Tarjotakaa jos löytyy, mieluiten pirkanmaan alueelta. Iällä tai sukupuolella ei ole väliä. Kodista löytyy 2 lasta ja 2 aikuista kiltti koira :)
[email protected]
Etsitään uutta perheenjäsentä (Frettiä)
4
118
Vastaukset
- Heips!
Muutama kysymys vain:
Miksi ajattelet että fretti sopisi juuri teille?
Mitä odotuksia sinulla on fretin suhteen?
Onko fretti miten tuttu eläin sinulle?
Minkäikäiset lapset on?
Minkärotuinen koira on?
Frettejä ei vain heitellä kodista toiseen, yleensä kodinvaihtajilla on hyvä syy.
Kärjistettynä sanoin että on kaksi kodinvaihtajatyyppiä:
1) Edellinen mistaja on ostanut söpön pienen eläimen, eikä ole varautunut siihen että se puree, paskoo mihin sattuu ja kiipee kaikkialle, menee sohvan sisälle, kaivaa mullat kukkaruukuista jne jne jne...
Fretti annetaan/myydään eteenpäin.
Ottaisitteko tällaisen vastaan?
2) Omistajan elämäntilanne muuttuu radikaalisti, sairastuu, muutto ulkomaille, pakko muuttaa äkkiä esim vesivahingon takia, uuteen paikkaan ei saa tuoda eläimiä tms...
Tällainen omistaja joka joutuu luopumaan rakkaasta perheenjäsenestä haluaa fretilleen mahdollisimman hyvän kodin, ja etsii uutta perhettä tod.näk ensin frettiliiton foorumilta, ja tenttaa tulevaa perhettä tarkasti jotta voi olla varma että rakas lemmikki tulee olemaan perheenjäsen uudessakin kodissa, eikä vain lemmikkiä jota on siistiä esitellä vieraille.
Laittaisitko vastaavaa ilmoitusta koirapalstalle? - Jamppu__83___
No joo lähinnäkin huvittaa noi sun juttus frettien käytöksestä :D Sulla ei taida olla lapsia...ei paljon eroa heidän touhuistaan. Ja joo kyllä laittaisin koirapalstalle vastaavanlaisen ilmoituksen. Ja viimeinen asia, voin 100% varmuudella taata että oon huolehtinut eläimistä kauemmin kun sinä olet edes elänyt :) Sun jutuista päätellen pidät eläimiä jonkinlaisena vaivana tai riesana, kaikki ei ole tuollaisia, on olemassa viä ihmisiä jotka todella välittävät eläimistä. Jos sulla on ko eläimiä tarjolla voimme jatkaa keskustelua koiran roduista, lasten iästä ja motiiveista hankkia fretti.
- Heips!
No, nimimerkistäsi päätellen olet minua vuoden nuorempi.
MInulla on lapsi.
Minulla on frettejä, mutta ne eivät ole "tarjolla".
"1) Edellinen mistaja on ostanut söpön pienen eläimen, eikä ole varautunut siihen että se puree, paskoo mihin sattuu ja kiipee kaikkialle, menee sohvan sisälle, kaivaa mullat kukkaruukuista jne jne jne...
Fretti annetaan/myydään eteenpäin.
Ottaisitteko tällaisen vastaan?"
Tämäkö nyt sinusta kertoo sen että pidän "eläimiä jonkinlaisena vaivana tai riesana"?
Ei, minä en pidä, mutta luulin että tekstistäni kävi ilmi että useimmat kodinvaihtajat ovat tällaisia tapauksia.
Vaihtavat kotia koska aluperäinen ostaja ei ole ollut varautunut siihen miten näätä pahimmillaan käyttäytyy.
On kyllä pakko sanoa että en ymmärrä veetuilun tarvettasi, sen kyllä sanon että vaikka minulla olisikin ollut frettejä "tarjolla", sinulle ne ei ikinä päätyisi.
- 7+9
Pureva fretti ei huvita tippaakaan vaan ON riesa. Myöskin on oma vaivansa kakan siivoamisessa. Fretti kakkaa päivän aikana n. viisi kertaa, lattialla oleva kakka jämähtää siihen kymmenessä minuutissa. Jämähtäneen kakan siivoamiseen kuluu 1) puoli rullaa talouspaperia 2) noin viisi minuuttia.
Jos jokainen kakka menee laatikon ohi, siivoat kakkoja 25min/pvä. Ensimmäisen kuukauden siivoat kakkoja ilomielin, mutta sen jälkeen olet siivonnut kakkoja yhteensä yli puoli vuorokautta. Siinä vaiheessa alkaa pännimään ja kovasti, varsinkin kun tiedät että tulevat 7-10 vuotta tulevat olemaan samaa kakkarumbaa.
Tällaiset ilmoitukset ovat täysin turhia, ikinä en ole nähnyt kenenkään tarjoavan eläintä tällaiseen, edes siellä koirapuolella. Nykyään virallisia kasvattajia on liian vähän ja aina joku halukas jää ilman frettiä, mitä se tarkoittaa? Kysyntää on valtavasti, ei myyjät vaivaudu _etsimään_ freteilleen koteja, nettiin ilmoitus niin saa valita parhaan hinnan tarjoajan.
On aivan yksi ja sama kauanko olet eläimistä huolehtinut, frettiä kun et voi verrata mihinkään. Vaikka sinulla olisi kokemusta freteistä, se ei tee tätä ketjua yhtään vähemmän turhaksi.
Mutta hei, tosi hyvä että aloit vattuilemaan nimimerkille "Heips!", ilman sitä olisin saattanut vahingossa kertoa sinulle Pirkanmaalta frettinaaraalleen kotia kaipaavan tytön yhteystiedot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1802140- 1751781
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1701642Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1091460Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise241433- 1051145
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1611076Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771053Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud228876Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,56870