Itse harkitsen vakavasti pyrkiä opiskelemaan suomen kieltä, ja haluaisin nyt tietää että millaisiin tehtäviin olette sieltä valmistuneet. Suomen kielen opettajan duuni ei juurikaan houkuttaisi, joten mitä kaikkia muita vaihtoehtoja on?
Suomen kielen opiskelijat, mihin ammattiin tähtäätte?
3
413
Vastaukset
- urnuud
No vaihtoehtoja on periaatteessa tietenkin myös kaikki viestintäammatit,
eipä juuri muita. Mutta: viestintäala on tupaten täynnä, tosi vaikeaa
työllistyä. Suosittelen siis opettajan pätevyyttä - tai ei suomen opintoja
lainkaan.
Tiedän kuviot, olen ollut jonkin aikaa viestintäalalla,mutta oli lopulta pakko
kouluttautua opettajaksi. - väsynyt kaikkeen
Työmarkkinatuella harjoitteluun voi päästä oltuaan jonkun aikaa kortistossa.
- nohobo
Jos aloittajaa ei opettajuus nappaa, kehotan vakaasti harkitsemaan alan valintaa uudestaan, jos et ole vielä lyönyt panoksia tiskiin, ja haluat työllistyä ammattiin jolla elättää itsensä.
Kuten edellä tuotiin esiin, viestintäala ei kyllä ole suomen kielen opiskelijalle mitenkään helppo paikka, koska tiedotusoppia, journalistiikkaa, viestintää ja markkinointia yliopistossa ja sekalaisia aineita amk-puolella opiskelleet puskevat ohi molemmilta puolilta.
Suomen kieltä voi aina opiskella sivuaineena, vieläpä monessa paikassa varsin helposti. Oma mielipiteeni on, että pääaineen opiskelijoita koulutetaan tällä hetkellä snadisti liikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13310619
- 525100
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html432301Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1072125- 282006
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131641Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411462Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291144Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331091Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk541007