Minulla on Sims 2 peli ja rutkasti lisäosia, mutta tämä kone jökitti ja se tyhjennettiin, samalla myös Sims 2 poistettiin. Kun yritän ladata uudelleen tätä tuskasen peliä, tulee: "Virhe ladattaessa tiedostoa" Tiedosto lataa 96% saakka, sitten tulee tuo viesti. Mitä pitäisi tehdä, auttakaa nerot!?! Mulla on windows xp ja peli on toiminut aikasemmin aivan moitteettomasti.
Apua! Sims 2 ei lataa...
13
549
Vastaukset
- ma-til-da12345
Olen yrittänyt 3 eri koodilla, sillä joka on ohjekirjan takana, ja kahdella mitä löysin täältä keskusteluista, mutta ei ole kertaakaan meenyt kuin 96% saakka. MITÄ TEEN? nopeasti kaipaan apua, kiitos! :)
- AlSimhara
Katso kohta 7:
http://help.lockergnome.com/general/Sims-FAQ--ftopict50820.html- ma-til-da12345
Kiitos tosta! mutta google kääntäjä ei osaa selittää tarpeeksi tarkasti enkä osaa englantia hyvin, mikä ihmeen C:/ asema???? :D:D sori, mut oon tyhmä.. :D
- ma-til-da12345
Kun sain onnistumaan noiden ohjeiden mukaisesti tuli tällainen kuvake: (linkissä on kuva kopioitu näytöstäni)
http://kuvaton.com/k/Yxya.bmp - hjvljhvjhvl
ma-til-da12345 kirjoitti:
Kiitos tosta! mutta google kääntäjä ei osaa selittää tarpeeksi tarkasti enkä osaa englantia hyvin, mikä ihmeen C:/ asema???? :D:D sori, mut oon tyhmä.. :D
C asema on se kovalevyn osa jossa on windows asennettuna.
Sinulla on Sims2 ilmeisesti CD:nä, eikä DVD:nä?
Ihan ensimmäiseksi, tehtävän helpottamiseksi tee näin:
Mene käynnistävalikkoon, eli painat sitä nappia työpöydän vasemmassa alakulmassa.
Avautuvassa läpyskässä pitäisi oikealla lukea sellainen sana kuin "tietokone". Paina siihen sanaan OIKEALLA hiiren näppäimellä ja valitse "näytä työpöydällä"
Kun sitä painat, niin "tietokone" kuvake ilmestyy työpöydälle. (Jos sen ihan välttämättä haluat pois näkyvistä tämän jälkeen, niin tee sama kuin äsken, eli painat sitä "näytä työpöydällä" kohtaa, niin se taas poistuu.)
Tässä nuo "kohdan 7" ohjeet suomennettuna.
Mene työpöydällä kohtaan "oma tietokone" tai "tietokone" ja kaksoisklikkaa sitä. Yleensä löytyy näytön vasemmasta yläkulmasta.
Avaa kansio C. Siinä voi lukea esimerkiksi "Paikallinen levy C"
Kun olet avannut sen, paina hiirellä tyhjään kohtaan ja valitse "uusi" ja sitten avautuvasta listasta valitse "kansio". Tämä luo uuden tyhjän kansion.
Nimeä kyseinen uusi kansio sellaisella nimellä kuin Disk Images
Avaa kyseinen kansio kaksoisklikkaamalla sitä.
Jälleen paina oikeaa näppäintä hiiressä ja luo uusi kansio kuten äskenkin. Nimeä syntyvä uusi kansio nimellä Disk1
Luo samalla tavalla toinen uusi kansio ja nimeä se Disk2
Luo samalla tavalla kolmas uusi kansio ja nimeä se Disk3
Ja toista vielä kerran ja nimeä se Disk4
Nämä neljä kansiota ovat siis sen Disk Images kansion sisällä, mutta EIVÄT toistensa sisällä!
Työnnä ensimmäinen Sims2 diski levyasemaan ja kun se yrittää alkaa asentamista, paina cancel tai keskeytä.
Mene taas kohtaan "tietokone" tai "oma tietokone" miten se nyt sinulla lukeekin.
Nyt näet kiintolevyn, tai levyjä, sekä CD/DVD aseman. Paina siihen CD aseman kuvakkeeseen hiiren oikealla näppäimellä ja valitse "avaa". Nyt näet kaiken sims levyllä olevan sisällön.
Paina ikkunan yläkulmassa lukevaa "järjestä" näppäintä. Kun siihen avautuu lista, valitse sieltä kohta "Valitse kaikki"
Kaikkien CD levyllä olevan sisällön pitäisi olla nyt valaistuna, eli valittuna.
Paina hiiren oikeaa näppäintä jonkin valitun kohteen päällä ja valitse listasta "Kopioi". Ellei tämä jostain syystä onnistu, niin valitse kaikki sisältö uudestaan ja sen jälkeen paina ikkunan yläkulmast kohtaa "järjestä" ja valitse listasta "kopioi"
Tämän jälkeen avaa tai valitse Disk1 kansio jonak loit C asemalle aikaisemmin. Paina tyhjään kohtaan ikkunassa hiiren oikeaa näppäintä ja valitse "liitä". Nyt kaikki CD:n sisältö kopioidaan tuohon Disk1 kansioon.
Toista edellämainittu niin että laitat sims cd 2 asemaan ja kopioit sen koko sisällön tietokoneen Disk2 kansioon.
Tee sama juttu sims cd3:lle, sekä cd4:lle. Tietenkin niin että kyseisten levyjen sisältö kopioidaan niitä varten luotuihin TYHJIIN kansioihin.
Kun koko sisältö on kopioitu tietokoneen kovalevylle. Nyt poista CD/DVD asemasta kaikki levykkeet.
Avaa C asemalta Disk1 kansio jonka teit aikaisemmin. Se siis löytyy sieltä Disk Images kansiosta, jonka myös teit aikaisemmin. Nyt tuplaklikkaa sellaista kohdetta kuin "autorun.exe" joka aloittaa pelin installoimisen.
Kun peli on KOKONAAN ja ONNISTUNEESTI installoitu koneelle, voit tuhota nuo tekemäsi kansiot säästääksesi kovalevytilaa.
- ma-til-da12345
Latasin kuvan allaolevaan osoitteeseen: (tulee kun on ladannnut peli 96%)
http://kuvaton.com/k/YxYE.bmp - ma-til-da12345
Lisää tiedostoja, kun yritän asentaa Sims levykkeeltä tulee kuva:
http://kuvaton.com/k/YxyQ.bmp - irmeli
iteppähän tiiät! xDD koita selvitä ystävärakas
- ma-til-da12345
Noku en tiiä:(((((( Koitan selvitä mato ;)
- irmeli
hyvä
- ma-til-da12345
Mutku sims ON mun elämä! ;'(( :D
- AlSimhara
Siitä on jo niin pitkä aika kun pelasin Sims 2:sta mutta yleensä nuo asennusvirheet johtuvat yleiemmin joko siitä että levyke on naarmuuntunut tai likainen... tai DVD asema on menossa pipariksi... tai se ei vain jostain syystä pysty lukemaan levykettä... tai DVD asema on sisältä pölyinen.
Voit kokeilla esim. asentaa manuaalisesti:
ftp://61.110.212.111/pub/nextep2/eagames/G5100011/Support/fi/Lueminut.txt
(-> rullaa alaspäin kohtaan "manuaalinen asennus. Pitäisi toimia myös peruspelille.)- ma-til-da12345
Ei valitettavasti toimi, koska cd-levy on naarmuuntunut. Mutta koitan kokeilla paikkailla naarmuja eri keinoilla, toivottavasti nyt onnistuisi:D Mutta kiitos todella paljon avusta, olet auttanut minua todella paljon! :):)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1024437Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743821168- 1861042
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091022Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna83893Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47891- 64881
- 64846
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk10837Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64816