Olisi aika jälleen nostaa framille Liikkuvan poliisin lakkauttaminen. Turha rönsy joka sulautettava paikallispoliisin resursseihin.
Liikkuva Poliisi lakkautettava
säästä helposti 900
22353
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Päivi Räsänen on sitä mieltä että Liikkuva poliisi voidaan lakkauttaa. Hurjastelijat ja rattijuopot kiittävät kun liikennevalvonnan ykkösnyrkki lopetetaan. Kuinka tuollaista voidaan edes harkita?!
Minusta poliisien liikkuminen täytyisi lakkauttaa kokonaan. Jatkossa poliisien täytyisi pysyä täysin 100% paikallaan. Jo ripsenkin värähdyksestä tulisi sanktioita taikka linnaa. Turha hörhöily ja haahuilu loppuisi kuin usva saveen, vasara kuuhun ....
Lähipoliisi ehkäisee ennakolta
Tapahtuma kuuluu Itäkeskuksen poliisipiirissä viime syksynä alkaneeseen uuden lähipoliisimallin kokeiluun. Runsaan vuoden kestävän kokeilun tavoitteena on kehittää liikkuvan poliisin tilalle nykyaikaan paremmin soveltuva lähipoliisimalli.
Uudessa toimintamallissa lähipoliisit on vapautettu virkatehtävistä. Näin he voivat keskittyä aikaisempaa paremmin näkyvään ABC-päivystykseen, kahvitteluun ja muuhun lähipoliisityöhön.
ABC-huoltoasemat maanteiden varsilla joutuvat lujille. Pullan myynti alennuksilla laskee ja abc-tulot vähenevät. Nyt kaikki s-osuuskuntalaiset kampanjaan lp:n säilyttämisen puolesta!
Jokamiespoliisista tehdään liikkuva noitakoulu!!
Mä otan tavallisena kansalaisena kantaa tämän verran: veronmaksajilla ei voi maksattaa poliisin kuluja loputtomasti. Kun liikkuva poliisi on koko yhteiskunnalle liian kallis niin siitä PITÄÄ voida luopua. Poliisin pitää tehostaa ja kehittää toimintaansa niin, että matti meikeläinen ei maksa kohtuuttomasti poliisin olemassaolosta. Joku raja veroilla maksettavalle poliisille ja järki käteen. Mä en halua maksaa verorahoillani jotain mistä en saa mitään vastineeksi ikinä. Poliisin toiminta on pakko miettä Suomen tasavallassa uudelleen. Vanhat ikäluokat kuolevat, uusia ei synny. Eli poliisin on pakko karsia toimintoja pikkuhiljaa kun veronmaksajat vähenevät.
******Mä en halua maksaa verorahoillani jotain mistä en saa mitään vastineeksi ikinä***
Tuota
Vastine saattaa olla se, että selviät liikenteestä hengissä, eikä joku sekopää aja sinua hengiltä, tai ryöstömurhaa sinua tai omaisiasi.
Mutta Liikkuva poliisi on tosiasiallisesti keskittynyt lähes pelkästään liikenteen valvontaan.
Sen työpanos on olematon, muiden poliisien tekemään työhön verrattuna.
Paatero on oikealla linjalla ehdottaessaan LP:n lakkauttamista. Puolet sen henkilöstöstä joutaisi luonnollisen poistuman kautta eläkkeelle ja toisen puolen voisi sulauttaa paikallispoliisiin.
LP:n johto vetoaa aina siihen, että se on reservi, mutta kannattaa miettiä, onko järkevää makuuttaa satojen miesten/naisten reserviä ABC:llä kahvia hörppimässä vuosikymmenestä toiseen.
Jos asiaa tutkitaan pelkästään taloudellisesti niin Liikkuva poliisi on ainoa joka tuottaa rahaa. LP keräämät sakkotulot ovat kuitenkin salaista tietoa. Näin ollen tehostastamista pitäisi tehdä Paateron konttorissa ja poliisilaitoksissa sillä ne vievät yllättävän suuren osuuden poliisin rahoista. Lisäksi katson että SUPO ja KRP voidaan yhdistää jolloin SUPO voisi oppia suorittamaan esitutkinnan kuten KRP.
Lp:n lopettaminen ei tuo mitään todellista säästö valtiolle koska sakkotulojen määrä vähenee.
Suurimmat menot poliiislla on kiinteistökustannukset jotka nousevat vuosittain koska kiinteistön omistaa Senaattikiinteistö. Senaatin pitää tuottaa voittoa joten vuokrat ovat sen mukaiset.
Tämän edellä mainitun asian vuoksi esim. puolustusvoimat haluaa luopua kiinteistöistä.
Katselin verolaskuria ja havaitsin seuravaa.
Mikäli kuukausitulot ovat 2500 euroa niin poliisitoimi vie 77.02 euroa/kk. Siitä Liikkuvan poliisin osuus on varmasti aika vähäinen. Näin ollen taitaa olla niin että Lp:n lopettaminen ei kevennä verotusta.
Sotilaallinen maanpulustus vie 266,47€
Kannattaa itse kokeilla jos kiinnostaa.
http://www.verokuitti.fi/
Täh !
´Liikkuva poliisi on ainoa, joka tuottaa rahaa.´ Jos tällä ymmärretään sakkotuloja, niin valtaosan niistä kerää paikallispoliisi.
LP tekee etupäässä juttuja, jotka aikanaan päätyvät käräjille. Ne taas ovat veronmaksajille pelkkää menoa.
Jos LP sulautettaisiin paikallispoliisin liikenneryhmiin/-osastoihin, niin kymmeniä
esikuntia voisi heti lakkauttaa.
Suomen poliisi muistuttaa aika lailla Paraguan entistä armeijaa 1970 -luvulla, missä kenraaleja oli enemmän, kuin alikersantteja.
Kerrankin poliisinpalvoja kirjoittaa jotain asiaa, eikä poistettavaa roskaa kuten normaalisti! Tämä on jopa historiallinen tapahtuma… tästä on taas hyvä jatkaa…
"Sinun kanssasi ei kukaan halua jatkaa mihinkään, vedä itsesi kiikkuun !!!!!!!!!!"
On se pahasti katkeroitunut:)
Et ole ihan oikeassa. Jos kamerasakot lasketaan paikallispoliisille niin silloin poliisilaitokset voivat antaa enemmän sakkoja. Tosin eikö automaattivalvonta ole automaattista joten eihän siihen hirveästi poliiseja tarvita. Lisäksi kun puhutaan tuotosta niin kulut pitää ottaa huomioon. Näin ollen taitaa olla niin että poliisilaitokset käyttävät suurimman osuuden poliisin rahoista. Lisäksi näissä poliisilaitoksissa on päällystöä niin ettei kaikille ole edes järkevää työtä. Sama koskee Helsingin poliisilaitosta joka vuosia on nauttinut etuoikeudesta määrärahojen suhteen.
Otit sitten taas käyttöön "vakiohäirikkö" nimittelyn !
Kaikkihan eivät todellakaan pidä kirjoituksiasi kovinkaan asiallisina. Et ymmärrä edes sitä, että täällä on tarkoitus keskustella poliiseista, eikä nimitellä muita kirjoittajia.
Ehkä sinun kannattaisi perustaa ihan oma keskustelupaikka, jossa voisit palvoa poliisia ja haukkua muita kirjoittajia oman mielen mukaan.
Katkeruutesi lähentelee jo todella säälittävää tasoa !
Joopa, joo
Helsingin rikostutkinta on tukehtumassa siihen, kun ei ole tutkijoita. Samaan aikaan
Hgin liikennepoliisin lähes 300 viranhaltijaa puuhastelee liikenteen parissa. Samalla se ylläpitää soittokuntaa, ratsupoliisia, karhua ym. ym.
Olisikohan jo aika tehdä jotain ?
Uskalsin kuitenkin kirjoittaa mielipiteeni, ylläpidon varmasta sensuroinnista huolimatta.
Lisäksi Hgin liikennepoliisi hoitaa valtiovierailut, vangien kuljetukset käräjille, soittokunta, koira, liikennevalvontakamerat ja karhu. En tiedä mistä olet luvun 300 saanut mutta kuulostaa paljolta. Oliko niin että koko Lp:ssä oli noin 700 poliisia joten Helsingin pl :ssa on oma Lp. Edelleenkin epäilen sitä että Lp:n lakkauttamisella saadaan mitään säästöjä. Resursseja voi toki kohdentaa ja siirtää Lp vaikka ajamaan hälytystehtäviä mutta ei siitä mitään rahaa säästy. Rahaa säästyy joko vähentämällä poliiseja tai kiinteitä kustannuksia. Kiinteistä kustannuksista tulee suurimmat säästötö vähentämällä kiinteistöjä.
Helsingin poliisin vahvuus on n. 1700 poliisia, kyllä siitä riittää turhaankin.
Esimerkkisi pitää hyvin paikkansa.
En kuitenkaan malta olla kertomatta esimerkkiä Haminasta.
Siellä oli aikoinaan, ei siis enää, Pikkuympyrän ja Isonympyrän reunamilla seuraavat poliisit omine tiloineen ja esikuntineen.
Oli Haminan kaupungin poliisilaitos
Oli Haminaa ympäröineen Vehkalahden nimismiespiiri
Oli Liikkuva poliisi
Oli Suojelupoliisi
Siis neljä eri poliisia, kiinteistöineen ja esikuntineen.
miksi muka olisi asiallisesti ilmaistu mielipide sensuroitu?
Tämä Hamina esimerkki on jostain 60 - 70 luvulta ,joten ei oikein iske tähän päivään.
Kävin kokeilemssa ja täytty todeta että kyllä Suomessa on paljon näitä jotka elävät veronmaksajien rahoilla. Sosiaalipuolen budjetti on käsittämättömän iso. Ei taida paljon Lp:n lakkuttaminen vaikuttaa sillä suurempi vaikutus olisi jos työttömyysaste laskisi 7.5 % vaikka 7,4%.
Lisäksi nämä sakkorahat ovat juuri niitä rahoja joilla paikataan yleensä sosiaalipuolen rahareikiä.
Liikuvan poliisin tilalle aluepoliisi. Selvää säästöä, rento meininki. Tässä malli:
http://www.youtube.com/watch?v=pKyFQvzQ5fs
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012062915784603_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012063015785638_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012063015785624_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012063015785378_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012063015785044_uu.shtml
Tuossa esimerkkejä miksi lp:tä ei saa lakkauttaa. Jos lp lakkautetaan järjestyspoliisit ajavat normi maijoillaan noiden perässä. Ei tuu mitään...