Vierasvenesatamat Turussa

Suositelkaa hyviä vierasvenesatamia Turussa, josta pääsee keskustaan kohtuuvaivalla. Missä olette pysähdelleet/yöpyneet matkalla Helsingistä Turkuun?

Onko Aurajoen vierassatamasta hyviä tai huonoja kokemuksia ja riittääkö siellä paikat iltapäivällä?
121447
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Aurajoessa´on vierasvenesatama ja toinen Ruissalossa Turun Pursiseuran ylläpitämä. Aurajoen satamasta on kävelyetäisyys keskustaan mutta bussikin menee korttelin päästä ohi. Tilaa on tai ei, riippuen säästä.

Miksi ylipäätään haluat veneellä Turkuun tulla? Itse jäisi mieluummin Turun saaristoon tai lähtisin Ahvenenmaan suuntaan.

Äänestä
  • Noiden lisäksi vieraspaikkoja löytyy Pikisaaresta (ASS) ja Ruissalon kylpylästä. Kohtuullisen linja-automatkan päässä on vielä Raision Hahdenniemi ja Naantali.

    Äänestä

Onhan näistä jankattu ennenkin, jos osaat hakuja tehdä. Aurajoki näyttää olevan aina täynnä, mm. koska siellä on vuosipaikkalaisia... huonoa tuo kyllä on jos Turkuun haluaa yöksi tulla. Mutta jos haluat tehdä vain päiväkäynnin, Aurasillan kupeessa on paikkoja (taitaa edellyttää pysäköintilätkän). Nyt pääsee taas Mylllysilankin ali :)

Äänestä

Förin vieressä on yleensä aika hyvin tilaa jos tulee satamaan aikaisin iltapäivällä, myöhemmin on aika tiukkaa kuten melkein kaikissa muissakin satamissa.
Jonkin verran on näillä sivuilla maristu Satamakapteenin tiukkaa linjaa siellä mutta ongelmana on paikallisten veneiden pummilla seisottaminen laiturissa joka estää vierasveneiden pääsyn sinne. Nykyään Jomppe kiinnittää pummiveneet kettingillä laituriin kunnes maksut on maksettu. Hieeno juttu ! Terveisiä vaan Jopelle !

Äänestä
  • Kerran siellä puolityhjässä satamassa vierailleena todettiin että maksua vaadittiin satamakapteenin ojennettuun käteen jo ennekuin vene oli vielä edes kiinni rannassa ja poijussa.

    Äänestä

  • aurajoessa kirjoitti:

    Kerran siellä puolityhjässä satamassa vierailleena todettiin että maksua vaadittiin satamakapteenin ojennettuun käteen jo ennekuin vene oli vielä edes kiinni rannassa ja poijussa.

    Aurajoessa ei ole koskaan ollut poijuja, vaan takatolpat. (Siis, Ei koskaan).
    Olet ollut jossain muussa satamassa.

    Äänestä

  • vouti 45 kirjoitti:

    Aurajoessa ei ole koskaan ollut poijuja, vaan takatolpat. (Siis, Ei koskaan).
    Olet ollut jossain muussa satamassa.

    Aurajoen vierasvenesatamassa oli. En enään muista oliko poiju vai tolpat koska visiitti jäi siihen. Muuallekin saa veneen hetkeksi kiinni kaupassa käyntiä varteen ja sitten takaisin merelle.

    Äänestä

  • aurajoessa kirjoitti:

    Aurajoen vierasvenesatamassa oli. En enään muista oliko poiju vai tolpat koska visiitti jäi siihen. Muuallekin saa veneen hetkeksi kiinni kaupassa käyntiä varteen ja sitten takaisin merelle.

    Silloinhan olit ihan väärässä laiturissa. Lyhyisiin pysähtymisiin on jokirannassa parkkipaikat. Muutenkin kannattaa selvittää itsellesi kayntilaiturin ja vieras(yöpymis)laiturin ero.

    Äänestä

  • ÅboTurku kirjoitti:

    Silloinhan olit ihan väärässä laiturissa. Lyhyisiin pysähtymisiin on jokirannassa parkkipaikat. Muutenkin kannattaa selvittää itsellesi kayntilaiturin ja vieras(yöpymis)laiturin ero.

    Oltiin vielä kahden vaiheilla että käydäänkö vaan kaupassa ja mennään Ruissaloon, tai sitten jäädään loppupäiväksi ja yöksi Aurajoen vierasvenesatamaan, mutta vaaka kallistuikin helposti tuohon ensimmäiseen vaihtoehtoon.

    Äänestä

Ruissalossa siisti vierasvenesatama, voi käydä kylpylässä ja bussi kulkee turkuun kauniin ruissalon saaren läpi..

Äänestä

Satamavalinnat tietty riippuu siitä millaisissa satamissa haluatte käydä ja mitkä ovat päiväetappienne pituudet. Hki - Hanko - Kasnäs - Turku on motoristille helppo suunnitelma. Kasnäsin vaihtoehtona on hieno Högsoran Keisarinlahti tai Helsingholman saari. Paraisten portti uudistuu nyt kokonaan ja ns. pesee kasvonsa ja palvelunsa. Turussa on tokkiisa heinäkuussa täyttä, mutta niin on kaikkialla muuallakin. Ei kai sieltä kuitenkaan moni ole joutunut kääntymään. Kaupunkisatama on tietysti erilainen, mutta koko Turku on silloin kävelymatkan päässä ja peruspalvelut ihan kunnossa satamassa. Vaihtoehtoja siis vaikka kuinka paljon eli Kiss My Turku ja tervetuloa...

Äänestä

Veneilisin turuusa useinkin jos siellä olisi kylkipaikka veneeelle.
Varminta on olla menemättä , ettei tule hukkareissua, voisin siellä käydä esim syömässä jokilaivoilla.
Kun karttaakaan ei ole netissä missä yleensä veneen voisi "pysäköidä" ...parantamisen varaa olisi kun turisteja pyydystetään kuitenkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysyväpi kirjoitti:

Suositelkaa hyviä vierasvenesatamia Turussa, josta pääsee keskustaan kohtuuvaivalla. Missä olette pysähdelleet/yöpyneet matkalla Helsingistä Turkuun?

Onko Aurajoen vierassatamasta hyviä tai huonoja kokemuksia ja riittääkö siellä paikat iltapäivällä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu