Leikattu kolli ruokinta

Tietämätön!

Hei ! Hain muutamia viikkoja sitten löytöeläintalosta
Aivan ihanan kisuherran 1 vee! Kävin leikkauttamassa, kaikki
Sujui hyvin jne. Olen antanut kisulle sekä steriloiduille kissoille tarkoitettua kuivamuonaa, että märkäruokaa. Aluksi sujui hyvin , eikä edes välttämättä syönyt kaikkia raksuja, mutta nyt hotkaisee melkeinpä kaiken kerralla, ja kerjäileekin ruokailuun välissä maukuen. Kyseessä on ensimmäinen kissani, siksi kyselisinkin, että kuinka paljon märkä JA kuivamuonaa tulisi antaa per ateria ? Kisu painaa vajaa 4 kg

12

2848

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin paljon, että tulee kylläiseksi. Aika pieni on kolliksi nelikiloinen. Saa olla enemmän painoa. Isokokoinen kissa olisi jo liiankin laiha tuon painoisena.

      Mahdollisimman paljon märkäruokaa steriloidulle.

      • Minä taas

        Joo tää oli sillon haettaessa tosi laiha nyt kyllä saanutmassaa luiden päälle. Paljonko tuota märkäruokaa 3 pussia päivässä ja nappuloita siinä sivussa ? Oon ihan sekasin kun keskusteluakin lukenut joissai sanotaan et liikaa joissain liian vähän ( ymmärrän tietysti kisu kohtaiset erot


      • pento
        Minä taas kirjoitti:

        Joo tää oli sillon haettaessa tosi laiha nyt kyllä saanutmassaa luiden päälle. Paljonko tuota märkäruokaa 3 pussia päivässä ja nappuloita siinä sivussa ? Oon ihan sekasin kun keskusteluakin lukenut joissai sanotaan et liikaa joissain liian vähän ( ymmärrän tietysti kisu kohtaiset erot

        Tarjoapa niiden teollisten mössöjen sijaan kunnon ruokaa eli raakaa lihaa, porsasta, kanaa, sydäntä, maksaa jne.


      • 0067r
        pento kirjoitti:

        Tarjoapa niiden teollisten mössöjen sijaan kunnon ruokaa eli raakaa lihaa, porsasta, kanaa, sydäntä, maksaa jne.

        Noitten kaupallisten mössöjen lisäksi kannattaa antaa kissan saalistaa itse ruokaansa.


      • Entäs näin ?
        0067r kirjoitti:

        Noitten kaupallisten mössöjen lisäksi kannattaa antaa kissan saalistaa itse ruokaansa.

        Kuinka paljon on tarpeeksi jos syöttää nyt kuitenkin märkäruokaa ja steriloiduille kissalle tarkoitettui raksui. ? Päivässä määrät ?


      • pento
        Entäs näin ? kirjoitti:

        Kuinka paljon on tarpeeksi jos syöttää nyt kuitenkin märkäruokaa ja steriloiduille kissalle tarkoitettui raksui. ? Päivässä määrät ?

        Tuossa Latzin pakkaauksessa sanotaan suomen kielellä: Aikuiselle noin neljän kilon kissalle 3-4 pussia (a 100g) päivässä. Raksuja voi välipalaksi antaa jos kissa ei ole liian lihava.
        Itsekin annan noita molempia, mutta pääasiassaa ruokin kissaani lihalla. Se kun ei todellakaan ole sen kalliimpaa, pikemminkin päinvastoin.


      • pento
        0067r kirjoitti:

        Noitten kaupallisten mössöjen lisäksi kannattaa antaa kissan saalistaa itse ruokaansa.

        Jos kissa elelee vaikkapa kerrostaloasunnossa niin se kuolee nälkään jos se joutuu itse ravinttonsa pyydystämään,,,:)


    • MMM

      Meillä on kaksi leikattua kollia ja toinen niistä kohta vuoden ikäinen. Muikku leikattiin aika nuorena jo ja siitä lähtien ruokahalu on ollut aikamoinen. Se hotkii ruokansa ja tilaisuuden tullen syö muiden kissojen ruat jos eivät heti syö omiansa pois.
      Meillä on aina tarjolla raksuja sekä aamuin illoin märkä ruokaa jokaiselle 1pss..
      Toinen leikattu 4v. kolli ja leikkaamaton kohta 1v. narttu ovat hyvässä kunnossa ja sopivan painoisia,mutta Muikkulle on kertynyt liikakiloja ja nivusiin kehittyneet ikävät roikkuvat ihrat..
      Ongelmana meillä siis tällä hetkellä se että miten saisi tuon yhden painoa pudotettua..
      Eläinlääkäri varoitteli jo kesällä että pitäisi seurata Muikun painoa ettei pääsisi lihomaan mutt avahinko päsi tapahtumaan.
      Suosittelen kyllä seuraamaan kissasi painoa ja hieman rajoittamaan ruokailukertoja (jos raksuja tarjolla niin 3-4pss/pv märkäruokaa voi olla liikaa, ne määritykset on varmaankin tarkoitettu sellaisille jotka eivät raksuja syö)
      Steriloidulla kissalla se ruokahalu tuppaa kasvamaan ja vatsa sen mukana.
      Kissan normaalipaino on 2,5–7 kg. riippuu tietysti kissan rakenteesta onko muuten pienehkö vai isompi katti. :)

      • Minä

        Kiitos paljon!


      • kiva kissa
        Minä kirjoitti:

        Kiitos paljon!

        Minun löytökissani painoi 2kk sitten kun tuli talooni 1.9kg ja oli tosi laiha. Kuukausi sitten steriloitiin ja kissan paino oli noussut 2.8kg. Nyt neiti painaa 3.5kg eikä ole vieläkään liikaa painoa.
        En rajoita syömistä mitenkään. Annan kaksi kertaa viikossa tuoretta kalaa, muikkuja, särkiä, ahvenia tai silakoita. Eilen meni pieniä muikkuja 5 kpl.
        Muuta ruokaa 100g annospakkauksia kissan ruokahalun mukaan noin 1 1/2 pakkausta päivässä. Lisäksi se saa pari ruokalusikallista kermaa ja kaksi kertaa viikossa kananmunan keltuaisen raakana.
        Tuoretta naudanlihaa on joka päivä tarjolla, jota se syö ehkä noin 50-70g
        Raksuja on aina tarjolla, mutta niitä se syö erittäin vähän, ehkä ruokalusikallisen päivässä.

        Kissani on erittäin energinen, kova juoksemaan ja leikkimään, hyppii pöydillä ja kiipeilee verhoihin ym "ihanaa". Annan pienen nyt iloita elämästään kun on päässyt pois kurjista oloista.
        Vieläkään kisu ei uskalla mennä ulos, vaan juoksee talon perimmäiseen huoneeseen, jos ulko-ovi on pidemmän aikaa auki.
        Hylättynä keäkissana kokemus ulkoilmasta on sille ollut traumaattinen.


    • dilledong1

      leikatuille kateille ei pitkää aikaa kannata maitokaupan eläinruokia syöttää. niistä tulee virtsakiteitä/kiviä. raksut eläinlääkäriltä, sterilized annospussit eläinkaupasta. ja kanaa, kalaa, lihaa

      • 118

        Millekään kissalle ei pidä syöttää lähikaupan viljamössöjä. Eikä nuo leikatun kissan ruuat poikkea mitenkään tavallisesta ruuasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      169
      3091
    2. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      44
      1899
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      31
      1884
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      196
      1827
    5. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      26
      1620
    6. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      77
      1266
    7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      88
      1206
    8. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      1063
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      180
      1046
    10. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      21
      1019
    Aihe