Elikkä auto 3.0 crd koneella. Seissyt muutaman viikon ulkona, niin laatikko päästänyt reilusti öljyä maahan. Onkohan jokin tyyppivika, vai mistä johtuu? Kiitoksia vastauksista.
Jeep Grand Cherokee automaattilaatikko vuotaa öljyä
5
2274
Vastaukset
- -Jepeksi-
Morron
Todennäköisesti kyseessä on vaihteiston ohjausplugin o-regas, joka on kovettunut ja vuotaa sieltä.
Uusi plugi renkaineen on n 7€. Jos on yli satkun ajettu Jepeksi, niin vaihdata samalla vaihteistoöljyt, öljypohjan tiiviste ja suodatin, niin jatkat lootan elämää.- lehtonen_jari
Moikka meillä 2007 mallinen kolmen litran diesel Jeep Grand Cherokee ja automatti laatikko vuotaa pikkuisen punaista öljyä lumelle. Tekstissäsi osan hinta on 7€ mutta pitääkö autoa purkaa paljon jos osan vaihtaa? Näkyykö osa auton alta jos ei pura mitään?
Olisin kovasti kiitollinen vastauksestasi
- -Jepeksi-
Moron 3.0 ei ole minulle tuttu, eli en ole sinne alle päässy ikänä vilikaseen.
Mutta sama laatikko siellä on, joka minullakin. Eli yritän jelpata siltä pohjalta.
Liittimen sijainti on edestä katsoen vasemmalla etupuolella laatikkoa.
Siinä edessä voi olla liittimen suojaksi kiinnitettynä lätkä, joka tulee poistaa. Itse liitin on neljänneskierroksen verran kiinni ja johdot voi "törmätä " sitä kääntäessä. Liitin käänetään ja vedetään ulos ja vaihdetaan muovinen liitinsuoja ja siihen tiiviste o-rengas.
Vaihtohommassa tulisi auton olla lämpöisessä, jottei muoviosat ei ota siipeensä.
Eli vastaus :
- ei pidä purkaa paljon
-näkyy auton alta- lehtonen_jari
Kiitos vastauksesta, juuri siitä paikasta vähäisesti vuotaa punaista öljyä. Sain kaaviokuvan autokeskukselta mutta yllätys yllätys jeeppihuoltomies oli lomalla eivätkä tienneet varaosapalvelussa mikä osa kilven alla on. Olisiko tähän vielä lisäinfoa sinulta saatavissa? Vaikuttaisi siltä että metallisen kilven alle menee päällystetty sähköjohtonippu (naisen pikkurillinpaksuinen). Metallikilpi on kahdella pultilla kiinni ylhäältä ja alhaalta ja irroitus onnistuu kyllä kunhan arki alkaa.
- -Jepeksi-
Katso tubesta
http://www.youtube.com/watch?v=8c7pDR83d_E
Kohdasta 20-30s, kuinka irroitus tapahtuu.
Tietysti tilaa ei ole samalla tavalla, ns potilas pöydällä. Videosta kuitenkin käy selville kuinka liitin lähtee irti ja vaihdettava o-rengas ja liitinmuovi näkyy irroitus vaiheessa.
Auto alla ollessa tulee sitten öljyä ulos ja se tulee korvata uudella eli ota joku mitta-astia, josta näet poistulleen öljyn määrän.
Varmaan kotikunnastasi löytyy mersun osaavia korjaamoita, joille vaihtohomma on rutiinia, ettei autokeskuksen "jeep osaajaa" häiritä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281488- 371401
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541149- 69994
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi254954Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei193934- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää16830Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818