Erikoisjääkäristä Rauhanturvaajaksi

gotldlot

Onko mahdollista Erikoisjääkäri koulutuksen jälkeen mennä suoraan Rauhanturvaajaksi ilman Rauhanturvaaja koulutukseen kuuluvaa kuntotestiä tai soveltuvuustestiä?

7

759

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rfgbgg

      Tuskimpa on . Minusta joudut kaikki samat asiat käymään kuin muutkin käyvät
      Tosin en tiedä aivan tämän päivän juttuja. Omasta reissusta on jo aikapaljon aikaa vuonna 76 Siinailla

      • en viittis edes kert

        Hah. -76 Siinailla. Oliko hyvä saunareissu?


    • Treeniä, treeniä

      Jos todella olet erikoisjääkärikoulutukseen hakeutunut ja hyväksytty, tiedät että tuollainen Cooper lihaskuntotestit nyt ei ole minkäänlainen temppu.

      Saa vaikutelman ettet ole vielä edes po. koulutusta läpikäynyt. Wikipedian mukaan "erikoisjääkäreitä käytetään tarvittaessa ulkomailla" eli kriha-operaatioissa jollaisessa esim. ammattimaisemman merivoimien ETO:n henkilöstöä on jo ollut. Tämän perusteella voisi kuvitella, että myös erikoisjääkäreitä kierrätettäisiin kriisialueilla kovuutta hakemassa eli se olisi osa työtä ja näin mitään erillisiä testejä Säkylässä ei tietenkään enää tarvita.

      • gotldlot

        Eiku mietin tollai yleisesti että tarviiko Erikoisjääkäreiden käydä vielä rauhanturvaajille kuuluvaa koulutusta jos miettii linjaa: laskuvarjojääkäristä -erikoisjääkäriks, meinaa tossahan on kaks vuotta vaativaa koulutusta ja ej-koulutuksee tietääkseni kuuluu tietty määrän kriisinhallintaa?


    • dfvdff

      Minusta on kaksi eri juttua

    • dgdsgsdgsdgsg

      Ihan sama minkä linjan olet käynyt. Jos sinut kutsutaan niin edessä on cooper ynm pikku testit, joiden läpäisy ei sulta paljoa vaadi. Jos puhut FRDF:stä niin ennen kuin menet alueelle niin meet koulutukseen (ja jossa cooperin käyt) niin tulet saamaan saman annoksen koulutusta kuin muutkin, eli alueella olleet tulevat kertomaan paikan tapahtumista/tavoista jne tietoa mitä on hyvä tietää..
      Eli no problem, mutta testit joudut käymään ja kuuntele vanhoja/alueella olevien tarinoita niin opit ja tiedät miten toimia...

      • että nääääin

        Suomalaisia "erikosi tolvanoita" ei tulla ikinä käyttämään missään, ellei Suomi liity Natoon, ja PISTE!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      98
      4214
    2. 78
      3477
    3. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3084
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2549
    5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2366
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      207
      2162
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2091
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      880
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      73
      811
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      776
    Aihe