Valovoimainen kiikari ketun kyttäykseen

shagog

Mikä on hyvä hämäräkiikari?
kettujen ammuntaan pimeässä, mahdollisesti semoinen jolla näkee olla koko yön kyttäämässä.
ampumamatka n.100m.
meinaan myös ampua metsäkanalintuja.
hintaluokassa 500-1000€.
Minkälainen olisi meopta meostar r1 3-12*56 käyttö kokemuksia, ja -.
1.tason ja 2.tason kiikari kumpi ensimmäiseen kiikkariin.
Ja ensimmäinen kiikari hakusessa.
ase on rihlakko 12/76 ja 222rem.

9

2818

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajokoeralla ajo..

      Saksalaisista merkeistä kun valihtoo.Ihan pilkkopimeässä nyt ei nää ampua millään laillisella kiikarilla sataan metriin.

    • Jo 20v kokem

      Kyllä nyt lumen maassa ollessa hyvällä kiikarilla ampuu ympäri vrk. Vaikka itselläni ei ole kun 3-12x56 tikan kiikari. Ilman kuunvaloa.

    • shagog

      mutta ainahan ulkona on vähän valoa, koskaan ei ole oikeastaan aivan pilkkopimeää, vaikkakin sitä ei paljaalla silmällä erota.

    • putjetti rajoittaa

      Usein jopa sillä "vähän huonommallakin" kiikarilla näkee pimeässäkin paremin kuin paljaalla silmällä.
      Eli jos etsit tuossa 500- 1000€ hintaluokassa olevaa, niin sillä ei mitään huippumerkkejä saa edes käytettynä, mutta parempaa keskitasoa kuitenkin. (ja useinhan sekin on täysin riittävä)

      Mitään varsinaista merkkisuositusta en anna, sillä kuitenkin jokaisesta merkistä/ mallista joku jotain moitittavaa löytää, mutta itselläni on Bushnell 3-9X50 (eli "halpa paska"), mutta se on minulle riittänyt. Kuitenkin tuolla on nähnyt huonommissakin olosuhteissa pimeällä ampua kettua ja peuraa pidemmälle kuin mitä sen on paljaalla silmällä kunnolla nähnyt. Usein olen tavallisella kiikarilla ensin pimeässä varmistanut että epämääräisesti havaittu kohde on ollut juuri haluttu saalis, ja sen jälkeen vasta alkanut aseella sitä tähtäilemään.
      Kuitenkinhan näissäkin olisi viisainta ostaa niin hyvää laatua kuin vain on varaa, mutta lähes kaikillahan tuo raha on rajallinen luonnonvara...

    • shagog

      kun ei ole itsellä rahaa ostaa parasta, niin aattelin ainakin hommata jonkun hyvän keskitason kyttäyskiikarin, kun on ollu itsellä huono tuuri noitten ´´halpojen´´ kanssa. Köyhällä ei ole varaa halpaan.

      • putjetti rajoittaa

        Niinhän itsekin pienellä budjetilla kaiken hankin. Mullakin toi Bushnell oli valmiina tossa paketissa jonka kokonaishinta oli vähemmän kuin vastaavan uuden pelkän aseen tai kiikaritähtäimen hinta.
        Tosin tuossa sinun tapauksessasi kun kerran on tulossa haulikkorihlan päälle on syytä kiinnittää huomiota myös kiikarinjalkojen tukevuuteen (nekin on lähes samaa hintaluokkaa kuin keskihintainen tähtäin. )
        No kuitenkin noitten kohtuuhintaisten vertailuun ei itselläni ole kokemuksiin perustuvaa tietoa muitten kuin tuon Bushnellini osalta. Ja minun tarpeeni ainakin tuo on täyttänyt. (eli jos muuten ketun näkisin haulikkohollita asti, niin tuolla sen pystyn 100 metriin ampumaan.)


    • Zeiss

      Zeissin hämäräkiikari 1,5x10, etulinssi 56 mm on toiminut haaskaltalta pyynnissä hyvin. Maksoi 6000 mummomarkkaa aikoinaan, ollut käytössä 90 luvun alusta. On toiminut hyvin.

    • shagog

      kiikarin lisäksi tietenkin pitää hommata jotku 100-200€ pikajalat, mitä oon zeissejä katelu niin aika hintavia.
      mitä eroja on näillä meoptan meostareilla R1 3-12*56
      http://www.sissos.fi/tuotteet/kiikaritähtäimet/4/?brand_9=34&sort=&stock=change jotka maksaa 625€ ja 825€ onko muuta eroja kuin tuo ristikko.
      ja kumpi kannattaa ottaa kiikariin se 1. vai 2.tason tähtäin tuolle 100metrille ja mille matkalle kannattaa ottaa se toinen, ja eikös näillä ole se erona että kun 1.tasoa suurentaa niin ristikko suurenee matkassa eli mitä enemmän suurentaa sitä isomman alan se eläimestä peittää ja 2.tasossa se ritikko pysyy saman kokoisena suurennoksesta riippumatta eli peittää aina samankokoisen alueen eläimestä.

    • Putjetti rajoittaa

      Eikös tossa kalliimmassa ollut myös se punainen valopiste?
      Toisaaltahan se saattaa (ainakin joittenkin mielestä) olla pimeässä ammuntaan parempi...
      Itsehän tykkään enemmän siitä ristikösta jossa on neljästä sivusta paksumpi palkki ja ihan läpi kulkeva ohuempi ristikko. Paksuilla palkeilla saa pieässäkin valkoista vasten katsoessea keskitettyä kohteen, ja sillä ohuemmalla ristikolla tarkennettua kohdan jos erottuu se hiusristikko (no vain päivällähän se erottuu).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6354
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5428
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      62
      4279
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      76
      4159
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      67
      3901
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      76
      1247
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      328
      1105
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      60
      1070
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      890
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      831
    Aihe