Te, jotka olette töissä yksityisellä (ei kunta) työnantajalla ja olette olleet tai olette parasta aikaa osittaisella hoitovapaalla ja teette töitä neljänä päivänä viikossa (esim. ma-to)!! Miten teillä katsotaan työpäivät arkipyhäviikoilta, jos arkipyhä sattuu näille työpäiville esim. ma-to? Katsotaanko teillä, että työaika on joka tapauksessa 30 tuntia viikossa vai lyhentääkö arkipyhä viikkotyöaikaa myös osittaisella hoitovapaalla (=osa-aikatyötä tekevällä) olevalla?
Olen jäämässä osittaiselle hoitovapaalle ja tarkoituksenani olisi olla töissä täydet päivät ma-to. Aioin myös ilmoittaa päiväkotiin, että hoitopäiviä ovat vain myös nämä ma-to. En vain löydä lähinnä näiden arkipyhäviikkojen osalta minkäänlaista ohjetta tai neuvoa. Olen töissä sen verran pienessä yksikössä itse taloushallinto-osastolla, että meillä ei ole omaa luottamusmiestä, jolta voisi kysyä, eikä ”ennakkotapaustakaan” ole. Ajattelisin, että myös nämä arkipyhäviikkojen työajat olisi hyvä sopia etukäteen. Kiitos, jo teille etukäteen!
Osittainen hoitovapaa, töissä ma-pe
mkk12373
1
363
Vastaukset
- näin
Jos arkipyhä ajoittuu ma-to niin sinulla on niin kuin kaikilla muillakin, palkallinen vapaapäivä. Jos teet 4 työpäivää viikossa jotka ajoittuu ma-pe niin arkipyhä koskee silloinkin sinua eli teet vain 3 vuoroa sillä viikolla ja sinulla on yksi palkallinen vapaapäivä. Mutta jos teet 4 päiväistä viikkoa aina ma-to ja arkipyhä sijoittuu perjantaille, se ei koske sinua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251278
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89934- 95932
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede25887Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat293770- 95748
- 109656
- 34648
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.50581Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet134579