Mansikan tuholaiset

Mansikan lehdillä on mustia toukkia ja koppakuoriaisen näköisiä ötököitä :( Mitä ne mahtavat olla ja miten niistä pääsisi eroon? Ovat tuhonneet lehtiä, tuhoavatko myös marjat? Millä voi myrkyttää, kun toivotavasti syötävät mansikat ovat jo raakileina tulollaan?? (Ensimmäinen mansikkakesämme!) Kiitos tiedoista!
23354
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tässä vaiheessa älä käytä muuta myrkkyä kuin mäntysuopaliuosta, ja muista että käsittely ei auta kuin muutaman päivän. Ja jos sataa niin ei sitäkään.

Äänestä
  • Hillakuoriainen on yksi vaihtoehto. Lehdet syödään ja kasvu pysähtyy. Niitä voi noukkia käsin pois. Melko työlästä, mutta kannattavaa työtä.

    Jos lähistöllä on soita, voit varautua siihen, että lisää tulee koko ajan. Tuo on syy, miksi en enää viljele mansikkaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Äkkiä eroon!! kirjoitti:

Mansikan lehdillä on mustia toukkia ja koppakuoriaisen näköisiä ötököitä :( Mitä ne mahtavat olla ja miten niistä pääsisi eroon? Ovat tuhonneet lehtiä, tuhoavatko myös marjat? Millä voi myrkyttää, kun toivotavasti syötävät mansikat ovat jo raakileina tulollaan?? (Ensimmäinen mansikkakesämme!) Kiitos tiedoista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu