Onko Ihalainen ihan järjetön kun...

Haluaa vaan tempputyöllistää. Missä ovat ne 100 000 uutta työpaikkaa mitä SDP lupasi ennen vaaleja? Työttömiä on kyllä laitettu isoja määriä tekemään tuottavaa työtä 9 euron päiväpalkalla. Siinä samalla on siivottu työttömyystilastoja ja työllistetty virkailijoita, mutta ei kuitenkaan ole niitä uusia työpaikkoja luotu tällä tavalla. Tätäkö siis työväenpuolue SDP ajaa?
865
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Taidat olla muutaman vuoden ajasta jälkeen jäänyt.

Äänestä
  • Mustasilmä Late on jäänyy pahasti jälkeen.....

    Äänestä

Niin missä on ne 100 000 uutta palkkatyöpaikkaa?

Äänestä

Urpilaisen edellisissä vaaleissa motto jos demarit valitaan hallitukseen,niin suomeen tulee 100000 uutta työpaikka.Niitä pitäsi tulla vuosi ja 25000 työpaikkaa! missäs ne työmaat on!!!!!!!!

Äänestä

Ihalainen on sama kuin muutkin: bonusetujen nauttija - lasku maksatetaan kansalla.

Äänestä

Itse olen äänestänyt SDP:tä mutta tämä orjatyön lisääminen ja köyhien kurjistaminen karenssien uhalla on kyllä liikaa. 9 euroa päivältä ei riitä nykyisillä polttoaineen hinnoilla edes kulkemaan siellä työpaikkalla. Itsellä on monta kertaa jäänyt syömättä ja iso pino laskuja on kyllä pöydällä ja nälkä kurnii, mutta olen suostunut tekemään töitä ylläpitokorvauksella. Tähän pitää joku muutos saada. Ei voi olla Ihalainenkaan niin pihalla, että ei tätä ymmärtäisi.

Äänestä

Taisivat silloin säätäessään tämän lain eduskunnassa puhua jostakin 3:n kuukauden karenssista, mutta kun se onkin käytännössä karenssi loppuiäksi aina eläkeikään saakka jo ensimmäisestä luovuttamisesta lähtien. Ihmisen ollessa raihnainen liikkumiseltaan ja jaloiltaan, niin hänet määrätään lajittelemaan rätei ja lumpui päiviksi seisaallaan tehden kun ei mitään muuta työtä ole tarjolla vanhoille ihmisille ja kun ei pysty tätä tekemään niin karenssi seuraa eläkeikään saakka. Tämäkö oli tarkoitus demareilla kun ajoivat tämän orjatyölain tällälailla toteutettavaksi Filatovin ansiosta, vai oliko tarkoitus saada kustannuksia pois oman maan kansalaisilta saadaksenne paijata näitä maahanmuuttajia näin hyvin? Joten solong demarit, sitähän te haluatte, että älkää äänestäkö meitä enää köyhät.

Äänestä

eSKO aHON hallituksen jäljiltä Lipposen hallitukset saivat yli 200 000 uutta työpaikkaa.
Esko Ahon hallituksen jäljiltä oli 520 000 työtöntä virallisesti, toisen tilaston mukaan jopa 720 000.
Lipponen nosti Suomen siitä suosta, johon Esko Aho oli sen suuressa tyhmyydessä ja taitamattomuudessa ajnanut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Järjen vastaista kirjoitti:

Haluaa vaan tempputyöllistää. Missä ovat ne 100 000 uutta työpaikkaa mitä SDP lupasi ennen vaaleja? Työttömiä on kyllä laitettu isoja määriä tekemään tuottavaa työtä 9 euron päiväpalkalla. Siinä samalla on siivottu työttömyystilastoja ja työllistetty virkailijoita, mutta ei kuitenkaan ole niitä uusia työpaikkoja luotu tällä tavalla. Tätäkö siis työväenpuolue SDP ajaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu