vaikka se ei ole kovin terveellistä niille?
Miksi kissat tykkäävät suolasta
10
2783
Vastaukset
- Siipipala.
tykkäävät kovasti. Suola on pinissä määrissä joskus ihan terveellistäkin, esim. pala juustoa, makkaraa(kinkku) tai perunaslastua kerran kaksi viikossa on ihan ok. Myös huonosti syövälle kissalle voi joskus ruuan päälle laittaa ihan pikku-pikku hyppysellisen suolaa.
Suola on maittavaa sillä kissan kkiksit liittyy muistaakseni siihen että veressä on suoloja, mutta harvemmin kisut enää vertaa saa tänäpäivänä..- Kisumisu4124
Mitä jos kissa syö paljon suolaa. Vaikka merisuolaa. Onko merisuola kissalle hyväksi?
- kiikus
Ei kissalle saa antaa mitään helvetin perunalastuja. Perunalastut ole mitään kissanravinoa tai saatika herkkupaloja.
- Siipipala.
Ei olekkaan ruokaa ei, mutta oletkos koskaan nähnyt kun kissa kerjää tai suoraan pussista varastaa pienen palasen? Olen kanssasi aivan täysin samaa mieltä, mutta ainakin meillä kissat menevät täysin sekaisin jos sipsipussin avaa. Olen toisinaan heille sellaisen peukalonkynnen kokoisen palan saattanut antaa/ovat napanneet kädestä..
Suolaa kuitenkin tarvitsevat, ei se perunalastu niitä tapa joskaan ei ole terveellistäkään. - Siinäpä se
Yksi paha esimerkki oikeasta elämästä. Kissoillehan ei saa nykytietämyksen mukaan antaa palvikinkkua ja ihmisille tarkoitettua tonnikalaa niiden sisältämän suolan takia. Rasittavat liikaa kissan elimistöä maksaa ja munuaisia aiheuttaen kissojen ennenaikaisen kuoleman.
Aikoinaan en tota tiennyt taikka en myöhemmässä vaiheessa ottanut tota todesta. Aikaisemman katin lempiruokaa oli tonnikala mallia ihmisravinto ja välillä palvikinkulla herkuttelu. Oli vielä kolmas pahe, eli joi maitoa sitä ihmisille tarkoitettua.
Kissa parka eli vain kaksikymmentä vuotta menehtyen sitten syöpään. Ei maksa tai munuainen tiltannut suolasta mutta kuiteskin jäi kaivertamaan tuo "väärä" ruokalista. Nyt jälkikäteen on turha spekuloida ruuan vaikutusta elinkaareen sillä aivan varmasti olisi elänyt yli kolmekymmentä vuotta vanhaksi ilman suolaa :D :D Syöpä iloisesti unohtaen.....- Kissavieköön
Mun kissat on kohta 20 ja ovat syöneet paljon levänpäällisiä rasvasta kinkkuun, liiterin tonnikalaa vedessä vetäneet ihan homona ja joskus ne pöllii myös juustonaksuja, yleensä kissat kuolee siinä 15 vuotiaana, mutta oikealla ruokavaliolla pidempäänkin, sitäpaitsi suolalla ja syövällä ei ole mitään yhteyttä, mutta sokeriset kissan valmisruuat on myrkkyä :)
- my
''vain 20 vuotiaaksi'' ? Se on jo aika iso ikä kissalle, ei moni sinne asti pääse
- Pökö12
Wikipedian mukaan kissa elää keskimäärin 14-20v. Ja monetkin eläimet pitävät suolasta, esim hirville sun muille laitetaan nuolukiviä metsään. Anna syödä vaan, ei se vaarallista ole kunhan vettä on tarjolla, onhan suola ihmisellekin välttämätöntä vaikkei erityisen terveellistä.
- Tässä suolasta
Löytyi petsie keskustelu palstalta.
1. Miksi suola on välttämätöntä kissan ja koiran ravinnossa
Suola on tärkeä osa saaliseläimen verta ja solujen nestettä! Eli kissat ja koirat saavat luonnossa suolansa sitä kautta. Me emme käytä verta vaan sitä korvaamaan merisuolaa, sillä merisuolasta löytyy kaikki ne hivenaineet ja ravintofysiologisesti tärkeät osat kuten verestäkin...
Suola on elintärkeä elimistön aineenvaihdunnan toimintojen ylläpitäjänä. Suola = natriumkloridi. Elimistö tarvitsee natriumia hermoimpulssien kuljetukseen, nestetasapainon ja osmoottisen paineen säätelyyn sekä lihasten toimintaan. Elimistö tarvitsee kloridia ruuansulatukseen ja hengittämiseen. Veri on meriveden kaltaista suolaliuosta, ja suolaa on kaikkien nisäkkäiden luissa ja solunesteissä. Suolan puute (esim. suolaton ruokavalio tai kova fyysinen rasitus tai nestehukka) voi aiheuttaa solujen toimintojen häiriintymistä, rappioitumista; elimistön hapettumista ja kuivumista. Lihasheikkoutta ja -kouristuksia syntyy pitkäaikaisesta suolan puutteesta. Hyvä suolatasapaino takaa terveellisen aineenvaihdunnan, ruuansulatuksen, entsyymien toiminnan sekä yleisen hyvinvoinnin.
Kyseessä Power of Nature ruuan valmistajan kommentti.
- Kisumisu4124
Minun kissa ei ole syönyt mitään noista, mutta se on saanut yhenlaista kalaa, maitoa mutta ei paljon ja merisuolaa tuli annettua jonkun verran mutta en tiedä että miten paljon kun se söi ite ilman annostuksi suoraan lautaselta.😊
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713388
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541909Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471829Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591764- 771624
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3471575Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811419The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201278Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251175- 1581172