Mtv3 45min klo 20
Vantaalaista, viisitoistavuotiasta Elisaa kiusattiin julmasti koko yläkouluajan. Kiusaaminen oli sekä fyysistä että henkistä. Eristämisen ja haukkumisen lisäksi häntä pahoinpideltiin potkimalla ja hakkaamalla. Hänet uhattiin useaan kertaan myös tappaa.
Vuosi sitten Elisa väsyi lopullisesti kiusaamiseen ja teki itsemurhan. Hän otti suuren määrän lääkkeitä ja nukahti lopullisesti vanhempiensa sänkyyn.
Vanhemmat eivät tienneet mitään kiusaamisesta ennen Elisan kuolemaa. Kaikki selvisi vasta jälkikäteen Elisan päiväkirjoista.
Elisan isä pyysi ystäväänsä Minttu Vettenterää kirjoittamaan kirjan Elisasta ja koulukiusaamisesta. Kirjaprojekti on herättänyt suurta kiinnostusta netissä ja Elisan tarina on järkyttänyt monia.
- Se, että koulukiusaamiseen voi kuolla, on Suomessa tabu. Valitettavasti näitäkin tapauksia kuitenkin on, kertoo runsaasti yleisön yhteydenottoja saanut Vettenterä.
Vantaalaista, viisitoistavuotiasta Elisaa kiusattiin julmasti koko yläkouluajan. Kiusaaminen oli sekä fyysistä että henkistä. Eristämisen ja haukkumisen lisäksi häntä pahoinpideltiin potkimalla ja hakkaamalla. Hänet uhattiin useaan kertaan myös tappaa.
Vuosi sitten Elisa väsyi lopullisesti kiusaamiseen ja teki itsemurhan. Hän otti suuren määrän lääkkeitä ja nukahti lopullisesti vanhempiensa sänkyyn.
Vanhemmat eivät tienneet mitään kiusaamisesta ennen Elisan kuolemaa. Kaikki selvisi vasta jälkikäteen Elisan päiväkirjoista.
Elisan isä pyysi ystäväänsä Minttu Vettenterää kirjoittamaan kirjan Elisasta ja koulukiusaamisesta. Kirjaprojekti on herättänyt suurta kiinnostusta netissä ja Elisan tarina on järkyttänyt monia.
- Se, että koulukiusaamiseen voi kuolla, on Suomessa tabu. Valitettavasti näitäkin tapauksia kuitenkin on, kertoo runsaasti yleisön yhteydenottoja saanut Vettenterä.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Lapset jotka kiusaavat heikompiaan ovat jääneet vaille vanhempiensa huomiota ja hyväksyntää siksi hakevat sitä vääristä asioista.
Opettajat vastuuseen - miksi he eivät uskalla olla aikuisia?
Oletko todellakin sitä mieltä että opettajat ovat vastuussa, eiköhän se kasvatus pitäisi lähteä sieltä kotoa ja sieltä annettava eväät elämään. En tarkoita etteikö opettajien pidä puuttua kiusaamiseen jos huomaavat sellaista tapahtuvan, tottakai mutta kyllä se peruskasvatus ja toisten ihmisten kunnioittamisen opetus on vanhempien vastuulla.
Mitä tapahtuu, jos ope puuttuu kiusaamisiin yms. häiriköinteihin ?
Oppilaiden vanhemmat ovat vaatimassa opea käräjille tai vähintään erotettavaksi , kun on "käynyt käsiksi ja pahoinpidellyt" heidän kullannuppuaan. Tekeekö open mieli puuttua yhtään mihinkään ?
Opettajan tehtävä on opettaa
Vanhempien tehtävä on kasvattaa kakaransa tottelemaan opea ja muutenkin olekaan ihmisiksi.
"Opettajat vastuuseen" kommentti tuli varmaan vapaan kasvatuksen tuotteelta.
Vai vielä opettajat vastuuseen Aikoinaan olin koulukiusattu peräti kahdessa kaupungissa. Kummassakin kaupungissa ja kummassakin koulussa sama touhu eli ei mitään puuttumista vaikka opettajat tiesi koko ajan mitä tapahtui. Joten haistakaa v., kaikenlaiselle ns. Sovittulelle. Minä en anna ikinä anteeksi ja siihen minulla JUMALAUTA on oikeus.
Suomen puolustusvoimissa on puuttuttu kiusaamiseen ja saatu tuloksia. Miksi joku muu hallinnonala voi jatkaa?
Opettaja vastaa siitä itä tunneilla tapahtuu ja kouluaikana. HALOO !!
Opettajan tulisi paneutua kiusaukseen.
Häirikkäkiusaajat muualle. Erityisopetukseen jos on noin häiriintynyt esim. että uhkaa tappaa toisen.
Nuo jotka kiusasivat tuota Elisaa niin vastuuseen, saakelin idiootti äpärät. Pois vanhemmilta ja nuorisokotiin. Ovat suoraan vastuussa että joku kuoli. Kuvat vielä naamoista nettiin ja lehtiin, niin eiköhän tule pennuille selväksi mitä kiusaaminen on.
oon ite 10v :D
ja opet vaa sanoo jos jotai kiusataan et pyytäkää anteeks ja se
jää siihen mua on kiusattu ja oon joutunu sen takii et mua on kiusattu
nii melke tosi pitkäks aikaa jälkkää!!!!!!!!mut onneks ope oli kipee
nii en joutunu jäädä
harmi elisaa
ja en kerro jos mua kiusataan koska ope sanoo niille et ne on kiusannu mua
ja alkaa kiusaa enemmä ja alkaa valehtelee opelle et saan jälkkää
ja mua on vedetty kylki luist potkittu hakattu yms mut en voi kertoo opelle...
PS.kiusaus ei oo kivaa :((
Eikö alkuperäinen viesti ollut, että puolusta heikomapaa. Se on myös opettajan velvollisuus, ei ainoastaan opettaa vaan myös ohjata ja kasvattaa, pitää yhteyttä kotiin yms. Vastaavanlainen kiusaus, erityisesti fyysinen väkivalta, on aikuisten maailmassa rikos mutta ihmeellisesti lasten maailmassa opettaja/vanhempi ei kuuntelekaan vaan vähättelee. Miksi ihmeessä toisen kiusaaminen ja siitä nauttiminen on niin yleistä? Kuinka kukaan voi saada tyydytystä toisen alistamisesta? Ei kyllä monella vanhemmalla on kasvatus mennyt putkeen.
Sun pitää kertoa vanhemmillesi. Jos he eivät usko, niin kerro mummolle tai vaarille.
Jos teidän koulussa on terveydenhoitaja niin kerro hänelle. Hän hoitaa myös henkistä puolta. Koulukuraattorillekkin voi kertoa jos sellainen on.
Kyllä sinulla tulee olla edes yksi henkilä jolle sinä voit puhua. Kiusaajat ovat sairaita yksilöitä. Heille pitää järjestää hoitoa jotta he paranevat.
Ketään ei saa kiusata, ei edes sinua.
Jos sinua on hakattui ja potkittu hyvänen aika. Siitä pitää soittaa poliisille. Kiusaus loppuu takuulla kun siihen puututaan.
Kyllä opettajalle voi kertoa. Pyydä että opettaja suojelee sinua jos pelkäät kiusaamisen vaan yltyvän.
Nyt kerrot mahdollisimman monelle ihmiselle. Tärkeätä on tietää ketkä teidän koulussa ovat niin sairaita että kiusaavat, lyövät ja käyttäytyvät kuin rikolliset.
Menkääpä kokeilemaan opettajan hommaa yläasteelle, sijaisuuksia on aina tarjolla. Kokeilkaapa miten helppoa on huomata vaikkapa 400-500 opettamanne oppilaan joukosta kiusatut ja kiusaajat. Selvennykseksi sanottakoon, että jotain oppilasta saatatte opettaa kerran viikossa 45 minuutin ajan.
Sitten kun olette oppineet edes opettamienne oppilaiden nimet, niin onnittelen.
Turhaan syytätte opettajia.Nykyajan pennut on pellossa kasvaneita.Olen seurannut
läheltä opettaja-ystäväni työtä.Tämä on saldo seitsemän vuoden ajalta:Kolme opettajaa ampunut itsensä,useita loppuunpalamisia.Pennut hyökkää opettajan
silmille.
Niimpä. Meillä n. 10v sitten kiusattiin yläasteella myös opettajia.
Kiittäkää kuntia ylisuurista paskaluokista !
Katsokaa ketä äänestätte kunnallisvaaleissa ja eduskuntavaaleissa.
Kuka ajaa koululaisen ja vanhempien etuja?
Ei kukaan.
Onneksi oma jo opiskelee. Ei kiusattu paljon kun puutuin heti ottamalla itse yhteyttä kiusaajiin ja heidän vahhempiinsa. Kävelin siis kiusaajien koteihin ja puhuin suuni puhtaaksi.
Ihan fiksuja vanhempia. Lapsilla vain jostaisyystä oli paha olla tai olivat vain vittumaisia persooni :)) NE GEENIT. OMENA VOI JOSKUS PUDOTA PERKELEEN PITKÄLLE PUUSTA.
Meilläkin olisi saattanut olla kunnon kiusausta, jos en olisi tälläinen kuin olen. Heh he ...
Tämä kiusaaminenhan alkaa jo leikkipuistoissa hiekkalaatikolla. Ei leikitä kaikkien kanssa, ja hoitaja vielä vahvistaa kiusaamista sanomalla ettei kaikkien kanssa tarvitse leikkiä. Jos ulkopuolelle jätetty purskahtaa itkuun, nauraa pphoitaja, että pitää kestää vastoinkäymiset. Vastoinkäymisen kestämisestähän tässä ei ole mielestäni kyse, vaan leikkien ulkopuolelle jättämisestä, joka on kiusaamista.
Pitäisi olla sanomattakin selvää, että koulukiusaamista vastuu kuuluu kiusaajien lisäksi opettajille.
Ai miksikö opettajille? Siksi, että Suomessa on oppivelvollisuus ja vanhempien on pakko laittaa lapsensa kouluun jokaisena aamuna, vaikka heitä kiusattaisiin, tai vaikka he kiusaisivat.
Opettaja on työpäivänsä ajan vastuussa luokkansa oppilaista. Siitä hänelle maksetaan.
Jos opettaja ei tuo esille koulussa tapahtuvaa kiusaamista, niin mistä kiusaajan vanhemmat voisivat tietää sellaista tapahtuvan. Ja kun kiusaajan vanhemmat saavat asian selville, niin he voivat valvoa lastaan, mutta koulussa tapahtuvia asioita he eivät edelleenkään saa tietoonsa ilman opettajaa.
Opettajat voisivat myös helposti puuttua syrjimiseen jakamalla itse ryhmät, niin ryhmätöissä kuin liikuntatunneillakin ja rankaista näyttävästi niitä, jotka sanovat etteivät suostu olemaan jonkun parina.
Myös ilmoitus kotiin, voisi tulla pienimmistäkin kiusaamis/syrjimisepäilystä.
Opettaja on se, jonka pitää havaita kiusaaminen luokassaan ja pyrkiä estämään se. Opettaja on myös se, ketä tulisi kiusaajan rinnalla rangaista kiusaamisesta, silloin kun kiusaaminen johtaa terveyden tai hengen menetyseen.
Selvä. Nyt sinä menet open sijaiseksi johonkin kouluun ja näytät esimerkkiä, miten asiat laitetaan kuntoon. Kuten kerrot, se on helppoa. Kerro sitten, minkä koulun asiat olet saaneet uomiinsa, jotta muut voivat käyttää sinun oppejasi. Opeksi pääseminen ei ole sinulle mikään pulma, koska kirjoituksesi mukaan osaat ne hommat paremmin, kuin varsinaiset opet itse.
Laita toimeksi !
Toivottavasti et ole opettaja.
Opettaja = kasvatustieteihin kouluttautunut ja perehtynyt ammattilainen. Jos oppilasta kiusataan niin myös opettaja edesvastuuseen mikäli tietää asiasta eikä puutu PISTE! Kiva koulu teema pitää myös toteutua -- ammattimaisesti.
Monellekkohan tämäkin pikkuhuora on reikäänsä jakanut ?
Niinpä,ei pitäisi kirjoitella jotain tollaista,asia on vakavampi kuin osaamme ymmärtää.Miettikää omaisia ja kaikkia niitä läheisiä joita hänellä oli viimeisinä aikoina,myös ystäviä..Tuli vaan mieleen,mistä tuon ikäinen lapsi saa lääkkeitä joilla voi ottaa hengen itseltään. Ei lääkäri voi määrätä tappavia lääkkeitä,joten herää kysymys,mistä lääkkeet olivat peräisin.Lääkärit eivät määrää esim.unilääkkeitä tai esim.rauhoittavia tämän ikäiselle. Nyt asia pitäisi tutkia perusteellisesti.Olen lähihoitaja ja tiedän mistä puhun...
Mielestäni kiusaajat ovat murhaajia, eivätkö kiusaajat joudu vastuuseen?
Kiusaajathan ajoivat tämän ihmislapsen tähän tekoon. Kuinka he kehtaavat kulkea vapaana.
Jouduin muutama vuosi sitten kiusaamisen kohteeksi. No alussa oli nimittelyä ja ryhmästä pois jättämistä ja lopulta jopa käsiksi käymistä. Vaikea puolustautua, kun kymmenkunta kusipäätä vastassa ja vieläpä samalla luokalla. Opettajien kanssa tuli asiaa selvityttyä todella usein ja heidän mielestään ongelmat ratkeaa anteeksi pyytämällä tai jos ei ratkea niin se on voivoi. Voin sanoa näin, että jossain vaiheessa tuli mieleen antaa puukosta kylkeen ja mielipide ei ole muuttunut näin vuosien jälkeen.
Mitä keinoja opettajilla on puuttua kiusaamiseen? Puhuminen, keskustelu, yhteydenotto vanhempiin, jälki-istunto ja vaikeimmissa tapauksissa poliisille asia. Ei ole hokkuspokkustemppuja kiusaamisen lopettamiseksi. Väkisin jää aikoja, jolloin koulussa opettajien valvovat silmät eivät ole paikalla. Aina ei myöskään erota, onko kyseessä kaverimainen harmiton jahuaminen vai kiusaaminen. Monet lapset/nuoret puhuvat myös loukkaavasti aikuisten kuullen ja pitävät itseään jotenkin parempana kuin muut. Pikkuisen pitäisi näitä emäntiä ja isäntiä palautella maanpinnalle kotona. Rajat, pettymyksen kokeminen ja sietäminen, vaivannäkö asioiden eteen, toisten ja toisten omaisuuden kunnioittaminen jne. tekisivät monille lapsille - miksei vanhemmillekin - hyvää.
Opettajille oikeus erottaa koulusta, jos kiusaaminen ei lopu. Tietysti pitää olla näyttöä kiusaamisesta, mutta jos toistuu siitä huolimatta, niin eikun koulusta pihalle. Tulee kiusaajankin mietittyä luultavasti moneen kertaan haluaako opiskella vai ei.
Tämä nyky-ajan yhteiskunta on mennyt jotenkin todella sairaaksi.On totta että koulumaailmassa opettajilla on vastuu valvoa mitä välitunneilla ym.tapahtuu mutta minun mielestäni myös vanhempien pitää olla aktiivisia.Kannatan tuota koulusta erottamista kiusaajien kohdalla koska meillä ainakin on vanhemman lapsen kohdalla kiusaaminen jatkunut jo kauan ja mikään ei tunnu auttavan.Olen pyytänyt että opettajat pyytäisivät palaveriin nämä kiusaajien vanhemmat mutta ei koska koulu on kuulemma jo selvittänyt asian??!! miksi sitten kiusaaminen ei lopu? muutama viikko takaperin lapsi tuli koulusta kotiin silmänalus mustana ja ei aluksi suostunut keromaan mistä se oli tullut vihdoin ja viimein kun sain totuuden selville kysyin että kertoiko hän opettajalle niin vastaus oli että ei kun se ei kuitenkaan välitä eikä tee mitään.
Laitoin asiasta kyselyä jälleen koululle ja vastaus oli taas sellainen että meidän lapsen syy on se että häntä kiusataan.....alkaa olemaan keinot aika loppu ja kohta ei varmaan auta muu kuin itse selvittää nuo kiusaajien vanhemmat ja lähteä käymään juttelemassa.
Miksi et jo ole selvittänyt lapseltasi kiusaajien nimiä? Miksi et jo ole mennyt heidän kotiinsa selvittämään asiaa? Kuinka monta kertaa pitää lapsen silmän olla mustana, ennenkuin aiot toimia oikein? Kuinka kauan annat kiusata lastasi?
Lapsi on sinun!
Tuo fyysinen kiusaaminen on oikeastaan helpompaa. Siihen auttaa rikosilmoitus tai turpatälli. Pojilla tämä on helpompaa.
Mutta tuo tyttöjen maailma ja tuollainen enemmän henkinen rääkkääminen on hankalempaa. Ketään kuin ei oikein voi pakottaa olemaan toisen kaveri tai seurassa.