Testaajaksi??

nykyisessä työssäni päädyin järjestelmäprojektiin lopputestaajaksi. Itse piti laatia testimatriisi, suunnitella millaisia testiasiakkaita ja keissejä pyöritellään ja raportoida quality centerissä. Hämmästyksekseni olinkin ihan hyvä tässä hommassa, osasin jopa haistaa mistä virheet järjestelmässä saattoivat johtua vaikken koodaamisesta mitään ymmärrä.
Nyt olenkin alkanut pohtia jos vaihtaisin alaa. Olen atk-merkonomi vuodelta nakki ja muusi ja tehnyt työkseni 20 vuotta jotain ihan muuta. Ihan en usko kenenkään mua yhden projektin kokemuksella testaajaksi palkkaavan, vaan tarvisin jotain alan koulutusta. Mitä ja missä pitäisi opiskella?

9

1587

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • via kantapään kautta

      Testaaminen on helppoa, jos aiemman työkokemuksensa perusteella tietää, miten järjestelmän pitäisi käytännössä toimia. On aivan eri asia testata itselleen vieraan toimialan systeemejä, joiden toimintaperiaatteita pitää arvailla pelkkien dokumenttien avulla.

      Jos testaaminen kiinnostaa, siitä vaan. Hyviä testaajia ei ole koskaan liikaa.

      • tuo on varmaan totta. Tiesin hyvin mitä halusimme järjestelmän tekevän.

        Kysymys nyt kuuluukin, mitähän mun pitäis opiskella jotta voisin vieraan toimialan systeemejä testata?


      • EX testaaja
        glittergirl kirjoitti:

        tuo on varmaan totta. Tiesin hyvin mitä halusimme järjestelmän tekevän.

        Kysymys nyt kuuluukin, mitähän mun pitäis opiskella jotta voisin vieraan toimialan systeemejä testata?

        Testaaja kehittyy parhaiten testaamalla. Mitään laitetta tai järjestelmää ei opeteta kovin syvällisesti missään vaan yleensä se oppi tulee työn kautta. Aloitteleva testaaja joutuu tukeutumaan pitkälti spekseihin. Jos järjestemän vaatimukset on kirjattu hyvin niin testauksen suunnittelu niitä vasten onnistuu vähemmälläkin kokemuksella. Ajan kanssa sitten kasvaa tieto ja ymmärrys ja osaa keskittyä ongelma-alueisiin, erityisesti niihin joita ei ole speksattu kunnolla, siellähän ne viat yleensä ovat. Jos homma toimii oikein niin testauksen palautteen kautta myös ne speksit paranevat eli laatu kehittyy.

        Jos on halua oppia, kyky pohtia asioita eri kantilta ja kyky ymmärtää kokonaisuuksia niin sitä voi testata melkein mitä vaan. Missään kurssilla ei opeteta kuin testauksen teorioita, erilaisia prosesseja ja lähestymistapoja. Hyvä testaaja on kullan arvoinen.


      • EX testaaja kirjoitti:

        Testaaja kehittyy parhaiten testaamalla. Mitään laitetta tai järjestelmää ei opeteta kovin syvällisesti missään vaan yleensä se oppi tulee työn kautta. Aloitteleva testaaja joutuu tukeutumaan pitkälti spekseihin. Jos järjestemän vaatimukset on kirjattu hyvin niin testauksen suunnittelu niitä vasten onnistuu vähemmälläkin kokemuksella. Ajan kanssa sitten kasvaa tieto ja ymmärrys ja osaa keskittyä ongelma-alueisiin, erityisesti niihin joita ei ole speksattu kunnolla, siellähän ne viat yleensä ovat. Jos homma toimii oikein niin testauksen palautteen kautta myös ne speksit paranevat eli laatu kehittyy.

        Jos on halua oppia, kyky pohtia asioita eri kantilta ja kyky ymmärtää kokonaisuuksia niin sitä voi testata melkein mitä vaan. Missään kurssilla ei opeteta kuin testauksen teorioita, erilaisia prosesseja ja lähestymistapoja. Hyvä testaaja on kullan arvoinen.

        Ehkä mun kandeis sit vaan kokeilla hakea testaajan paikkoja. Kun nuo projektin vetäjät meillä oli sitä mieltä et mulla oli lahjoja hommaan. Eli jaksoin olla kiinnostunut ja löysin niitä ongelma-alueita.

        kiits vastauksista.


    • 412424

      Eipä testaajia kouluteta missään tietääkseni?
      MS sertifikaateista voisi olla hyötyä..ja erinäisiä kursseja ja teoriaa testauksesta lukemalla

    • gunnar 5
    • Vuokratyöfirmaan

      Vaikka kyseessä on tärkeä alue - testausta ei mielletä juuri missään nykyisin firman omaksi ydinosaamiseksi. Se on ulkoistamisen kohde.

      Testausta siirretään kokoajan kiihtyvällä tahdilla halpamaihin.
      Itse en rakentaisi enää nykytilanteessa uraa sen varaan.

      Jos tätä työtä haluaa Suomessa tehdä työpaikat löytyvät lähinnä vuokratyöfirmoista. Sieltä et varmaa paikkaa löydä.

      Terkuin 12v. testaustöitä tehnyt. Alanvaihtoa suunnitteleva.

    • Muuminen_

      Testaajan työnkuva ja -rooli on muuttunut viime vuosina radikaalisti. 5-10 vuotta sitten ihmisiä palkattiin Suomessakin vielä tekemään manuaalista käyttöliittymälähtöistä testausta erilaisiin konsulttifirmoihin tai isompiin softataloihin. Nykyään tämä työ on ulkoistettu halpamaihin, ja Suomessa tehdään käytönnössä etupäässä näiden tiimien testimanagerointia tai testiautomaatiota osana firman sisäisiä kehitysprosesseja.

      Testiautomaatio on taas aikalailla naimisissa toteutuksen ja jatkuvan integroinnin kanssa. Varaudu opiskelemaan siis ko. ohjelmointikieliä, työkaluja ja prosesseja.

      Tässä parit buzzwordit:
      Java, JUnit, Jython, Python, Jenkins, Selenium, Watir, Sikuli, Scrum, Kanban, Maven, Ant, CI, TDD/ATDD/BDD.

      10 vuotta olen testaustöitä tehnyt ja ajattelin tehdä tulevaisuudessakin.

    • Ulkoistettava homma

      Kyllä perinteistäkin testaustyötä tehdään jonkun verran Suomessa. Eri asia haluaako omaan CV:hen vaikkapa Baronan nimeä. Jokaisen oma valinta.


      Listatut työkalut ovat tällä hetkellä muotia. Kymmenen vuoden kuluttua testauksessa on taas uudet työkalut ja nämä eivät riitä.
      ->Joten testaajaksi aikovan täytyy olla kiinnostunut päivittämään jatkuvasti osaamista. Vapaa-ajalla omaan laskuun.

      Vaikka hallitsisi kaikki listatut työkalut, oma työpaikka saattetaan silti ulkoistaa halpamaihin. IT-työ ei ole sidottu paikkaan.


      IT-alalle aikovan täytyy myös sietää jatkuvaa epävarmuutta, organisaatiokaaviot piirretään pelkästään tavan takia määräajoin uusiksi ja jatkuvat YT-prosessit tulevat myös tutuiksi.

      Omalla uralla YT-prosessi on toistunut useammin kuin kerran vuodessa.

      Harva jää tältä alalta eläkkeelle.
      Helpommallakin pystyy ansaitsemaan elantonsa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      135
      4725
    2. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      41
      3253
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      239
      2993
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      44
      2578
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1784
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      27
      1575
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1536
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1437
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      22
      1421
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      23
      1305
    Aihe