Ensi vuonna tarkoitus koittaa hakeutua kyseisen koulutusohjelman opiskelijaksi TKK:lle. Onko kellään kokemuksia opiskelusta, työllisyydestä ym?
Kiinteistötalous TKK
3
832
Vastaukset
- Villetteri
Kyllä on.
Opiskelu asiallista, osasto sopivan kokoinen (ei liian iso eikä pieni). Sisältää sopivissa määrin taloustieteitä, oikeustiedettä ja itse asiaa eli kiinteistöjohtamista, sijoittamista, arviointia tms. oman valinnan mukaan.
Työllisyysnäkymät kaikinpuolin hyvät, toki riippuu paljon mihin suuntaudut. (esim. korjausrakentaminen ja elinkaarihallinta tulevina vuosikymmeninä kovassa huudossa).
Vieläkö aihe on sinulle ajankohtainen? Kerron mielelläni lisää ja voit toki esittää myös yksilöidympiä kysymyksiä.- arttu
Olen myös kiinnostunut kiinteistötalouden linjasta tkk:lla. Erityisesti korjausrakentaminen kiinnostaa.
Osaatko sanoa miten kiinteistötalouden linja ja rakennuslinja eroaa, kumpikohan olisi juuri korjausrakentamisen kannalta parempi linjavaihtoehto? - Kekkuli
arttu kirjoitti:
Olen myös kiinnostunut kiinteistötalouden linjasta tkk:lla. Erityisesti korjausrakentaminen kiinnostaa.
Osaatko sanoa miten kiinteistötalouden linja ja rakennuslinja eroaa, kumpikohan olisi juuri korjausrakentamisen kannalta parempi linjavaihtoehto?Varsinaiseen korjausrakentamiseen rakennusinsinööri on parempi. Kiinteistötalous opettaa enemmän hallinnolliselta näkökannalta, osaisit (ehkä?) johtaa korjausrakennusprojektia, tilata tarvittavat työt, mutta et esimerkiksi tehdä, valvoa tai tarkastaa.
Kiinteistötalouden opiskelija ei ymmärrä teknisestä puolesta lainkaan niin paljoa kuin raksalainen, mutta raha-, laki- ja hallintoasiat osataan paremmin.
Jos mielenkiintoa riittää, niin etsi www.hut.fi sivustolta eri tutkintojen sisällöt, kertovat paljon. (Raksan opinto-opas ja maanmittausosaston opinto-opas)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi624332Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1551823Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141533Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !381297Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1681073- 58919
- 79915
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.168843Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54821- 39791