...jos työntekijä joutuu jäämään sairastuneen lapsen kanssa kotiin?
Saako työnantaja Kelalta korvausta...
Minä vaan
4142
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Työnantaja maksaa omasta pussistaan sairastumispäivän ja 9 seuraavaa arkipäivää. Eli käytännössä siis 2 viikon palkka menee työnantajan pussista. Vasta tämän jälkeen Keka alkaa korvata työnantajalle lisäpäivistä aiheutuvia kuluja.
Pienelle muutaman hengen firmalle parin viikon sairaspoissaolot alkavat olla aika iso menetys, jos sattuu kovin sairastelevainen työntekijä kohdalle.
Meillä on otettu se periaate että lapsen sairastumisen vuoksi saatu sairausloma jaetaan samassa taloudessa asuvan puolison kanssa puoliksi, eli kummankin työnantaja maksaa puolet. Ennen tilanne oli aina se että nainen jäi koko sairauslomaksi kotiin ja mies oli töissä.
Ei tässä mikään laki tietenkään ole takana mutta periaate on kerrottu ja hyvin myös noudatettu.
Kaupan alalla lapsen sairastuttua on kolme palkallista päivää aikaa järjestää lapsen hoito. Tämän jälkeen on palkatonta vapaata. Tulee kalliiksi nämä kolmekin päivää juuri aloittaneelle yrittäjälle.
Ei saa. Eikä saa työntekijänkään sairastamisesta kymmeneen arkipäivään.