Muistihoitaja/neuvoja

killiss

Hei,

Olisiko täällä ketään joka on muistihoitaja/neuvoja? Tai kenties opiskelemassa kyseistä? Itse olen harkinnut asiaa. Onkohan millainen palkka? Entä työllisyystilanne? Ja millaistahan työ sitten käytönnässä on?
Tarviiko olla työkokemusta paljonkin tai millainen pohjakoulutus? Olen itse vanhustyöhön suuntautunut lähihoitaja.

6

5881

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MH

      Itse olen käynyt muistihoitaja koulutuksen ja mitään hyötyä siitä ei juurikaan ole ollut. Lh pohja myös mulla :(

    • killiss

      Voisitko vielä perustella, että miksi ei ole ollut hyötyä? Onko työllisyystilanne huono vai katsotaanko sitä jotenkin, että jos on lh pohjainen....?

      • mh

        Työ tilanteen kannalta ei ole ollut hyötyä. Kun oon lh pohjalla niin helpompi päästä keikkailee dementikkojen pariin, kun sanoo käyneensä muistihoitaja koulutuksen, mut ei siitä kyllä ihan varsinaista hyötyy ole ollut. Lähihoitaja nyt työllistyy muutenkin. Itse kuvittelin et se antas paljonkin uusia mahdollisuuksia, mut pyh mitään antanut.


    • helinke

      Oiskos sitten tosiaan parempi (ja asiakkaiden kannalta paljon parempi!), että jos ei oikeesti ole edes kiinnostunut dementikoista, niin menee ja "työllistyy muutenkin lh:na"?

    • Muistiapeliin

      Olen kyllä itse kiinnostunut ja aloittanut verkkokoulutuksen. Työpaikkaa, jossa voisi suorittaa erikoisammattitutkintoon liittyvätvnäytöt en ole saanut. Hyvällä katsotaa, että opiskelen, mutta monessakaan työpaikassa ei nähtävästi ole kyseisen tutkinnin suorittanutta, joka voisi antaa ohjaajan panoksensa tähän ja jolle voisin näytön antaa. En ole itse ainakaan sellaista löytänyt. Harmittaa. Opinnot seisoo. Ja kun jäin vähäksi aikaa työttömäksi, niin Hämeen TE- ,keskuksen hakemustani käsittelevä virkailija tylysti totesi annetusaa päötöksessä, että olen täysipäiväinen opiskelija ja siksi vailla työttömyysturvaa, vaikkei ole yhtään lähipäivää ja opinnot voi toteuttaa täysin omalla ajalla. Ja kahdessa vuodessa, jolloinb ei tule edes opintoajat täysipäiväisiksi. Laitoin selvityksen liitteeksi opetushallituksen selonteon, mitä tämä koulutus on ja kuinka se käsitetään. Eipä ollut mitään hyötyä siitäkään. Aika mielivaltaista kohtelua ja päätöksentekoa. Taidan lopettaa koko kurssin. Olen nyt töissä. Ihmetrelen mitä hyötyä koko koulutuksesta on ja tutkinnosta, kun ei kukaan tunnu muistihoitajia tarvitsevan. Ja jos tarvitsee, työnkuva ei siihen suuntaan juuri muutu kuitenkaan. Saati että saisi siitä jotakin palkkaan lisää. Olisihan sekin oleellista, kun näkee entään vaivaa amnattitaidon kehittämiseksi.

      • niilojärv

        Kun opiskelee täysin omalla ajallaan ja opiskelu ei haittaa työnhakua eikä työn vastaanottamista, miksi siitä mennään ollenkaan puhumaan te-toimistossa? Ei siellä muutenkaan tarvitse tehdä tiliä kaikista harrastuksistaan.

        Asia muuttuu tietenkin toiseksi, kun opiskelu rajoittaa mahdollista työn vastaanottoa tai työttömyystoimenpiteisiin osallistumista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      166
      2660
    2. Ketä haluaisit suudella?

      🤣
      Ikävä
      82
      1145
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      237
      1025
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      996
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      82
      858
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      88
      721
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      104
      628
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      53
      588
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      552
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      518
    Aihe