Hei,
Olisiko täällä ketään joka on muistihoitaja/neuvoja? Tai kenties opiskelemassa kyseistä? Itse olen harkinnut asiaa. Onkohan millainen palkka? Entä työllisyystilanne? Ja millaistahan työ sitten käytönnässä on?
Tarviiko olla työkokemusta paljonkin tai millainen pohjakoulutus? Olen itse vanhustyöhön suuntautunut lähihoitaja.
Olisiko täällä ketään joka on muistihoitaja/neuvoja? Tai kenties opiskelemassa kyseistä? Itse olen harkinnut asiaa. Onkohan millainen palkka? Entä työllisyystilanne? Ja millaistahan työ sitten käytönnässä on?
Tarviiko olla työkokemusta paljonkin tai millainen pohjakoulutus? Olen itse vanhustyöhön suuntautunut lähihoitaja.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Itse olen käynyt muistihoitaja koulutuksen ja mitään hyötyä siitä ei juurikaan ole ollut. Lh pohja myös mulla :(
Voisitko vielä perustella, että miksi ei ole ollut hyötyä? Onko työllisyystilanne huono vai katsotaanko sitä jotenkin, että jos on lh pohjainen....?
Työ tilanteen kannalta ei ole ollut hyötyä. Kun oon lh pohjalla niin helpompi päästä keikkailee dementikkojen pariin, kun sanoo käyneensä muistihoitaja koulutuksen, mut ei siitä kyllä ihan varsinaista hyötyy ole ollut. Lähihoitaja nyt työllistyy muutenkin. Itse kuvittelin et se antas paljonkin uusia mahdollisuuksia, mut pyh mitään antanut.
Oiskos sitten tosiaan parempi (ja asiakkaiden kannalta paljon parempi!), että jos ei oikeesti ole edes kiinnostunut dementikoista, niin menee ja "työllistyy muutenkin lh:na"?
Olen kyllä itse kiinnostunut ja aloittanut verkkokoulutuksen. Työpaikkaa, jossa voisi suorittaa erikoisammattitutkintoon liittyvätvnäytöt en ole saanut. Hyvällä katsotaa, että opiskelen, mutta monessakaan työpaikassa ei nähtävästi ole kyseisen tutkinnin suorittanutta, joka voisi antaa ohjaajan panoksensa tähän ja jolle voisin näytön antaa. En ole itse ainakaan sellaista löytänyt. Harmittaa. Opinnot seisoo. Ja kun jäin vähäksi aikaa työttömäksi, niin Hämeen TE- ,keskuksen hakemustani käsittelevä virkailija tylysti totesi annetusaa päötöksessä, että olen täysipäiväinen opiskelija ja siksi vailla työttömyysturvaa, vaikkei ole yhtään lähipäivää ja opinnot voi toteuttaa täysin omalla ajalla. Ja kahdessa vuodessa, jolloinb ei tule edes opintoajat täysipäiväisiksi. Laitoin selvityksen liitteeksi opetushallituksen selonteon, mitä tämä koulutus on ja kuinka se käsitetään. Eipä ollut mitään hyötyä siitäkään. Aika mielivaltaista kohtelua ja päätöksentekoa. Taidan lopettaa koko kurssin. Olen nyt töissä. Ihmetrelen mitä hyötyä koko koulutuksesta on ja tutkinnosta, kun ei kukaan tunnu muistihoitajia tarvitsevan. Ja jos tarvitsee, työnkuva ei siihen suuntaan juuri muutu kuitenkaan. Saati että saisi siitä jotakin palkkaan lisää. Olisihan sekin oleellista, kun näkee entään vaivaa amnattitaidon kehittämiseksi.
Kun opiskelee täysin omalla ajallaan ja opiskelu ei haittaa työnhakua eikä työn vastaanottamista, miksi siitä mennään ollenkaan puhumaan te-toimistossa? Ei siellä muutenkaan tarvitse tehdä tiliä kaikista harrastuksistaan.
Asia muuttuu tietenkin toiseksi, kun opiskelu rajoittaa mahdollista työn vastaanottoa tai työttömyystoimenpiteisiin osallistumista.