Täysi n00bi täällä ja haluaisin jotain valaistusta sellaiseen kysymykseen, että kannattaako noihin Seligsonin rahastoihin laittaa rahaa tällä hetkellä? Ne on jokainen niin pitkässä positiivisessa putkessa, että voiko se kasvu jatkua vielä (olisin kyllä sijoittamassa vähän pitemmäksi aikaa, mutta... kuitenkin), epäilyttää, että voiko se kasvu jatkua loputtomiin.
Valaiskaa tietämätöntä. ^^
Seligson
26
12639
Vastaukset
- Ennustaja-Elmeri
Kyllä ja Ei.
Ennustaminen on vaikeaa.
Ja vielä vaikeampaa on tulevaisuuden ennustaminen. :)
http://www.seligson.fi/suomi/ajankohtaista/kysymys_vastaus/show_item.asp?itemID=80
http://www.seligson.fi/suomi/sijoitustieto/
Siinä mielessä Seligsonin rahastot ovat hyviä, että niissä on pienet kulut.
Ja niinsanotusti "Pitkässä juoksussa" kuluilla on piensijoittajan kannalta merkitystä.- PoisRahatJaÄkkiä
http://www.talouselama.fi/uutiset/herra-on-minun-pomoni-3393045
Peter Seligson, toimitusjohtaja, Jehovan todistaja. Seligson & Co Rahastoyhtiö, Helsinki
Sinne minä en rahojani ikinä anna, jossa niistä pitää huolen jehovan todistajat.
- selig asiakas
Tuossa vinkkiä:
Sijoittajan on aivan turha odottaa täydellistä ajankohtaa tai täydellistä kauppaa. Niitä ei koskaan tule. On parempi aloittaa pienillä panoksilla, sijoittaa säännöllisesti ja ottaa harkittuja riskejä sijoituskokemuksen kasvaessa. Säännöllinen osakesäästäminen onkin edullinen tapa osallistua osakemarkkinoille. Kun osakkeita tai osakerahasto-osuuksia hankitaan säännöllisin väliajoin kiinteällä summalla, vältetään markkina-ajoituksen ongelma. Kaikki hankinnat eivät voi sattua epäedulliseen aikaan. Keskimääräinen hankintahinta muodostuu edulliseksi, koska rahasto-osuuksia tai osakkeita hankitaan suhteessa enemmän, kun ne ovat edullisempia.
Lähde: http://www.investori.com/j/artikkelit/yleistae-sijoittamisesta/144-oikea-aika-aloittaa-sijoittaminen-on-juuri-nyt#ixzz1p67SJc00- tyttönen
Kiitoksia linkeistä sekä vinkeistä molemmille! Oli hyötyä. :)
- shgh56sgh68s
Olen samoilla linjoilla ketjun alottajan kanssa. Ensinnäkin tällaiselle aloittelijalle Seligsonilla on omasta mielestä hyvät, selkeät kotisivut, rahastoista on hyvät raportit ihan suomeksi, ja nuo hallinnointikulut taitaa olla pienimmästä päästä. Kun katsoo rahastojen käyriä niin väkisin tulee mieleen ettei nyt kannata ostaa kun kurssit on korkealla, Oma suunnitelma on siis sijoittaa 3-5v.kerralla ja katsoa sitten missä omassa elämässä mennään ...
Nordnetissä on valtava määrä rahastoja valittavana, miten te vertailette niitä? Esim. Morningstar on käsittääkseni maksullinen kun alkaa kaivamaan lisätietoja rahastoista. Mitä lähteitä käytätte kun haluatte vertailla Euroopan ulkopuolisia rahastoja? - osaamista
kaikki rahastot keskimäärin samanlaisia
seligson halvimmasta päästä
toki jossain rahastossa joskus hyvä salkunhoitajatiimi,
mutta sellaisen etsiminen vaatii osaamista... - passiivinen
Kuten sanottua, ennustaminen on vaikeata.
Mutta mihin voit vaikuttaa ovat kulusi, ja ne kannattaa minimoida. Tällöinhän Seligson on ihan ok valinta. Kannattaa vielä harkita passiivista vaihtoehtoa, sillä loppujen lopuksi pitkässä juoksussa aktiiviset eivät voita passiivisia, vaan jäävät toiseksi. Eli osta esim. jokin indeksi.
Itse menen yllä mainitulla plänillä. - SeligsonJuzzo
Täällä näköjään aihetta asiasta, joten jatkan tästä. Olen 25v mies, töissä käyvä. Ei oo vielä lapsia, eikä muita suuria meno eriä niin oon aloittanut sijoittamaan tuonne Seligsoniin viikko sitten. Tavoite on laittaa 500-700e /kk pääasiassa passiivisiin rahastoihin.
Miltä näyttäisi tämmöinen hajautus? Ajattelin pitää simppelinä, talletus summien suunittelujen helpottamiseksi.
Global Brands 20 %
Global Pharma 20 %
Phoebus 15 %
Eurooppa 15 %
Kehittyvät markk. 15 %
Aasia 15 %
Hätävara rahat pidän pankin käyttötilillä. Pharma sen takia korkealla että uskon sen "tarpeen" kasvavan tulevaisuudessa, varsinkin kun leviää myös kehittyviin maihin urakalla. Aasia mukana hajautuksen vuoksi. - toimeliast2
Tuolla edellä oleville;
Niin laittakaan sinne Seligsonin passiivisiin rahastoihin vaikka useasti mutta pikku summia tai muutaman kerran vuodessa.. Sitä parasta ajankohtaa on vaikea hahmottaa mutta jos tulee joku kunnon dippi tai "black friday" niin siihen on hyvä lyödä rahaa sijoituksiin vaikka nämä ei mittään osakkeita olekkaan. Mutta tärkeintä olisi olla heti markkinoilla kuin olla sieltä pois ja sitten sijoitusaika mileuummin muutamia vuosia..
Niin ja toiseksi tosta hajautuksesta niin voisit niitä korkoja laittaa kanssa..mutta tietty noin nuori mies vielä joten sijoitushorisonttia on edessä joten ehkä koroilla ei niin väliä j a eikös toi Phoebus sisällä korkoja,, Niin kait se jenkkilä pitäs sinne kanssa saada..vaikee sanoo mikä on hyvin ja oikein..tee korjauksia matkan varrella j a sitten kärsivällisyyttä ja anna ajan tehdä tehtävänsä..Muutta kylllä noi ihan ok.. - KauheaKarhu
Lukekaa tämä kirja ja ei ole kauhean vaikeaselkoinen ja ne pääpointit pystyy poimimaan helposti..Hyvä opus..Selvii toi indeksisijoittaminen ja miksi se on se hyvä tapa sijoittaa,,
Marko Erolan - Paras Sijoitus - Jani887
kannattaa lukea tämä, on mielestäni parempi kuin erolan:
http://www.investori.com/b/index.php/toimitus/2009/08/26/sattuman_kauppaa_wall_streetilla - Aah!
Seligson on pieni, vaatimaton ja rehellisesti toimiva suomalainen rahastofirma, joka on saanut useita palkintoja Morningstarilta ansioituneesta toiminnastaan. Kannattaa sijoittaa Seligsonin kautta, esim. globaalien brändien rahastoon tai lääkefirmarahastoon. Pienet kulut, suuret tuotot.
- Hyvä on joo
No laitanpa tähän vielä neuvon niille, jotka kaihtavat riskiä: Seligsonin Pharos rahasto on "varainhoitorahasto", ei suuria voittoja, mutta ei suuria tappioitakaan, tasaista n. 3%:n tuottoa pitkän päälle.
Tämä rahasto pärjäsi parhaiten viime romahduksessa, putosi vähiten, ja nopeimmin plussalla taas.
Itselläni on aika iso osa kaikista sijoituksista siellä, muut isompiriskisissä. - Jani77_
Tuossa on vakavan sijoittelijan hajautus:
http://www.investori.com/j/artikkelit/yleistae-sijoittamisesta/190-voita-porssiindeksi-puolita-riski - Nordnet <3 seligson
Hallinnointi ja muut kulut minimaalisia vrt. kivijalkapankit. Tuotteet läpinäkyviä. Itse olen alkanut pyrkiä indeksituottoon mahdollisimman helposti ja erityisesti halvalla koska en omaa sisäpiirin tai muun piirin tietoa. Aikani lisäksi vähenee joten muutama rahasto saa riittää. 10 osakelajia to go!
kuluja voi miettiä esim. näin että jos olisi 1000 osaketta, 100 rahastoa joissa jokaisessa samat osakkeet ja näillä 100 erilaista kulua, niin ottaako apina sen missä on pienimmät kulut vai parhaat selostukset?
Huomioitavaa lisäksi seligsonin tapauksessa on että toimarilla Peter Seligson, on omassa rahastossaan rahaa :O - Nordnet <3 seligson
Russian prosperity alkaa poltella. Taidanpa laittaa ekan tonnin nyt heti niin saadaan tämäkin alkuun =)
- gljkl
Aha. Ja tämän tiedonannon vuoksi nostit sitten vanhan ketjun ylös.
Entä jos Ukrainassa tulee täysimittainen sota, ja Venäjän osakkeet menee vielä 80 % alaspäin?
Mitä kuluihin tulee, Russian Prosperityn TER on Morningstarin mukaan 3,54 %. Siihen on ilmeisesti laskettu yhteen Seligsonin ilmoittamat juoksevat kulut 1,53 tuottosidonnainen palkkio, joka viime vuonna oli 2,04 %. Merkintä 2,5 %. Tuohan ei ole mikään halpa indeksirahasto, vaan aktiivisen Luxemburg-rahaston syöttörahasto.
Noihin kuluihin verrattuna ostaa halpaa etf:ääkin vaikka mistä pörssistä. Tuossa artikkeli Venäjän etf:istä viime vuodelta
http://www.morningstar.fi/fi/news/107120/tutki-tarkkaan-venauml%3Bjauml%3B-etfn-kulut.aspx - Anonyymi
gljkl kirjoitti:
Aha. Ja tämän tiedonannon vuoksi nostit sitten vanhan ketjun ylös.
Entä jos Ukrainassa tulee täysimittainen sota, ja Venäjän osakkeet menee vielä 80 % alaspäin?
Mitä kuluihin tulee, Russian Prosperityn TER on Morningstarin mukaan 3,54 %. Siihen on ilmeisesti laskettu yhteen Seligsonin ilmoittamat juoksevat kulut 1,53 tuottosidonnainen palkkio, joka viime vuonna oli 2,04 %. Merkintä 2,5 %. Tuohan ei ole mikään halpa indeksirahasto, vaan aktiivisen Luxemburg-rahaston syöttörahasto.
Noihin kuluihin verrattuna ostaa halpaa etf:ääkin vaikka mistä pörssistä. Tuossa artikkeli Venäjän etf:istä viime vuodelta
http://www.morningstar.fi/fi/news/107120/tutki-tarkkaan-venauml%3Bjauml%3B-etfn-kulut.aspxHieno kommentti gljkl toimesta 10 vuotta sitten. Miten kävikään?
- Janne866
Sellainen kysymys, että alan laittamaan 200e/kk passiiviseen osakerahastoon. Kannattaako minun laittaa koko summa vaan yhteen kohteeseen, esimerkiksi Suomi Indeksirahastoon, vai laitanko sen useampaan esimerkiksi 100e Suomi Indeksirahastoon, 50e Global brands ja 50e Global Pharma?
Miksi?- amatöörisäästäjä
Järkevää olisi hajauttaa sijoitus maantieteellisesti, mielellään edes suunnilleen eri osakemarkkinoiden kokojen suhteessa. Jos sijoitat puolet Suomeen ja Suomella menee mistä tahansa syystä huonosti, menetät helposti paljon enemmän kuin jos sijoituksesi olisivat tasaisemmin ympäri maailmaa.
Jos/kun haluat nuo Brandsin ja Pharman (jotka ovat USA-painotteisia) pitää salkussasi, niin varsin tasaisen hajautuksen Seligsonin rahastoilla saisi esimerkiksi näin:
25% Pohjois-Amerikka
25% Eurooppa
15% Aasia
15% Kehittyvät markkinat
10% Brands
10% Pharma - Janne866
amatöörisäästäjä kirjoitti:
Järkevää olisi hajauttaa sijoitus maantieteellisesti, mielellään edes suunnilleen eri osakemarkkinoiden kokojen suhteessa. Jos sijoitat puolet Suomeen ja Suomella menee mistä tahansa syystä huonosti, menetät helposti paljon enemmän kuin jos sijoituksesi olisivat tasaisemmin ympäri maailmaa.
Jos/kun haluat nuo Brandsin ja Pharman (jotka ovat USA-painotteisia) pitää salkussasi, niin varsin tasaisen hajautuksen Seligsonin rahastoilla saisi esimerkiksi näin:
25% Pohjois-Amerikka
25% Eurooppa
15% Aasia
15% Kehittyvät markkinat
10% Brands
10% PharmaOlisiko näin parempi?
25% Pohjois-Amerikka
25% Eurooppa
25% Aasia
25% Kehittyvät markkinat - qtre
Janne866 kirjoitti:
Olisiko näin parempi?
25% Pohjois-Amerikka
25% Eurooppa
25% Aasia
25% Kehittyvät markkinatLaitat tuossa aika paljon painoa kehittyville ja Aasiaan. Eihän se toki kiellettyä ole, mutta silloin sinulla pitää olla selvä näkemys siitä että sinne kannattaa panostaa selvästi enemmän kuin niiden osuus on maailmanmarkkinoista.
Toki jokainen luo itselleen sellaisen salkun, kuin parhaaksi näkee. Näissä asioissa ei ole olemassa "ainoaa oikeaa" vaihtoehtoa. - tai näin
Janne866 kirjoitti:
Olisiko näin parempi?
25% Pohjois-Amerikka
25% Eurooppa
25% Aasia
25% Kehittyvät markkinatSamaa mieltä kuin edellinen vastaaja. Ennemmin ehkä:
40% Pohjois-Amerikka
30% Eurooppa
15% Aasia
15% Kehittyvät markkinat
Mutta parempi tuo 25% kaikkiin kuin 50% Suomeen niin kuin ensin ajattelit. - E220 CDI
tai näin kirjoitti:
Samaa mieltä kuin edellinen vastaaja. Ennemmin ehkä:
40% Pohjois-Amerikka
30% Eurooppa
15% Aasia
15% Kehittyvät markkinat
Mutta parempi tuo 25% kaikkiin kuin 50% Suomeen niin kuin ensin ajattelit.Maantieteellinen hajautus on tärkeää, ja sillä osuu lähimmäs indeksiä. Minäkin laittaisin kehittyville muita selvästi pienemmän painon.
Mutta alkuperäinen ajatus Pharman ja Top Brandsien ottamisesta mukaan antaisi mahdollisuuden lisätuottoon pienellä riskillä. Pharmalla on iso vallihauta ja kasvava markkina ukkoutuvassa maailmassa. Eri ekosysteemeissä käy usein niin, että valtaosa alan voitoista päätyy oman alansa gorillojen käsiin, siksi Top Brands. Molempien US painon voi ottaa huomioon Amerikka-indeksin painossa jos haluaa.
- k.t.j
Sijoittaminen kannattaa.Seligson edullinen ja kaikin puolin asiallinen salkunhoitofirma.
Osta halpaa passiivista osakeindeksiä sopivassa suhteessa.Riittävä hajautus.esim.viiteen rahastoon tasaisesti voisi olla hyvä.Anna ajan ja markkinoiden tehdä työtä puolestasi.Jos kurssit laskee osta hieman enemmän ja jos nousee niin noudata strategiaasi.Itsellä em.systeemi ja ihan hyvin on toiminut toistaiseksi.Ei mitään maata mullistavaa tuottoa mutta paljon parempaa kuin esim.pankkitilillä.Älä anna ns.mestarisijoittajien juttuja suurista tuotoista hämätä.Osa tuotto jutuista pask...a.Ja täytyy muistaa että suuri tuotto jollekin sijoittajalle tarkoittaa suurta tappiota jollekin sijoittajalle.Onnea sijoituksiisi - Anonyymi
tärkeintä on heidän tietoturvan taso verattuna nordnettiin josta viime päivinä on varastettu ihmisten rahsstoja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En voi jutella kanssasi
tietenkään, mutta täällä voin sanoa sinulle, että se sinun hiljaisuutesi ja herkkyytesi eivät ole heikkoutta. Ne ovat ih253874- 2563634
No nyt! Linda Lampenius jakoi sensuellin kuvan itsestä - "Olematon mekko" saa hieraisemaan silmiä...
Linda Lampenius täyttää tänään 55 vuotta. Eipä uskoisi kuvan perusteella. Onnea, onnea, onnea pop-artistille ja huippuvi282064Mites teillä keskustelut soljuu?
Oli tossa mun aloittamassa ketjussa eilen illalla aikamoinen show. Mutta toisaalta ainahan mä oon valitellut kun täällä2701716Shokki! Marko Paanaselle ei riitä 100 000 euron budjetti - Vaatii kesken remontin näin paljon lisää!
Hupsista, noinkos siinä sitten kävi, budjetti ei pitänytkään…! Eikä taida olla ihan eka kerta, näitähän sattuu... Onko161472Pystyt sille toiselle
Kertomaan ne salaisetkin asiat. Olette läheisiä. En tiedä kerrottu minusta. Tuskin kerrot. Puhutko sanaakaan. Toisaalta81409Venäjän rikollisen sodan juurisyyt
Koska edellinen ketju Venäjän rikollisen sodan juurisyistä oli niin suosittu, että se tuli pikaisesti täyteen eikä sitä4011301Annen grillin nousu ja konkka..
Olipa se nopea grilli bisnes..Voi voi sentään mitäs nyt tilalle?501199Kokoomus haluaa hoitaa flussat yksityisellä, jotta säästettäisiin rahaa ja aikaa
Mies hakeutui Terveystalo Kamppiin flunssaoireiden takia helmikuisena sunnuntai-iltana. Diagnoosiksi kirjattiin influens751035Huominen haastattelu
Huomenna 27.02 Torstaina. OLLI. SAHIMÄKI Järviradiossa haastateltavana kello 12:00 👏👏301030