ukrainan raha

13258asia

Ukrainan valuutta on hryvnia (UAH) mutta käykö maksu valuuttana eurot ja usa dollarit? Onko Heillä käytäntö että näitä valuuttoja otetaaan vastaan mielumminkin kuin omaa valuuttaa? Mitkä on kiovan hyvät ja turvalliset ruokapaikat? Mitä nähtävyyksiä 3 päivän reissulla kannattaa käydä katsomassa? Mikä on halvin ja järkevin kyyti lentokentältä kiovan keskustaan? Mitä kannattaa ottaa huomioon tutustuesssa kiovaan kesällä?

3

1349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pontshik 2.0

      Valuuttana käyvät vain paikalliset hryvniat joita voit vaihtaa perillä lentokentällä.

      Hyviä ruokapaikkoja on paljon. Turvattomiin ei ole tullut koskaan törmättyä.

      Halvin ja järkevin keino on mennä Polit-lentokenttäbussilla (numero 322) juna-asemalle josta pääsee metrolla lähes joka paikkaan jos ei huvita kävellä.

      Päänähtävyyksiä ovat mm. Petsherskaja Lavra luolineen sekä Pyhän Sofian Katedraali. Keskustassa on mukava ihan vaan katsella ja kierrellä.

    • Ainakin vasta Kiovassa käydessäni niin huomasin ettei ulkomaalaisia valuuttoja mielellään otettu. Ja tämä oli vielä jalkapallon EM kisojen aikoihin joten en usko että muuten kannattee edes yrittää.

      Joten vaihda paikallista valuuttaa jo kotoa mukaan.

      Itse menin myös lentokenttäbussilla lähimmälle metro asemalle ja otin sieltä metron keskustaan. Toimi hyvin, myös raskaan laukun kanssa.

    • Kiev

      Automaateista saa rahaa yötä päivää. Ja niitä on kohtuu tiheässä.
      Pripyatiin kantsii tehdä päivä reissu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      257
      8930
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      311
      6217
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1330
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1287
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1101
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      78
      939
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      857
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      768
    9. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      310
      680
    10. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      676
    Aihe