Päivän "uutinen"

merkillinen mieskö ?

Päivän uutispommi on se, että Allergia ja astmaliitto kehoittaa alottamaan allergialääkityksen kovan siitepöly kevään takia, joka alkaa lähiviikkoina.

Jos asut maaseudulla, tämä ei koske sinua. Muuten jatka lukemista.

Itselläni ja pojallamme tämä ”flunssa” on kestänyt reilun viikon ja veikkaanpa, että vielä menee 6-8 viikkoa. Samoja flunssamaisia oireita on ollut jo useampana keväänä ja juuri näihin aikoihin.: Juoksevaa nuhaa, kurkun ja nielun karheutta, henkitorvessa pientä pistelyä, tukkoista väsynyttä oloa ja päänsärkyä.

ENKÄ ole allerginen....paitsi katupölylle.

Liekö syypää Pyhä lehmämme autoilu, kun mikään taho (allergia- keuhko- tms.-liitto) halua nostaa asiaa esiin. Kun oivalsin viime keväänä oireitteni ja katupölyn syy-yhteyden, aloin ottaa selvää asiasta. Se johti perin merkillisiin havantoihin. Pari esimerkkiä:

- Osa katupölyä mittaavista asemista sijaitsee neljän ja puolen (4,5) metrin korkeudessa. Siis haloo, kenen hengityselimet ovat siellä? Kirahvin? Pienten lasten kehittyvät keuhkot ovat alle metrin korkeudella. Miten korkeita nuo lukemat olisivat tasan metrissä? Kenties toiseen vaiko kolmanteen potenssiin.

- "Mittaustulos" on lievästi sanottuna harhaanjohtava sana, koska se on keskiarvo 24 tunnilta. Näin arvoon vaikuttavat nekin yön tunnit(21-06), jolloin liikkeellä olevien ihmisten ja autojen määrä on olematon. Ja lukemat alhaisia.

- Samainen "tulos" ei sisällä kaikkein haitallisimpien pienten hiukkasten määriä. Siis niiden, jotka pieninä ja keveinä siirtyvät keuhkojen perimäisiin sopukoihin ja leijailevat pisimpään ilmassa. Raskaammat ja isommat kun jäävät nenään ja hampaisiin narskumaan.

- Sana "katupöly" sisältää muutakin kuin asvalttia, suolaa ja kiveä. Siihen kuuluu myös autojen jarruista peräisin olevia raskasmetalleja. Oikeampi termi olisi kai liikennepöly, sillä tuo pöly on pääsääntöisesti liikenteen aiheuttamaa.

Kaiken huippuna monisyinen määritelmä YTV:n sivulta:

"Raja-arvot ovat:
Hengitettäville hiukkasille 50 µg/m3 vuorokauden keskiarvona. Tämä taso saa ylittyä 35 kertaa kalenterivuoden aikana. Tämän jälkeen itse raja-arvo ylittyy."

Ymmärsitkö?
Tahtoo sanoa, että vuoden aikana ilma saa olla vaikka mitä saatanan puuroa, eikä se aiheuta mitään toimenpiteitä, kunhan 24h kertymä ei ylitä tätä keski-arvoa enempää kuin 35 kertaa / v. Tiedä sitten mitä tapahtuu kun raja-arvo ylittyy ja aiheuttaa........jotain. Uutisissa virkamies kehuu itteensä ja sanoo, että ME olemme tehneet kaikkemme.

En osaa tuota selkeämmin laittaa. Käytännössä ilma voi olla hengityskelvotonta pitkin päivää ihmisten liikkuessa, kunhan illan ja yön arvot pudottavat keskiarvon alas.

Joo, ja vielä muistin, että ainakin eräänä aamuna tv-uutisissa varoteltiin SIITEPÖLYSTÄ, jota voi kulkeutua ETELÄISESTÄ skandinaviasta. Ja heti perään säätyttö: "Suomen säähän vaikuttaa lähipäivinä POHJOINEN ilmavirtaus". Mikähän järki tässä ”pohjois-virtauksessa, joka tuo etelästä siitepölyä” on. Eikä sanaakaan katujen hiekka- ja raskasmetallipitoisesta saastasta.

Minulle tuli hieman outo tunne vuosi sitten. Miten uunoina ihmisiä oikein pidetään? Uutisissa on siitepöly-tiedote, muttei katupöly-tiedotetta, miksei? Miksi allergialiitto ei tee muuta, kuin mainostaa nenäsuihketta ja käskee käyttää hengityssuojainta? Mistä koululaiset saavat suojaimen koulumatkalleen ? Kuinka paljon lääkäreillä käy katupölystä kärsiviä, jotka dignosoidaan flunssaiksi tai siitepölystä reagoiviksi. Ja lääkettä päälle.

Eikö joskus voisi hoitaa syytä eikä seurausta ? Eikö AAL voisi ensi keväänä tiedottaa jo helmikuun puolivälissä, että tulossa on entistä hankalampi KATUPÖLY-kevät ja ihmisten on syytä joko muuttaa
maalle tai varat sitä allergiadroppia kotiin runsaasti.

Anteeksi ilkeämielisyyteni, mutta ketä on tarkoitus suojella? Ihmisiä ja ilmaa vaiko lääkeyhtiötä ja autoilua?

0

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oletko varattu minulle?

        Mieheltä kysyn.
        Ikävä
        157
        5760
      2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

        Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
        Ikävä
        114
        5475
      3. Olen miettinyt kauan

        miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
        Ikävä
        46
        5117
      4. Vanhempi mies

        Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
        Ikävä
        31
        3051
      5. Ostiko maailma sinut minulta?

        Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
        Ikävä
        25
        2541
      6. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

        Ensimmäistä Kertaa?
        Ikävä
        51
        2528
      7. On niin paha olla

        Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
        Ikävä
        43
        2220
      8. Noloa että kaipasin sinua

        Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
        Ikävä
        23
        1960
      9. On niin vaikea olla lähelläsi

        En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
        Ikävä
        15
        1691
      10. Minne sä aina välillä joudut

        Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
        Ikävä
        10
        1672
      Aihe