Lueskelin tässä että mitä kannattaa pakata sairaalakassiin, ja tuolla luki että omat lakanat voi olla mukavat ottaa koska tuovat turvallisuuden tunnetta.
Mielellään ottaisinkin, mutta saako omia lakanoita viedä sinne ? :)
Mielellään ottaisinkin, mutta saako omia lakanoita viedä sinne ? :)
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ihan varmasti saa, mutta miksi nähdä vaiva. :)
Siis turvallisuuden tunnetta kenelle?!?! Jos nyt ei aikuinen ihminen pysty olemaan sairaalassa ilman omia lakanoitaan, niin kyllä mä olisin jo huolissaan... Sitä paitsi sehän se on sitten mukavaa pestä kotiin saavuttua lakanoita, jos vaikka jälkivuotoa sattuu hurahtamaan siteen ohi lakanalle.
Turvallisuuden tunne omista tavaroista sairaalassa on vähän sellainen juttu, jonka miellän enemmänkin lapsien ja eläinten tarvitsemaksi. Heidän aivonsa kun käsittelevät kyseiset asiat turvallisen tuntuisiksi.
Aikuiset ovat kuitenkin tottuneet itsenäisesti reissaamaankin ja nukkumaan vieraissa lakanoissa, jolloin omilla lakanoilla ei pitäisi olla suurta merkitystä. Mitä turvaa omien lakanoiden raahaaminen sinulle toisi, kun tiedät turvallisuuden muodostuvan ihan muusta (kuten henkilökunnan ammattitaidosta)?.
Ei nyt kannata kuitenkaan ihan lapsen tasolle mennä. :)
Ei ne ehkä turvaa tuo, mut saa olon tuntumaan kotoisammalta. En mä kyllä silti raahais omia lakanoita, melkein takuuvarmasti ovat veressä ennenku kotiin pääsee. Kotoisan olon saa helpommin vaikka rakkaitten valokuvilla.
Osastolla olo on kuin hotellissa, nauti nyt nainen että ei tarvitse miettiä sotkuja ja pyykkiä muutamaan päivään!
Heippa! Olin ehkä hieman epätarkka, en siis ajatellut aluslakanaa ottaa, mietin vaan että kyllä se oma tyynylakana ja pussilakana ovat pehmeämpiä ja tuoksuvat paremmalle kuin osaston. Tietenkin pärjään ilmankin, mutta siksi mietin kun oman käsitykseni mukaan sairaalan lakanat ovat epämukavia, ja kyllä se oma tyynyliina olisi hyvinkin mukava :) kuhan kyselen ei minun mikään pakko ole niitä sinne mukaan saada! Kuulosti vain mukavalta :)
Oletko ajatellut sitä pesupuolta? Kas kun sitä jälkivuotoa voi sitten lorahtaa "hieman" yli siellä vuoteessa...
Sairaalan lakanat on ihan ok.
Mulle tuli tuoksuvista lakanoista mieleen että kyseessä on kuitenkin sairaala. Sairaaloissa ohjeistetaan olemaan käyttämättä hajusteita yms. allergikkojen takia.
Mielestäni sairaalassa ne lakanat ei ole epämukavia vaan muovitetut patjat ja tyynyt, jotka hiostaa.