Miksi Maxell 8GB:n muistitikku ei ota

Ei nyt tajua. :))

muistiinsa 4,35 GB:n dvd leffaa? Väittää tiedostoa liian isoksi tähän kohdetiedostojärjestelmään? Onko niissä jokin esto, kuten jostain kuulin huhun ja jos on, voiko sen kiertää jotenkin? Pienempiä tiedostoja, kuten avi-leffoja voi latoa tikun täyteen. Voiko kysymys olla tuon dvd formaatin (iso) estosta, joka on ympätty jo tehtaalla tikkuun?
Jos, joku osaa valaista asiaa? Kiitos etukäteen. ;-))

11

1207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • l0"S_4G"

      Tiedostojärjestelmä on FAT, joka ei tunne noin suurta tiedostoa. Tiedostojärjestelmä pitää siis muuttaa. Siis alustaa eli formatoida.

      Mikäli sinulla on Windows niin sitten NTFS tai ExFAT.

      Linuxissa Ext2, Ext3, Ext4, ReiserFS, Reiser4, XFS, JFS tai Btrfs. Myös Windowsin tiedostojärjestelmät ovat myös tuettuja mutta niitä voi suositella vain yhteensopivuussyistä.

      • Nyt vähän tajuaa;-)

        Ok, kiitos valaisusta. Joka päivä voi oppia jotain uutta... ;-)


      • Tajuaa enemmän,))
        Nyt vähän tajuaa;-) kirjoitti:

        Ok, kiitos valaisusta. Joka päivä voi oppia jotain uutta... ;-)

        Formatoin tikun neuvosi mukaan NTFS formaattiin ja nyt mahtuu dvd leffa vaivattomasti...


    • FAT32...FAT64^

      FAT32n kokorajoitus on 32Gt. Oliko vanhempi FAT16 ehkä. En tiedä tarkoittaako 32Gt aseman kokoa vai tiedoston kokoa?

      • l0"S_4G"

        FAT32 tiedoston maksimikoko on 4 GB ja osion 2 TB.
        ExFAT sitten osaa todella suuret tiedostot ja osiot.


    • sama ongelma

      Pitääkö kone vai tikku formatoida, kun tuossa edellä yksi sanoi formatoineensa tikun? Jos taas kone tulee formatoida niin tarkoittaako se koko kovalevyn tyhjentämistä ja Win XP -käyttiksen ja kaikkien ohjelmien uudelleenasentamista?
      Ostin IBM Thinkpadiin 8 gigan muistikortin enkä saa siirrettyä siihen 4,49 gigan tiedostoa. Mitä pitää tehdä?

      • sama ongelma

        PS. Korjaan vielä: ostin siis 8 gigan Kingston muistitikun enkä muistikorttia.


      • Sivustalta:)

        Nimenomaan tikku formatoidaan. Fat muunnetaan koneen käyttämään formaattiin. NTFS (windows kone) ainakin antaa mahdollisuuden tallentaa tikulle lähes sen kokoisen tiedoston, mitä tikussa lukee. FAT formaatti taas rajoittaa koon 4 gigaan.
        Eli, formatoi kortti, niin sitten mahtuu. Ei kai se ole sen vaikeampaa, kuin tikunkaan formatointi? Ei ole siitä kokemusta vielä.


      • sama ongelma
        Sivustalta:) kirjoitti:

        Nimenomaan tikku formatoidaan. Fat muunnetaan koneen käyttämään formaattiin. NTFS (windows kone) ainakin antaa mahdollisuuden tallentaa tikulle lähes sen kokoisen tiedoston, mitä tikussa lukee. FAT formaatti taas rajoittaa koon 4 gigaan.
        Eli, formatoi kortti, niin sitten mahtuu. Ei kai se ole sen vaikeampaa, kuin tikunkaan formatointi? Ei ole siitä kokemusta vielä.

        Kiitos neuvosta, ongelma sitten poistuikin kun alustin tikun NTFS -formaattiin. Se olisi voitu alustaa siihen jo Kiinassakin.


    • MulliKulli

      Kortit 2-32Gt ovat kaikki toimineet NTFS ja FAT32 tiedostojärjestelmillä. Inteson digitaalinenvalokuvakehyksessä kortti ei toiminut 32Gt kuin FATina.

      • siitä oli kysymys.

        Oletko yrittänyt laittaa sille yli 4 gigan tiedostoa? Fat ei ota isompia ja siksi on formatoitava.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      70
      4908
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3339
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      20
      2592
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      57
      1665
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1326
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1292
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      217
      1047
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      985
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      875
    Aihe