Elämää kuoleman jälkeen, kysely

hafgdaasa

19

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jokaisen oma asia

      Vaikka vain 1 prosentti uskoisi ja ei sitään, ei see tee tyhjäksi totuutta, että ihminen elää iankaikkisesti ja Jumalan ilmoitus Raamtussa on totta.
      Eräs läheinen sukulainen (tyypillinen kirkoon kuuluva suomalainen) ei ole osittanut kiinnostusta uskonasioihin elämänsä aikana. Nyt hän makaa kuolinvuoteella sairaalassa. Viime viikkona, hän on selvästi alkanut puhuamaan taivaasta ja olen ymmärtänyt, että hän löytänyt ukosn ja luottamuksen Vapahatajan sovitustyöhön. Nyt alkaa jo olla ajoittain poissaoleva ja lähtö ei ole enää kaukana.

      Me kristityt julistamme evankeliumia ja on sitten jokaisen oma asia, miten suhtautuu saamaansa teitoon.
      Jos joutuu iankaikkiseen kadotukseen, se on sitten itsekunkin oma valitna. Ei meiltä uskovaisillta se ole ainakaan poissa.

      • Suoraan sanottuna pitää olla tyhmä jos uskoo iänkaikkiseen kadotukseen. Tämä ei ole mahdollista jos jumala on hyvä. Rajallisesta "rikoksesta" eli ateismista rajaton kärsimys.

        Miltä kuulostaisi jos oppilasta, joka ei pyhittänyt lepopäiväänsä kidutettaisiin loppuelämä valottomassa sellissä uskovien toimesta?

        Miten armeliaita uskovat tällöin olisivat? Miten armelias tai hyvä on jumala, joka kiduttaa lapsiaan ikuisesti?

        Helvetti ja ikuinen kärsimys ovat mahdollisia jos jumala on äärimmäisen paha ja sadistinen olento.

        Jk. Jumalaa ei ole, joten sikäli se ja sama.


      • "Vaikka vain 1 prosentti uskoisi ja ei sitään, ei see tee tyhjäksi totuutta, että ihminen elää iankaikkisesti ja Jumalan ilmoitus Raamtussa on totta."

        Uskonnollinen väite ilman sen kummempia todisteita. Uskonnolliset kirjoitukset ja oma sisäinen vakuuttuneisuus ovat surkeita todisteita..

        "Eräs läheinen sukulainen (tyypillinen kirkoon kuuluva suomalainen) ei ole osittanut kiinnostusta uskonasioihin elämänsä aikana. Nyt hän makaa kuolinvuoteella sairaalassa."

        Kuolemalla pelottelu kuuluu uskontojen peruskauraan. Tämä sinun tuttusi on saanut vastaanottaa aivopesua teidän uskovaisten taholta ilmeisesti koko ikänsä. Sitkeä pommitus on näyttänyt tuottavan tulosta. Monesti uskovaiset hyökkäävät kuin shakaalit hädänalaisen ihmisen kimppuun markkinoimaan omia uskontojaan. Ihmisen ollessa heikoimmillaan ja pelätessään kuolemaa on hän helppo saalis erilaisille uskonnoille.

        "Me kristityt julistamme evankeliumia ja on sitten jokaisen oma asia, miten suhtautuu saamaansa teitoon."

        Kyse ei ole minkäännäköisestä "tiedosta" vaan omien uskomuksien ja taikauskon levityksestä.


      • Pussikuukkeli

        Taivaasta, Jeesuksista ja muista menninkäisistä puhuminen on varsin yleistä kuolinvuoteella ja ei todista mitään kyseisten taruolentojen olemassaolosta tai järkevän yksilön tarpeesta uskoa niihin. Yksi syy ilmiöön on kuolevan ihmisen kokema stressi, mikä saa järjen käytön horjumaan. Toinen syy, etenkin lopun jo lähestyessä, on delirium. Tila on erittäin yleinen kuoleman lähestyessä, etenkin vanhuksilla ja luulenkin sukulaisesi kärsivän juuri deliriumista. Mikäli aiemmin järkevä ihminen, joka on kuulunut kirkkoon ryhmäpaineen ja kulttuurillisten normien vuoksi, alkaa nähdä menninkäisiä, on se merkki aivotoiminnan pahenlaisesta hiipumisesta.

        Kristinuskon ja sen pelastussanoman kannalta voi myös miettiä, että pelastaako Jumala sellaisen yksilön, joka uskoo häneen päihteiden, hulluuden tai sairauden heikentämänä, vaikka terveenä taivaalliset partasuut eivät ole kiinnostaneet.


      • voikeäto oikata

        Ompahan taas yks manne vähemmän ammuskelemassa...


      • ?????

        Hanuri-Hanna taas väijymässä kuolevia.


      • kalapagos kirjoitti:

        Suoraan sanottuna pitää olla tyhmä jos uskoo iänkaikkiseen kadotukseen. Tämä ei ole mahdollista jos jumala on hyvä. Rajallisesta "rikoksesta" eli ateismista rajaton kärsimys.

        Miltä kuulostaisi jos oppilasta, joka ei pyhittänyt lepopäiväänsä kidutettaisiin loppuelämä valottomassa sellissä uskovien toimesta?

        Miten armeliaita uskovat tällöin olisivat? Miten armelias tai hyvä on jumala, joka kiduttaa lapsiaan ikuisesti?

        Helvetti ja ikuinen kärsimys ovat mahdollisia jos jumala on äärimmäisen paha ja sadistinen olento.

        Jk. Jumalaa ei ole, joten sikäli se ja sama.

        Kuka sitä sanoikaan että kaikkein armottomompia ovat he ketkä eniten armosta saarnaavat.


      • "ihminen elää iankaikkisesti ja Jumalan ilmoitus Raamtussa on totta." Mitenkä muuten sitten selität tämän Raamatunkohdan: "Ihminen on nyt kuin me: hän tietää sekä hyvän että pahan. Ettei hän nyt vain ota elämän puusta hedelmää ja syö JA NIIN elä ikuisesti!" Miten ja missä vaiheessa ja kuka meni sitten syömään tuon toisen taikahedelmän ja miksi kohta antaa vaikutelman ettei ihminen elä ilman sitä ikuisesti? Onko Raamatussa kirjoitus- tai käännösvirhe?

        Missä paratiisi muuten on ja mitä sille on tapahtunut kun on kadonnut maailmankartalta vaikka jää olemaan raamatun mukaan? Ja hei tuossa on myös todiste muista jumalista tuo "me".... eiku joo Jumalahan on kolme persoonaa sori unohin.....


    • >>>Kymmenesosa vastaajista kannattaa jälleensyntymisuskoa ja suunnilleen saman verran ajatusta kaikkien ihmisten pelastumisesta.

    • O'ou

      "Joka kahdeksas suomalainen jakaa kristillisen näkemyksen kuolleista herättämisestä, iankaikkisesta elämästä ja kadotuksesta."

      Tässä annetaan ymmärtää, että on vain yksi kristillinen näkemys näistä asioista ja sehän ei pidä paikkaansa. Niitä kristillisiä näkemyksiä on useita. Joissakin on ikuinen helvétti ja joissakin ei. Käsitykset taivaasta ja siitä, kuka sinne pääsee, vaihtelevat suuresti. Siitä kuolemanjälkeisestä olomuodosta käsitykset vaihtelee myös, onko uusi ruumis, vai henkenäkö leijutaan.

      Ylipäätäänkin evlut kirkkoon kuuluu uskonkäsityksiä laidasta laitaan, vaikka ns. tapauskovat laskettaisiin pois. On hyvin fundamentalistisia, tiukkoja oppeja ja hyvin liberaaleja. On seinät lavealla ja katto korkealla, niinkun sanotaan.

    • "Jos joutuu iankaikkiseen kadotukseen, se on sitten itsekunkin oma valitna. Ei meiltä uskovaisillta se ole ainakaan poissa."

      Hyvä taas muistaa että kuolemankokemukset ovat sidokissa ihmisen kulttuuriin ja uskoon. Ateistit eivät näe tai kuule tai koe mitään. Buddhat kokevat Nirvanan, Hindulaiset omat kokemuksensa ja Muslimit omasna.

      Jehovantodistajat taas uskovat ettei sielu ole iankaikkinen vaan se kuolee, menettää olemassaolonsa jos ei ole maanpäälliseen paratiisiin kelvollinen. Jota he kovasti ovat odottaneet.

      ABC Nightline: The Atheist and Her Brain - Margaret Downey
      http://www.youtube.com/watch?v=wt0w7KF9eT0

      Ateistin kuolemankokemus. - Mutta yhä ateisti. :)

    • Itsellänikin on ns. yliluonnollinen kokemus.

      Olin aikanaan ulkomailla ja samassa yhteydessä olin muuttanut uuteen huoneistoon. Huoneisto oli pieni ja sen seinällä oli krusifiksi ja ikkunoissa kalterit. Missään asunnossa, missä olen elämäni aikana asunut ei ole ollut krusifiksia, eikä kaltereitakaan :).

      Ensimmäisenä yönä uudessa asunnossa nukkuessani heräsin ja huomasin, että en kyennyt liikkumaan. Ainut, mitä pystyin tekemään oli toisen silmän aukaiseminen ja ainut merkittävä asia, mitä näin oli seinällä oleva krusifiksi. En pystynyt liikuttamaan lihastakaan oli kuin olisi ollut unessa, mutta kuitenkin hereillä.

      Kyseinen kokemus oli melko pelottava ja vahva kokemus. Uskovana olisin todennut, että tapahtuma johtui juamalasta tai saatanasta. Päätin kuitenkin ottaa selvää, mitä oikeasti oli tapahtunut ja vastaani tuli ilmiö nimeltä unihalvaus. Unihalvauksessa ruumis on "unessa", mutta mieli on jo hereillä, tästä johtuen olet valveilla, mutta et pysty liikkumaan.

      Itse veikkaan, että ihmisen mielenlaadusta, skeptisyydestä ja rationaalisuudesta riippuen sama tapahtuma tulkitaan monella eri tavalla. Itselleni tapahtuma oli vain virhe ruumiintoiminnoissa, jollekin se olisi ollut yhteys yliluonnolliseen.

      • jupukka

        Olen kerran kokenut kyseisen unihalvauksen. On muuten aika järisyttävä kokemus. Tiesin tietysti siitä selvittyäni mitä tapahtui koska olin lukenut kyseisestä ilmiöstä. Voin kyllä hyvin ymmärtää että asiasta tietämättömälle se voi aiheuttaa pahankin mielenjärkytyksen. Saattaa tulla vaikka uskoon...


      • gahaafss

    • Juutalaisuudessakaan ei päääasiallisesti uskota kuolemanjälkeiseen elämään.

      • hagadfgas

        Jep, näin on. Samoin helvetistä ei puhuta mitään vanhassa testamentissa.


      • jessen.hanuri
        hagadfgas kirjoitti:

        Jep, näin on. Samoin helvetistä ei puhuta mitään vanhassa testamentissa.

        ... ja mitä vittua tämä aihe kuuluu ateismipalstallekaan?


    • toivoton

      Elämä joka ei ole koskaan syntynyt tulee syntymässä meihin, joten se vain poistuu meistä kuollessamme
      Ego sielu on taas eri asia koskane on kehityksen kautta materiasta syntynyt ja on syyn ja seurauksen lain alainen, ja kuolee kun syyt ja seuraukset päättyvät
      Kristin usko onsiten laadittu, että sielu syntyy ainana uudelleen ja uudelleen ja se on se helvetti jossa ihminen elää
      Ihmisen ainut pelastus on hypätä pois tästä kärsimysten pyörästä
      Ateismi ei kuitenkaan ole pelastus, koska se ei sanoudu irti uskosta, sillä pelkkä jumalan kieltäminen ei riitä

      • harhaasasas

        500 vuotta sitten sinut olisi poltettu roviolla harhaoppisena.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      38
      3629
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      98
      1731
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      136
      1615
    4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      1575
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      93
      1337
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      30
      1256
    7. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      289
      1154
    8. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      57
      1135
    9. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      126
      1025
    10. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      271
      1001
    Aihe