ukrainan raha

13258asia

Ukrainan valuutta on hryvnia (UAH) mutta käykö maksu valuuttana eurot ja usa dollarit? Onko Heillä käytäntö että näitä valuuttoja otetaaan vastaan mielumminkin kuin omaa valuuttaa? Mitkä on kiovan hyvät ja turvalliset ruokapaikat? Mitä nähtävyyksiä 3 päivän reissulla kannattaa käydä katsomassa? Mikä on halvin ja järkevin kyyti lentokentältä kiovan keskustaan? Mitä kannattaa ottaa huomioon tutustuesssa kiovaan kesällä?

3

1313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pontshik 2.0

      Valuuttana käyvät vain paikalliset hryvniat joita voit vaihtaa perillä lentokentällä.

      Hyviä ruokapaikkoja on paljon. Turvattomiin ei ole tullut koskaan törmättyä.

      Halvin ja järkevin keino on mennä Polit-lentokenttäbussilla (numero 322) juna-asemalle josta pääsee metrolla lähes joka paikkaan jos ei huvita kävellä.

      Päänähtävyyksiä ovat mm. Petsherskaja Lavra luolineen sekä Pyhän Sofian Katedraali. Keskustassa on mukava ihan vaan katsella ja kierrellä.

    • Ainakin vasta Kiovassa käydessäni niin huomasin ettei ulkomaalaisia valuuttoja mielellään otettu. Ja tämä oli vielä jalkapallon EM kisojen aikoihin joten en usko että muuten kannattee edes yrittää.

      Joten vaihda paikallista valuuttaa jo kotoa mukaan.

      Itse menin myös lentokenttäbussilla lähimmälle metro asemalle ja otin sieltä metron keskustaan. Toimi hyvin, myös raskaan laukun kanssa.

    • Kiev

      Automaateista saa rahaa yötä päivää. Ja niitä on kohtuu tiheässä.
      Pripyatiin kantsii tehdä päivä reissu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      3245
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1187
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1162
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      53
      1102
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      35
      1042
    6. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      49
      928
    7. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      878
    8. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      25
      874
    9. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      867
    10. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      862
    Aihe