmiön myötä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      343
      11603
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      41
      3517
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      79
      3067
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      108
      2827
    5. 92
      2686
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      50
      2495
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      158
      2429
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      275
      2314
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1491
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      14
      1470
    Aihe