Toverit. Se on loppu nyt

Ei saada enään valehdeltua kansalle: autuudesta, sosilismin.

Me pärjäsimme, kuin Ay porhot nyt.

Valitan että tuli ilmi
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Josef Stalin oli Suuri Nero ja Suuri Suomen ystävä. Me kaikki suomalaiset olemme kiitollisia siitä kuinka jalomielinen Josef Stalin on mietä kohtaan.
Tämä on varmasti totta koska Savupirtin Poika, Urho Kekkonen, on näin sanonut.
Josef Stalinin nerouden on pakko hänen poliittisten vastustajiensakin tunnustaa, jatkaa tämä Yöpakkasten ja Noottikriisin tilaaja ja Suomen parlamentaarisen demokratian lähes lokaan painaut Syöttiläspuolueen epäjumala, Urho Kekkonen.
Harmi ettei kommunistikomento ollut niin ikuinen kun Paavo Vladimirov Väyrynen väitöskirjassaan todisti.
Suomea hallitsi Kekkos-Stalinistinen valtaryhmittymä, johon kuului Eino S. Repo ja epämääräinen joukko rikollisia aineksia sieltä sun täältä.
Mitä Änkyrätotuus sanoo Kekkkosen puheesta Stalinin kuoltua?

Äänestä
  • Eihän täällä muita änkyröitä ole kuin Kapi, joten annetaan hänen vastata.

    Äänestä

Ei saada, ja onni sekö, kun demarit putoo minipuolueeksi, kun valepuukaan ei kanna enää hedelmää.
Stalin sanoi 1912, että eurooppa luhistuu omaan rahoituskriisiinsä?
Noin olen kuullut.
Tuleeko uuskommariaika?

Keskusta nousee, ja tietäisi harmonian lisääntymistä. Hyvä se.
demarit häviää, ja kokoomuksesta tulee 10-15%:n puolue.
Demarit repeää kokoomuksen ja vasemmistoon, niin noistakin punaporvarikapitalisteista päästää eroon, ja loppuu siltäosin kansankusetus.
Työttömyysturvan tullee hoitamaan yhteiskunta, ja YTK.
vakuutusyhtiöiden rosvovallalle tulee myöskin loppu, ja ekäkeiden hoito pitää saada yhteiskunnalliseksi toimeksi.

Tätäkö tarkoitit???

Äänestä
  • Tuo demareiden repeäminen kahteen osaan voisi ihan hyvin toteutuakin. Niin lienee jo osin käynytkin kun katselee Kokoomuksen kannatusta.

    Harmonian vuoksi soisin Keskustan vahvistuvan kun ihan puhdas järkikin sanoo niin.

    Äänestä

" Suomelle olisi ollut hyväksi liittyä Neuvostoliittoon "

Tarja Halosen puheesta 70-luvulta.

Puhe on nauhalla tuolta osin olen nähnyt.

Yle arkistossa nauha kokonaisuudessaan.
Eikä tämä puhe ollut Hakaniemessä. Vaan " paksulla pitkällä " lippuntongon juuressa.
Ruoho jalkojen alla.
Hesalaiset tietää paikan.

" en puhunut Hakaniemen torilla mitään -76 " sanoi Halonen.

Äänestä
  • Halonen onnistui tuossa puheensa tavoitteessaan yllättävän hyvin.
    Tosin maan nimi ei enää ole Neuvostoliitto, vaan Venäjä.

    Eli eihän Halonen valehdellut, koska paikka ei ollut Hakaniemen tori.:)

    Äänestä

  • Tökkö Rötsös kirjoitti:

    Halonen onnistui tuossa puheensa tavoitteessaan yllättävän hyvin.
    Tosin maan nimi ei enää ole Neuvostoliitto, vaan Venäjä.

    Eli eihän Halonen valehdellut, koska paikka ei ollut Hakaniemen tori.:)

    Tulevaisuudessa Suomen kannattaa liittyä Euraasian Unioniin, jota Venäjä Putinin johdolla on muodostamassa. Tosin luultavasti Euraasian Unioniin liittyy jokoa tapauksessa aikanaan suurin osa Eurooppaa. Suomen kannalta kysymys on lähinnä siitä, onko Suomi ensimmäisten aloitteentekijöiden joukossa Euroopan orientoituessa itään, vaiko hidas ajopuu, joka menettää parhaat etuudet Euraasian uudessa järjestyksessä passiivisuutensa takia.

    Äänestä

Laitappa Halosen puhe nauha eetteriin.

Tiedetään sen olevan Yle arkistossa.
Tuskin demut pääsi sitä tuhoamaan ?

Äänestä

Ruotsinkieliseltä Yleltä aikoinaan näin juuri tuon kohdan.
n 15 sekuntia, kaikkiaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Josef Stalin kirjoitti:

Ei saada enään valehdeltua kansalle: autuudesta, sosilismin.

Me pärjäsimme, kuin Ay porhot nyt.

Valitan että tuli ilmi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu