Missä sijaitsee "Mörköperä" ?

Kertokaas te jotka paremmin tunnette näitä pirkanmaan juttuja että missä täällä on semmoinen paikka kuin "Mörköperä" ja miksi paikalla on tuollane nimi???
114665
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ellen olisi ihan tietämätön missä tällainen paikka on, niin sanoisin että se on
eduskunnassa siinä paikassa missä kilttejä kuntia pelotellaan kaikella pahalla!
Vaikka kuinka kilttejä ja kuuliaisia oltaisi oltu niin Mörköperä uhkaa!
Ei alistuta - vastustetaan - EI ME OLLA MÖRKÖJÄ TÄÄLLÄ MAASEUDULLA -
ME HALUTAAN ELÄÄ JA OLLA OLEMASSA !!! EI PELKÄT KEHÄ-3-ALUEET
PYSTY MEITÄ ELÄTTÄMÄÄN !!!!!

Äänestä

Olin kerran ABC:lla kaffeella ja viereisessä pöydässä istui pelastuslaitoksen miehiä välipalalla. Jäi mieleen kun joku heistä puheli kavereilleen hälytyksestä joka oli tullut Mörköperälle. En kyllä saanut salakuuntelemalla selville missä tämä mystisen kuuloinen paikka sijaitsee!
Joten en voi auttaa!

Äänestä
  • Juu, Ikaalisissa se on. Mutta ei täällä ole lähimainkaan ABC-kafflaa.. Ton alueen pelastukset hoitaa yleensä Ikaalisten, Hämeenkyrön tai Parkanon aluepelastuslaitokset tai niiden VPK-laiset. Notta missäs ton kuulit? Voi olla paikalliset on olleet vuorossa jossain kauempanakin.

    Äänestä

Oooko kokeillu googlea?

Äänestä

Työkaveri päästi yhtenä päivänä aika töräyksen ja sano, että tulihan mörkö. Sanoisin nyt kysyjälle, että hänellä on tai oli mörköperä.

Äänestä

Mörköperä sijaitsee Ikaalisten Kovelahden Välikylässä. En tiiä mistä nimi on tullut mut sen tiiän et se sijaitsee siellä. Välikylä on Kuusijoen ja Kovelahden välissä.

Äänestä

Todellisuudessa Kyrönlahti on Mörköperä. T. Mörköperäläinen

3Äänestä

Mörköperä kutsumanimellä omistettu paikka sijaitsee myös Kankaanpäässä

Äänestä

Missä siatsee Jerusalmi,onko tietoa?

Äänestä

Mörköperäntie kulkee ikaalisten röyhiön kylässä, mahtaako johtaa perille? Myös noitaperäntie löytyy ikaalisista.

Äänestä

tevaniemessähän tämä mörköperä on

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kumma paikan nimi kirjoitti:

Kertokaas te jotka paremmin tunnette näitä pirkanmaan juttuja että missä täällä on semmoinen paikka kuin "Mörköperä" ja miksi paikalla on tuollane nimi???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu