Kertokaahan te viisaammat että mistä erottaa normaalin vilkaan terveen lapsen ja sitten tän superhyper ADHD lapsen ? Missä menee raja ?
Mistä tietää onko ADHD vai norm. vilkas ?
Memma
1948
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tyttöni (pian 6 v) on hyvin vilkas ja monet tutut alkoivat vihjailemaan, et onkohan tuo enää normaalia. Luin yökaudet netistä juttuja ADHD:stä ja itkin, sillä tuntui siinä epätoivossa, et monet jutut täsmäsivät.
Mm. vähäinen unentarve ja vähäruokaisuus.
Juttelin asiasta sekä tarhassa että neuvolassa ja molemmissa rauhoiteltiin, että tyttö on ihan normaalin rajoissa, vaikka sieltä vilkkaammasta päästä onkin.
Pystyy kuitenkin nukkumaan yhtäjaksoisesti ja keskittyminen paranee koko ajan. On hyvin verbaalisesti lahjakas ja lukemaan oppiminen ei varmaan ole kaukana.
Lue netistä lisää tietoa ja juttele lapsesi hyvin tuntevien ihmisten kanssa, miltä asia heidän mielestään vaikuttaa. Tsemppiä!