Avaimen paristo ei kestä

Key

Astra -06, ajettu 40 tkm. Ongelmana on taittoavaimen pariston tyhjeneminen. Ongelma alkoi pari vuotta sitten, kun huollossa olivat vaihtaneet avaimen pariston. Paristo tyhjenee kolmessa viikossa.

Sain takuuseen uuden avaimen. Autoon laitettiin uusi softa samalla, kun avain koodattiin autoon. Sama ongelma jatkui. Kyllästyin ja otin vara-avaimen käyttöön. Vara-avaimessa on alkuperäinen paristo ja se toimii vieläkin moitteetta.

Mikä ihme noissa taittoavaimissa voisi olla vikana? Piirilevyjen juotokset näyttävät ehjiltä.

Pariston yllättävässä tyhjenemissä on vielä sekin huono puoli, että vain kuskin ovi menee lukkoon avaimella lukittaessa.

3

3731

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Astra ST..

      ja minä luulin olevani vähän ajava. n. 14000km/v. Sinulla aikas vähän ajettu ajopeli.
      Lieneekö '06 Astrassa jo tuollainen konfiguraatio, että voi määritellä, mitkä ovet ja luukut avautuu, radioteitse avaimesta. Uudessa Astra ST:ssä tämä mahdollista. Esim. vain kuskin ovi avautuu avaimesta. Muut (ei turhaan ) avaudu.

      • Key

        Kun paristo on kunnossa avautuvat kauko-ohjailella kaikki lukot. Kun taas paristo on tyhjä, saa avaimella avainta vääntämällä oven lukkopesässä. vain kuskin oven lukkoon.


    • Mites vastaanotin

      Omituiselta kuulostaa jos kerran olet uuden avaimen saanut ja sekin tyhjentää pariston 3 viikossa, vanhemmissahan oli se tyyppivika, kun se pariston "kehä" irtosi juotoksesta, niin moni luuli pariston tyhjenevän, katso ja vertaa vara-avaimen ja ns. pääavaimen paristoja onko samaa tyyppiä, muuta ei tähän keksi, tai no tietysti se, miten avainta käsittelet, eli jos "paiskot" pitkin pöytiä, niin saattaa piirilevyn heikot juotokset pettää, mutta tuskin noin teet.
      Voisiko vika olla kauko-ohjauksen vastaanottimessa, jos vaikka ei toimi oikein, kun patteri vähän heikkenee, ei vastaanota signaalia tai jotain tuon suuntaista, vie auto sinne mistä avaimen sait ja kysy voisivatko jotenkin testata sitä vastaanotinta, niin ja patterinhan voivat mitata onko tarpeeksi virtaa, meinaan niitä mitkä 3 viikon jälkeen ei toimi.
      Eipä tässä suoraan apuja ole, mutta tällaista mietiskelin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      44
      7316
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      4058
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3575
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3110
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2796
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      49
      2279
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      51
      2265
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2258
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2238
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2236
    Aihe