Aamu tv-lähetyksessä mm.H.Saksala ja toinen kirjoittajista sanoi että "rivien välistä" olisi pääteltävissä mistä oli kyse, kun toimittaja kyseli Albertin luonteesta ja siitä kuuluisasta "ristiriitaisesta luonteesta". Kirjassa puhutaan herkästä ihmisestä ja tunnetilojen vaihteluista?? Myös Hesperian sairaalassa oli hoitojakso.
Kirjassa ei peitellä päihteiden käyttöä ja sehän on ollut aina selvillä eli rivien välistä ei tarvitse siis tuota lukea. Miksi siis aamu telkkarissa ei sanottu sen olevan aiheuttaja käytökselle vaan sanottiin nimenomaan tuo "rivien välistä" ??? Muistetava on että moni maanis-depressiivinen on poikkeuksellisen lahjakas ihminen(Beethoven, A.Chrisitie jne.)
Kirjoittajat ja muut puhuvat siis että "rivien välistä" pitää päätellä aben ongelmaa tai sitä miksi käytös oli sellaista kuin oli.
Kaikki viittaisi tohon otsikossa mainitsemaani. Ei pitkäjänteisyyttä ja sitoutumista, uhoamista, itkua, tiettyä yliherkkyyttä, ylilyöntiä...päihteitten väärinkäyttöä, masennusta ja ylireagointia. Ottakaa kantaa!!!
Albert--maanis-depressiivinen?
11
324
Vastaukset
- lizzurok
Hyvä kirjoitus. Luin kirjan ja katoin ton lähetyksen mut siitähän on jo aikaa.Miks nyt vasta kirjotat? Kirja toi selkeesti kyl tietty ilmi ton päihteet mutta silti ne puhu jostaan muusta. Mutta eihän tossa mitään pahaa ole, päivastoin. Ja mulle ei ole välii jos oli mikä oli. luultavimmin kuitenkin jostain tuollaisesta oli kyse albertin suhteen. Pitää googlettaa...
Läträäminen on monta kertaa sellasta että taustalta löytyy jotaan muuta. - k.alle ja ämpäri
Taiteilijaluonne on kauniimpi ilmaisu tosta. Kuitenkin ihan lysti tuo koska soitto soi hienosti.
- Sixkö et
Saksala ei päässyt höönäyttämään häntä, niin kuin Cisseä.
- harp ja puuna
Ole sinäkin varovainen. Saksala saattaa tulla ja hoonauttaa sua, jos b-rapun ovi sattuu olemaan auki ja Seppo sen selällään.
- Gnarnia
harp ja puuna kirjoitti:
Ole sinäkin varovainen. Saksala saattaa tulla ja hoonauttaa sua, jos b-rapun ovi sattuu olemaan auki ja Seppo sen selällään.
Selvishän se sittenkin, miksi nimi piti kirjoitaa G:llä.
- alppufani4ever
Kirja luettu ja yhdyn ketjun aloittaneeseen. Surullinen tarina legendasta ja myöskin ihmisistä, ketkä vain tukivat miehen oirehdintaa.
- Jatko-osassa
Managerit roikkuvat hirressä ja maataan sinisenä hotellissa.
- Osa III jatkoa..
Jatko-osassa kirjoitti:
Managerit roikkuvat hirressä ja maataan sinisenä hotellissa.
Perikunta hamuaa mainetta ja mammonaa omiin liiveihinsä. Jatko-osan loppupuolella ilmenee myös kuinka kapuloita heitellään rattaiden väliin. Karavaani kuitenkin kulkee vaikka koirat haukkuu!!
- ihanmikäjakukavaan
Osa III jatkoa.. kirjoitti:
Perikunta hamuaa mainetta ja mammonaa omiin liiveihinsä. Jatko-osan loppupuolella ilmenee myös kuinka kapuloita heitellään rattaiden väliin. Karavaani kuitenkin kulkee vaikka koirat haukkuu!!
näköjänstä kuuluisan esan kyräilypalstan löysäkullinen tullut tänne temmeltämään. Ettei vaan olis itse Esa? Hyvä että se k-päitten mellastusmesta lopetettiin. Mutta tarviikos teidän tula sitten tänne mellastamaan?? Runkkaa himassa vaan!
Mitä itse ketjun aloittaneeseen tulee niin jotain tolastahan alpussa oli. Sinänsä ihan mielenkiintoinen kirjoitus. Saksala voi kylä haistaa paskat. - ihasejasamajokohama
ihanmikäjakukavaan kirjoitti:
näköjänstä kuuluisan esan kyräilypalstan löysäkullinen tullut tänne temmeltämään. Ettei vaan olis itse Esa? Hyvä että se k-päitten mellastusmesta lopetettiin. Mutta tarviikos teidän tula sitten tänne mellastamaan?? Runkkaa himassa vaan!
Mitä itse ketjun aloittaneeseen tulee niin jotain tolastahan alpussa oli. Sinänsä ihan mielenkiintoinen kirjoitus. Saksala voi kylä haistaa paskat.Pistä osote, ni tuun käymään. Pääset saunaan, nimittäin turpa sellaseen!
- ihankukajamikävaan
kuuluisan esan :-) kyräilypalstan mellastusmesta on edelleen hengissä ja voi todella hyvin. itse asiassa niitä on nykyään kaksi erilaista. onneksi näköjään nämä hörhöt jotka ei osaa muuta kun huutaa "runkkaa!" eivät sinne enää löydä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1347386Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.212737Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa
Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole2871434Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729422001146- 1001089
Kerrostaloihin ilmalämpöpumput
Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih781018En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek137992Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille
Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.82851Kirkonkylän puliveivarit
Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j15813Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa
Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com19806