Jeps ja nyt tuli sitten vielä tämmöinen, että vahingossa hieman koputeltiin pakkianturia V6 Baronissa ja sen jälkeen tarvihti hirveesti painaa kaasua, että sain sen tallista peruutettua ulos, no olin lähdössä ajamaan ja vaihdoin D-vaihteelle. Kuului aika kova "crack", joka kuulemma kuului myös parin metrin päähän. Sitten ei peruuttanut enää ollenkaan, sama kuin N-asennossa olisi vaihekeppi. Tämä vielä sen normi A604 vaihdelaatikon "tyyppivian" lisäksi. No pystyyhän tuolla nyt ajamaan jos ei tarvitse peruuttaa missään, mutta voisiko olla jokin pakkitaaki hajonnut? senhän voisi periaatteessa korjata. Sain tietää, että laatikko on täysin mekaaninen. Vai onko vika anturissa? Ottiko niin pahasti itseensä siitä koputtelusta? (vasaralla, pitikin mennä tekemään :)). Vielä en ole kerennyt niitä antureita ottamaan irti ja puhistamaan kuitenkaan, tämä projekti on tulossa lähiaikoina, luin jostain, että se voisi auttaa tuohon limp-modeen. Mutta tämä peruutusvaihe? Vai pitääkö tilata uusi vaihdelaatikko? Pois en autoani anna mistään hinnasta, elikkä voisiko korjata vaiko pitääkö vaihtaa uuteen?
Herra Paroni ei peruuta
whild
8183
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jep jep, suomalais-ugrilaista automaattivaihteiston korjaamista.
Näyttää nyt siltä että vaihteisto on täysremontin tarpeessa, todennäköisesti R-vaihteen panta poikki.
Tuskin kannattaa käytettyä laittaa tilalle, koska irrotus ja asennus on jo savotta sinänsä ja koskaan et voi olla varma käytetyn laatikon kunnosta.
Kuluina tyypillisesti n. 2500 €, irrotus ja asennus sekä mahdollinen rahti vielä päälle.
Ajamista en kyllä enää tässä vaiheessa suosittele missään nimessä.
Enkä kyllä, tuon edelläkirjoitetun luettuani, myöskään suosittele TI-irrotus ja asennushommia enkä mitään puhdistusjuttuja.
Omatoimisuus on 10 arvoinen asia, mutta pitää myös ymmärtää mitä on tekemässä ja miksi.
Mitä tarkoitat sillä että vaihteisto on täysin mekaaninen ?
Ok!
Tarkoitan mekaanisella sitä, ettei siinä ole pahemmin mitään sähkötoimia
Mielestäni sinulle on jo aiemmin kerrottu että A604 on TÄYSIN SÄHKÖISESTI OHJATTU automaatti, ensimmäisiä sellaisia.
Onhan siellä toki mekaanista, öljypumppu ja planeettapyörästö, tasauspyörästö, sekä P-lukko. Mutta kaikki käskytys ja ohjaus on keinoälyn sähköllä hoitamaa.
No en tiedä, näin väitti tyyppi joka on ollut tekemisissä automaattilaatikoiden kanssa koko ikänsä, varsinkin näiden Ameriikkalaisten
Kyseenalaistan kyllä kyseisen "tyypin" tietotason. Jos englanninkieli yhtään sujuu niin lue tuosta, kun et kerran minua usko:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ultradrive
Jos automaattivaihteistossa ole pahemmin mitään sähköjuttuja, kuten väität, niin mistä sinun mielestäsi ne vikakoodit tulee ?
Ja miksi taoit vasaralla jotain vaihteiston ulkopuolella olevaa sähkökomponenttia ?
Kysypä siltä "asiantuntijaltasi" missä siellä sijaitsee jokin "pakkitaaki" tai yleensä mekaaninen vivusto shifteriltä laattikolle.
Taitaa jäädä löytymättä.
Sanonpahan... tai en sano mitään, ettei kelleen tule paha mieli.
Tervehdys kaikille chrysler faneille!nyt kysynkin onko kellään tietoa mistä löytyisi käytettyä vara-osaa saratogaan 2,5l-vm.93.olis hakusessa tuulilasi,etu-umpiot ja muukin osa kiinnostaa.vaikka koko auto jos jollain pihan perällä joutilaana.Täytyy sanoa että kyllä peittoaa ajoltaan monet euro.vehkeet,ja kulutus on todella pieni,etenkin matka-ajossa,kun ottaa huomioon auton koon ja painon.siis jos löytyy em.osaa ja muutakin niin ottakaa yhteyksiä tän palstan kautta.
Lienetkö jo löytänyt mutta Äänekosken Autopurkaamolta voisi löytyä, siellä ollut purettavana saratookia ja yks leparonikin 2.2turpo.
SouthWest Trade, Hämeenlinna voisi olla mahdollinen paikka kysyä.
Paitsi että umpiot ei maksa hirveitä uusinakaan ja purkuautosta on perhanan vaikea saada liimalasia ehjänä irti ja sen jälkeen täytyy poistaa kaikki PU-liiman jämät. Helpompi työ vaihtaa uusi lasi.