Akaan Toijala

Naapurikuntalainen

Taantuu ja taantuu koko ajan. Teiden hoito on jätetty herran huomaan, talvikunnossapitoa ei ole lainkaan. Lunta ei aurata saati sitten karhuta, ajourat ovat talvisin parikymmentä senttiä korkeat. Autoilu ja varsinkin jalankulku on talvella hengenvaarallista. Hidasteita (jotka on aivan liian korkeita ja jyrkkiä) on rakennettu keskelle kaupunkia vieriviereen, teiden suunnittelu on sieltä jostain.

Talonrötisköt kaupunkiin tultaessa eivät juuri silmiä hivele, palaneita tai lahonneita rytöjä ei pureta vaan ne nököttävät paikallaan kaupungin rumistuksena.

Mitä ihmettä siellä päättäjät ajattelevat??? Minkälaisen kuvan he haluavat kaupungistaan vierailijoille antaa, ja miten he huolehtivat omista asukkaistaan. Asukkaat, nouskaa ihmeessä joukolla vaatimaan parempaa kaupunkikuvaa ja teiden hoitoa.

11

752

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kunnon kemut torilla

      Mutta eiks ne lumet ole jo pian sulanut,niin tulee kaupungille iso säästö,kun ei sulia lumia enään tarvitse aurata. Sitten säästetyillä rahoilla voi järjestää vaikka veronmaksajille toribileet.

    • toijalalalala

      Se oli ihan kohtuullisen hyvä paikka vielä 80-90-luvun vaihteessa. Nykyään taas ihan niinkuin siellä ei kukaan enää katsoisi eteenpäin. Asioitten annetaan vaan olla. Ihan varmasti siellä on fiksuja ihmisiä mutta he käyttävät aikansa ja tarmonsa jossain muualla kuin kotikuntansa asioiden kuntoon laittamisessa.

    • entinen viialalainen

      Viiala onkin Akaan parasta osaa nykysin - ei olisi vielä 20 v sitten uskonut, mutt näi on - Toijalan tosiaan olis varaa kehittää palveluitaan, tiet on mitä on, terveyspalvelut on mitä on ja vanhustenhuollostakin olis muutama sana sanottavana

      pahinta on se että se vetää Viialan ja Kylmiksenkin mukaan tähän samaan poseen nyt kun ollaan Akaassa

    • Toijala 1970

      Toista se oli ,kun oli vielä Toijalan kauppala.

      • Toijalassa asioiva

        Missään muussa kaupungissa en ole nähnyt yhtä kamalassa kunnossa olevia teitä kuin Toijalassa. Jos joku hajottaa autonsa ja pystyy todistamaan, että se johtui tien kuopasta tms., on kunta velvollinen korjaamaan vahingon. Pitäisi olla aina kamera mukana, että voisi kuvata kyseisen epäkohdan.

        Vanhukset, joita Toijalassa on käsittääkseni paljon, ovat varmaan talvisin loukussa asunnoissaan. Kävely suojateillä on epätasaisuuksien takia nuoremmallekin ihmiselle tosi hankalaa ja vaarallista. Tässäkin tapauksessa voi vaatia kunnalta korvausta sairaus- ym. kuluista jos esim. kaatuessaan katkaisee jalkansa.

        Täysin käsittämätöntä touhua!!!


    • Ihme kylä

      Mikä perkele siinnäkin on, että sitä hämeenkadulla alikulun kohdalla oleva palanut talo sitä ei saada purettua. samoin on siellä kurvolantiellä se palanut suurehko talo, mikä niissä on niin arvokasta ettei saada purettua.
      Ne hidasteet ne on vitsi ja lähinnä esteitä ei niinkään hidasteita.
      Yleisilme koko kylässä on epäsiiisti.

      • Anonyymi

        "HIDASTE" joka estää sua ajamasta normaalia vauhtia, toimii nii kuin kuuluukin 😂😂🤡


    • ap

      Sääksmäeltä, Hämeenlinnantietä Toijalaan tultaessa, olisi julkisivulautakunnalla aihetta puuttua muutamiin pihapiireihin. Epäsiistit karjapihat, hevosaitaukset ja lantalat aivan tien vieressä vaatisivat siistimistä ja näkösuojaa tielle päin. Asuinkunnottomat talot kuntoon tai purkuun.

    • EX-Toijalalainen

      Onkos Toijalassa vielä se Holkeri-pubi,vai onko edes enään puliukkojakaan.

    • Vieraita tulossa?
    • vieras101

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      62
      6715
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      61
      6152
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      132
      5268
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      49
      4061
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      18
      3954
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3500
    7. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      132
      3500
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      172
      2955
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2819
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      62
      2661
    Aihe