Törkyisiä juttuja

Merimieskuvia palsta.
Vanhat junkit ja kallet leuhkii ryyppäämisillä ja huoraamisilla,surkeaa oli jengi ja räkäisiä on muistelut. Isä oliko se tosiaan tollasta siellä merillä ? laps kysyy. Noita ei kannattas kaivella ja levitellä.Muuta hyvää siellä palstalla ole ku laivojen kuvat.
581209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 58

Vanhimmat

Olet sen verran ankara moraalinvartija, että tuskin olet merillä ollut - ainakaan vanhaan hyvään aikaan. Jengi oli hyvää ja muistelut ovat elämänmakuisia.
"Merimieskuvia" antaa erittäin hyvän ja rehellisen kuvan sen ajan merimieselämästä.
Minun merikapteeninkirjani on vuodelta 1983, entäs Sinun?
J.K. Rehellinen isä vastaa: "kyllä".

Äänestä
  • Niinpä antaakin, ja muistelot tosiaan ovat suolan- ja elämänmakuisia. Sellaista se vain oli, muidenkin kuin junkkien ja kallejen elämä ja muuallakin kuin vain Suomen kauppalaivastossa.
    PS. Minun kipparikirjani on vuodelta 1981.

    Äänestä

  • Wällärin Nipa kirjoitti:

    Niinpä antaakin, ja muistelot tosiaan ovat suolan- ja elämänmakuisia. Sellaista se vain oli, muidenkin kuin junkkien ja kallejen elämä ja muuallakin kuin vain Suomen kauppalaivastossa.
    PS. Minun kipparikirjani on vuodelta 1981.

    Höpö höpö, sulla ei ole mitään kipparirjaa vuodelta 83 tai 81, haaveissas elät. Junkkina tai kallena kävit reissun.

    Äänestä

Merimiesten maine pilattiin sodan jälkeen salakuljetuksella ja juomisella. Merille hakeutui roskasakkia joka ei maissa pärjännyt. Ennen sotia se oli vielä OK. Silloin olikin merimies eri mies. Nyt se taas on paranessa kiitos koulutuksen. Tuo Merimieskuvia palsta kertoo näköjää enimmäkseen siitä seilureiden alennustilasta.

Äänestä
  • 60-70 luvulla ei roskasakkia ollut laivoissa sen piti poissa yleensä kova kuri sekä myös porukkahenki.Merimiehet oli huippuluokan ammattimiehiä sekä täkillä ja koneessa.Olen ollut merillä 60-70 luvulla 10 vuotta ja seilasin suomalaisissa ja svenskeissä.Ilmeisesti mulla sattui sellainen tuuri ettei roskasakkia sattunut samaan paattiin vaikka niitä oli kymmenkunta.

    Äänestä

  • Vanha sköne kirjoitti:

    60-70 luvulla ei roskasakkia ollut laivoissa sen piti poissa yleensä kova kuri sekä myös porukkahenki.Merimiehet oli huippuluokan ammattimiehiä sekä täkillä ja koneessa.Olen ollut merillä 60-70 luvulla 10 vuotta ja seilasin suomalaisissa ja svenskeissä.Ilmeisesti mulla sattui sellainen tuuri ettei roskasakkia sattunut samaan paattiin vaikka niitä oli kymmenkunta.

    Aloin tässä miettiä näitä juttuja,ei sattunut kohdalle"roskasakkia" jos ei katsottu kaikkia merimiehiä "roskasakiksi" kyllä maissa sellainen käsitys oli merimiehistä!
    Senverran työläitä oli laivat,lintsarit ja laiskat ei pärjänneet,reissu riitti ,joka ukko oli tarpeellinen,työt tuli tehtyä,laivat liikkui!

    Äänestä

Juuri tuota tarkoitinkin. Se roskasakki seilasi 50 luvulla ja oli sitä jengiä vielä 60 luvullakin mutta 70 se oli jo saanut lemput tai kuollut viinaan. Nykyiset merimiehet ovat opiskelleita ja fiksua porukkaa.

Äänestä

Kuinkahan monessa "stoorissa" on leuhkittu ryyppäämisellä ja huoraamisella? Olethan lukenut ne kaikki? Jos jossain kertomuksessa on tätäkin, se ei tarkoita, että kaikissa vai oletko edes lukenut ne?

Äänestä

Puhutaanpa 1950-luvun työvoimapolitiikasta eikä roskasakista.
Sodan jälkeen oli suuri joukko, kymmeniä tuhansia ihmisiä vailla työtä ja ammattitaitoa.
Merelle oli helppo lähteä kenen tahansa. Lähdössä oli kyse selviytymisestä. Laivassa sai paitsi pienen palkan myös asunnon ja ruokaa joka päivä, mikä ei ollut itsestään selvä asia maissa.
Viina on aina ollut suomalaisille houkutin. Kun sitä oli halvalla tarjolla niin totta kai sitä käytettiin.
Monet miehistä olivat rintamalla hermonsa menettäneitä ja viina oli heille hetkellinen unohduksen tuoja, kun kova elämä ja sotamuistot ahdistivat.
Ei sen aikainen merimies ollut mikään "syntymäjuoppo" sen kummemmin kuin tänäänkään. Kyse oli ajasta ja olosuhteista.
Sekin pitää muistaa, että ilman noita merimiehiä teollisuuden pyörät eivät olisi pitkään pyörineet eikä kahvipannuissa olisi porissut ihka oikea kahvi.

Äänestä
  • Niin, ja teollisuuden pyörät sotakorvauksineen olisivat pyörineet kyllä ilman ikivanhaa ja harventunutta tonnistoakin, kas kun naapureilla oli uudempaa kalustoa ja meidän tuotanto oli vahvasti vientivetoista johtuen sotakorvauksista.

    Äänestä

"Sodan jälkeen oli suuri joukko, kymmeniä tuhansia ihmisiä vailla työtä ja ammattitaitoa".

Et nyt taida tuntea totuutta.
Sodissa kaatui noin 80 000 miestä ja haavoittui 158 000.
Miten voit väittää, että sotakorvausten alettua ei olisi työtä ollut.
Sitähän nyt oli jokaikiselle kynnelle kykenevälle useampikin paikka, kunhan vain otti.

Taidat olla sen verran nuori, ettet ole historiaan tutustunut laisinkaan. Merellekin oli paikkoja joskin aataminaikuisissa laivoissa, jotka eivät kelvanneet edes sotakorvauksiin.

Ei kannata ihan "mutu" juttuja tännekään kirjoitella!

Äänestä
  • Työttömyyttä oli 50luvulla, lapiolinja-työttömät pakkotyössä,hätäaputyöt,työttömyystyöt olivat risusavottoja,ojankaivuuta ym.. ei ne sotakorvaukset kaikkia työllistänyt.
    Sotakorvauksissa oli hyvääkin,auttoi Suomen teollistumista,että historiaa,50 luvulla oli paljon työttömiä,moni kai lähti merillekkin paremman toivos!

    Äänestä

Edelliselle: Luepas itse tarkemmin lähihistoria ja muista, ettei järjen käyttö ole kiellettyä, kun tänne sepustelee aivoituksiaan.
Ei niitä sotakorvauskuunareita ja NL:oon meneviä metallipajojen tuotteita Pihtiputaalla, Näljängällä eikä Polvijärvellä tehty. Elanto tuli sodan jälkeen pääosin metsätöistä ja lypsykarjasta ja niitä hommia ei kaikille riittänyt. Pakkauduttiin maalta kaupunkipaikkoihin ja ammattitaidottomia kun oltiin niin otettiin työtä mitä saatiin.
Laivoihin lähdettiin 1940-luvun lopulla ja vielä 1950-luvullakin olosuhteiden pakosta. Isäni sanoi että piti saada asunto ja ruokaa. Ei hänellä muuta selitystä ollut lähdölleen. Seilasi 41 vuotta, rauha hänen sielulleen.
Vanhoja merimieskuvia ja muisteluksia julkaiseva palsta tekee hyvää dokumentaatio- ja kansatieteellistä työtä. Jos jutut ovat voivottelevalle nimimerkille ja joillekin muillekin liian järkyttäviä niin ainahan voi vaihtaa palstaa.

Äänestä
  • No, eipä tehty kuunareita eikä pannuja Pihtiputaalla enempää kuin Kittilässässäkään.
    Mutta töitä oli, oli sitten ammattitaitoinen kuin ammattitaidotonkin. Ei se isäsikään sieltä Näljängältäkään varmaan mikään ammattimerimies ollut mutta työ opetti. Eräs asia, joka vielä kiinnitti huomion; tonnisto oli mitä oli, kolistimmejä, asuttiin pakan alla skansseissa eikä palkkakaan mikään hurja ollut. Kaiketi sen korvasi "smuglaus" joka joissain laivoissa oli todella suurimittaista tuontia niin nailonsukkien kuin kahvin ja muiden tarvikkeiden osalta- Lisäksi tulivat kuvioihin "merimieautot" jotka olivat oiva palkanlisä.
    Jos oikein luit, en voivotellut järkyttäviä juttuja vaan sitä, että joku ei ollut niitä lukenut:
    "Kuinkahan monessa "stoorissa" on leuhkittu ryyppäämisellä ja huoraamisella? Olethan lukenut ne kaikki? Jos jossain kertomuksessa on tätäkin, se ei tarkoita, että kaikissa vai oletko edes lukenut ne?"
    Näin kirjoitin, ja itsekin palstaa seurailen ja olenpa jonkun "ei törkyisen" stoorinkin laittanut ylös.

    Äänestä

Ei messipojan ja junkmannin palkalla paljon ryypätty ja naisianauratettu.Se oli raskasta työtä 15-16 vuotiaalle.Olin messipoikana mt Pansiossa pari Batumin matkkaa.Päivät olvat pitkiä ylös aamu kuudeta ja töitä ilta kuuteen.Iltapäivällä oli joskus pieni tauko.EI siellä kukaan ryypännyt ei siellä ollut kellään viinaa.Myöhemmin olin junkmannina .moottorioppilaana ja moottorimiehenä. missään laivassa viina ei ollut suuri ongelma.Kaikki kunnia nuorille pojille jotka kantoivat ruokaa yli propsilastin ahterimessiin pohjois atlannilla kärräsivät kolia lämmittäjille nokitivat kattiloita tekivät kaikki likaisemmat työt.
Meri uran jälkeen olin pikän uran telakalla .siellä viinan käyttö työ aikana oli melko yleistä.silläkin se väheni ja loppui melkei kokonaan.

Äänestä

Pitkät satama-ajat ja mihinpä muualle nuoret miehet olis mennyt kuin kaljalle. Niinhän nykyäänkin kaljaa juovat kaikki nuoret, ei se ennen ollut sen kummempaa. Naisiin menevät Taimaahan asti nykyäänkin. Se on se yks paikka joka nuorta miestä juoksuttaa v aikka maapallon toiselle puolelle.

Äänestä

No, noita voivottelijoitahan on aina ja kun ei ole tietoa asioista niin on helppo kirjoitella omiaan oikean tiedon puutteessa.
Sotien jälkeen ei ollut härmässä hääviä ja ihmiset veti suolivyötä tiukemmalle. Merillekin lähdettiin ruuan perässä ja porukka oli käynyt vain kannaksen ja korpiselän "ammattikoulut" ja kynän sijasta oli työvälineenä ollut konepislari. No siinä ne merihommat opittiin ja monista tuli pysyviä seilureita. Ihan hyviäkin monista.
Tietenkin on niitä kahden reissun poikia jotka nyt parta täristen kertoo hurjia juttuja vanhainkodin olohuoneessa ja netin sivuilla mutta niinhän se on aina että siitä puhe mistä puute.

Äänestä

Oletko nyt lukenut alkuperäisen viestini?
"Kuinkahan monessa "stoorissa" on leuhkittu ryyppäämisellä ja huoraamisella? Olethan lukenut ne kaikki? Jos jossain kertomuksessa on tätäkin, se ei tarkoita, että kaikissa vai oletko edes lukenut ne? "
Näin kirjoitin ja voivottelin alkuperäisen "dirty stories" viestin kirjoittajan tekelettä!

Äänestä

Tästä ketjusta enää puuttuu se yksi tietty betoniäijä...

Äänestä

Eikös se voivottelija voi katella muita palstoja jos täälä hirvittää ryyppäys jutut ?

Äänestä

Siis ei minua hirvitä yhtään mikään vaan alkuperäinen vähättely viesti ja "dirty stories" viesti. Lukekaa nyt jumalauta ajatuksella, mitä kukin on kirjoittanut, ettei tule vääriä syytöksiä ja ymmärtäkää mitä kukin on mieltä!

Äänestä

Tommonen voivottelija olis lentänyt ennen yli puurin. Kattele kippari kallea telkusta se ei ryyppää mutta ottaa topinkina pinaattia,onko sekin törky stoori ? Ilmota iso ammelle, se oli paras nuuskija haminas

Äänestä

Siis tarkoitit tämän kai sille "dirty stories" kaverille, joka niistä törkyviesteistä alkujaan kirjoitti, en minä. Vai menikö ymmärryksen yli?????

Äänestä

Ihan sulle tämä oli kun häirikkönä täällä heilut niinku viro panaman eltarit joilla oli aina hikiliina krakana

Äänestä

Häiriköstä voidaan olla vähän eri mieltä, ken se onkaan! Kiitos riitti piporex ja viisastelut, mokoma yhden reissun junkki!

Äänestä

"Villi linja" Åbo-Turku !!!!

Äänestä

Selvishän se sinunkin roolis.

Äänestä

"Vanhat junkit ja kallet leuhkii ryyppäämisillä ja huoraamisilla,surkeaa oli jengi ja räkäisiä on muistelut. Isä oliko se tosiaan tollasta siellä merillä ? laps kysyy. Noita ei kannattas kaivella ja levitellä.Muuta hyvää siellä palstalla ole ku laivojen kuvat"

Noin kirjoittaa nimimerkki "Dirty stories". Mielestäni nuo sinun väitteesi ovat paikkansapitämättömiä kaikilta osin. Olen itsekin kirjoitellut tuonne palstalle, eikä tarkoitukseni ole koskaan ollut leuhkia ryyppäämisillä ja huoraamisilla. Kysehän on vaan nostalgiasta eli vanhojen asioiden muistelemisesta. Muistellaan missä päin maailmaa ollaan pyöritty, millä laivalla ja mitä touhuiltu. Työt olivat raskaita ja huvitukset myös.
Minun lapseni, jotka ovat tosin jo aikuisia, ovat lukeneet noita juttujani suurella mielenkiinnolla ja palaute on ollut pelkästään positiivista. Tosin eri ihmiset katsovat samoja asioita niin eri tavalla, kauneus on katsojan silmissä.

Jos tarkoituksesi oli provosoida, niin onnitteluni, siinä olet onnistunut. Ja vielä yksi neuvo: Jos et tykkää noista sivuista, älä lue niitä!

Äänestä

Se on sitä merimiesromantiikkaa.

Äänestä

Ei nuo kirvesmiehet, putkimiehet, autonkuljettajat, sairaanhoitajat, taksisuharit, kätilöt, lääkärit, portsarit, opettajat, selluköpit, ahtaajat, rakennusmestarit yms. pidä palstoja joissa kehuisivat ryyppäämisillään ja huorissa käymisillään. Ei ainaskaan löydy googlesta. Jospa ne ei halua pilata ammattikuntansa mainetta?

Äänestä
  • Siellä puhutaan ajasta ,tavoista ja laivoista joita ei enää ole.Kuka näistä nuoremmista tietäisi mitään Antwerpenin, Rotterdamin, Hampurin ja muiden satamakaupunkien huorakortteleista, jos emme me vanhat konkarit niistä kertoisi.Sillä niitä ei enää ole.
    En minäkään niitä kehuakseni kerrö. Kerron vain miten asiat oli silloin kun minä olin nuori.Totean vain että en päivääkään vaihtaisi pois!

    Äänestä

  • UPDATE_8645772 kirjoitti:

    Siellä puhutaan ajasta ,tavoista ja laivoista joita ei enää ole.Kuka näistä nuoremmista tietäisi mitään Antwerpenin, Rotterdamin, Hampurin ja muiden satamakaupunkien huorakortteleista, jos emme me vanhat konkarit niistä kertoisi.Sillä niitä ei enää ole.
    En minäkään niitä kehuakseni kerrö. Kerron vain miten asiat oli silloin kun minä olin nuori.Totean vain että en päivääkään vaihtaisi pois!

    Varmaan tärkeitä asioita nuo huorakorttelit. Ihan pitää olla palsta niitä varten.

    Äänestä

  • UPDATE_8645772 kirjoitti:

    Siellä puhutaan ajasta ,tavoista ja laivoista joita ei enää ole.Kuka näistä nuoremmista tietäisi mitään Antwerpenin, Rotterdamin, Hampurin ja muiden satamakaupunkien huorakortteleista, jos emme me vanhat konkarit niistä kertoisi.Sillä niitä ei enää ole.
    En minäkään niitä kehuakseni kerrö. Kerron vain miten asiat oli silloin kun minä olin nuori.Totean vain että en päivääkään vaihtaisi pois!

    Kyllä noissa huorakortteleissa on pyöritty ja pyöritään Kuunari Helenan miehistöjen toimesta tänäkin päivänä.

    Kiirettä kun ei ole, kerkiää vanhan ajan merimieselämää viettämään nykyäänkin, huorataloja riittää, ja pojankollit on innoissaan ;))

    Äänestä

ja men bilderna är bra

Äänestä
  • kan du tala svenska också???? oij, de är fint de!

    Äänestä

Elekäähän parjatko poikain kuvia. Ymmärtäkää hyvä ihme se ettei arkihommista ole niin paljon juttuja, kuvia ja tarinoita kuin niistä kerroista kun satamassa (tai paatilla) ryypättiin. Ei ne muurarit maissakaan muistele jokaista kiveä vaan sitä ravintolailtaa Ovakolla kun Reiska joutui putkaan. Ei vaan kellään ollut kameraa mukana. Merillä poijilla oli kamerat mukana kun liikkuivat eksoottisemmissa paikoissa kuin muurari-Reiska vapaalla ollessaan.
Hyvät sivut on ja kivoja kuvia kun oikein oivaltaa.

Äänestä

Kannattais jo lopettaa merimiesten ammatin ja maineen julkinen pilaaminen. Ei muutkaan ammattimiehet ole itse mainettaan tärvelemässä täällä netissä eri palstoilla. No täällä ovatkin asialla eläkeläisukkelit joille huoratalossa käynti oli elämän kohokohta ja sitä kertaa muistellaan haikeasti kun ei enää stondaa.

Äänestä
  • Taidat ollakin niitä H-miehiä kun niin vaivaa tuo asia jatkuvasti?

    Äänestä

Eipä pilkata!!!, monilla ikämiesukkeleilla ottaa hyvin eteen.

Äänestä

Kait jokainen merillä ollut on huorannut ja juopotellut...Jollei niin sitten hän ei oo normaali :D

Äänestä
  • Jos joku tietä kirjan Tuntematon sotilas niin sieltä voi lukea etä ainakun oli juomaa tai naista tarjolla niin kelpasi. Kelpasi sotatyömiehille ja sotaherroille eikä niistä kukaan ollut merimiehiä. Jos joku on ollut naisryhmien kokouksissa on huomannut että miehistä eniten puhutaan. Se on elämää.
    Se on surku, että "Vanhat junkit ja kallet leuhkii" pystyynvedoillaan. Laivassa aina joku muu joutui tekemään tämöisen työt. Ennen pyrittiin kehumaan jos oli homma onnistunut. Nyt on ylpeyden aihe miten saatanan paskoja ollaan.

    Äänestä

  • saatananhuonoja kirjoitti:

    Jos joku tietä kirjan Tuntematon sotilas niin sieltä voi lukea etä ainakun oli juomaa tai naista tarjolla niin kelpasi. Kelpasi sotatyömiehille ja sotaherroille eikä niistä kukaan ollut merimiehiä. Jos joku on ollut naisryhmien kokouksissa on huomannut että miehistä eniten puhutaan. Se on elämää.
    Se on surku, että "Vanhat junkit ja kallet leuhkii" pystyynvedoillaan. Laivassa aina joku muu joutui tekemään tämöisen työt. Ennen pyrittiin kehumaan jos oli homma onnistunut. Nyt on ylpeyden aihe miten saatanan paskoja ollaan.

    Missähän jutuis leuhkitaan pystyynvedoil,on tullut lukaistuu noit juttui,mut on kai ohi mennyt noi pystyynveto stoorit!

    Äänestä

Lamppu Eemil veti pystyyn kaks viikkoa,onko se kirjoittanut mihinkään kun kusiluistimet varastettiin ja läpsytteli avo jaloin kaijalle kun sai lemput kotkassa wandasta ja tipparikin vielä ol

Äänestä

Eemelihän putos Santoksessa ilotalon ikkunasta ja sen takia se nilkutti. Yritti karata maksamatta.

Äänestä

Sehän tippu
kaijalta Antverpenissä
ja hattu meni hukkaan.
Halusi hypätä hakemaan
sitä.

Äänestä

Gdyniassa Lemppu Eemeli osti seitenvitosta ja ihmetteli kun oli keltasta,hyi saatana tämähän maistuu ihan kuselle kun maistoi sitä

Äänestä

Sehän oli Kotkan Populuksessa portsarina ? Aina kekkulissa.

Äänestä

Taidat olla tiukkapiponen runkku?

Äänestä

Eemil Lamppu on ikuisella törnillä. Annetaan hänen olla rauhassa.

Äänestä

Katsoin Altano laivan merimiesten kuvia Ääänimeri sivustolla. Perehdytään eri satamissa maisemiin ja kulttuuriin ja kirkkoihinkin. Ei kuljeta niinkuin Saksalaiset omissa eväissä vaan tarjotaan elinkeinoa paikallisille asukkaille ja käytetään paikallisia oppaita ja ravitsemusliikkeitä ja yöpymishotelleja. Elä ja anna elää ihmisarvoisesti

Äänestä

Se vanhojen skönareitten aika oli sitä mitä oli kun laivat oli pitkään satamissa ja merimiesaines kouluja käymätöntä ja valitettavaa kyllä myös nykytermillä sanottuna syrjäytynyttä. Maineen pilajina oli rapajuoppoja.
Sitä elämää mitä jengi eli silloin ei kannata ihanoida mutta muistella tietenkin voi jos muisti vielä pelaa.Aikahan kultaa ikäviäkin muistoja.
Nyt merenkulkijat ovat virkamiestyneitä eikä sekään kyllä mikään hyvä asia ole.Vanhojen ammattitaito oli muuten usein huippua nykyjengiin verrattuna kun huomioi minkälaisilla katiskoilla ennen seilattiin.

Äänestä

Laivapalstat ovat OK mutta vanhojen juoppojen sikailut ei omaa palstaa tarvitse.

Äänestä

Kyllähän se on niin että nämä ns. törkyjutut antaa väriä ja makua muuten niin ankeisiin ja harmaisiin merimiesjuttuihin, itse ainakin toivoisin enemmän
luettavakseni vaikkapa "Thaimaalaisen taskuvenuksen" kaltaisia humoristisia kirjoituksia, siinä on hyvä esimerkki miten oman kehun sijasta kunnia tulee antaa sille jolle kunnia kuuluu.
http://merimieskuvia.net/Merimieskuvia/K18_Merimiesjuttuja/Merkinnat/2010/3/15_Thaimaalainen_taskuvenus.html
Jos viina ja naiset jätetään merimieselämän ulkopulelle niin mitä jää muisteltavaksi?

Eihän Kalle Päätalon kirjojakaan jaksaisi lukea satoja sivuja jos ei olisi
toivoa siitä että jossain vaiheessa tulisi huumorilla höystetty selonteko
navanalus askareista,

Äänestä

Minä ainakin olen kyllästynyt niihin huorajuttuihin.

Äänestä
  • Jospa ottaisit yhteyttä paikkakuntasi kirkkoherraan tai paikallisen Pelastakaa Lapset ry.:hyn niin saat keskustelukumppaniksesi sellaisia jotka eivät kerro Huorajuttuja !

    Äänestä

  • Sinunhan ei pidä niitä lukea lainkaan, jollet niistä pidä. Vai oletko kuin ex. kansanedustaja Olavi Ronkainen, joka tilasi kaikki pornolehdet saadakseen tietoa ns. "alakulttuurista" ?
    Ja luki kans jokaisen!

    Äänestä

Eihän nuo muutkaan ammattikunnat kehuskele ryyppäämisillään ja ilotalokäynneillään nettipalstoilla. Miten se alan arvostus kasvaa kun tietyt Turku-Åbo -seilurit tekee kaikkensa liatakseen merimiesten maineen ja perustavat oikein palstoja törkymuisteluja varten.

Äänestä
  • no jos ne ei hässi ja ryyppää, ei kai kukaan kehu se oli vaan semmottii.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


dirty stories kirjoitti:

Merimieskuvia palsta.
Vanhat junkit ja kallet leuhkii ryyppäämisillä ja huoraamisilla,surkeaa oli jengi ja räkäisiä on muistelut. Isä oliko se tosiaan tollasta siellä merillä ? laps kysyy. Noita ei kannattas kaivella ja levitellä.Muuta hyvää siellä palstalla ole ku laivojen kuvat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu