Mikähän monnityttöämme vaivaa? Sen päähän on ilmestynyt röpelöä ja siitä lähtee 2 "ilmapalloa" joiden sisällä on punaista,verta? Röpelöt ovat niinkuin ihonalaisia kasvaimia, joista nämä "ilmapallot" lähtevät. pallot ovat läpinäkyviä ja tuo punainen
(veri) on toisessa reunassa, ei peitä koko palloa. Monni on huonovointisen oloinen, ei syö ja tavoistaan poiketen on paikallaan valossakin, eikä pesässä.
ja jos tauti ei ole parannettavissa, niin kuinka monni lopetetaan?
(veri) on toisessa reunassa, ei peitä koko palloa. Monni on huonovointisen oloinen, ei syö ja tavoistaan poiketen on paikallaan valossakin, eikä pesässä.
ja jos tauti ei ole parannettavissa, niin kuinka monni lopetetaan?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Yksi akvaariokauppias sanoi kalan lopettamisesta, että niska poikki. Pienet kalat kuolee kuumasta vedestä. TAudista en tiedä. Etsin kalasairaus-vihosta, mutta en löytänyt kuvatunlaista. Löytäisitkö googlen kautta tietoa erilaisista kalasairauksista?
Ihan nyt pakko kysyä, että mihin päädyit monnisi kanssa?
Juu, kyllä monni lopetettiin ihan jo seuraavana päivänä, kun se ei enää liikkunut ja lopetti syömisen. Niskat isäntä katkaisi. Ei missään nimessä mitään kuumavesi-sekoiluja. isäntä oli jo alunperin sitä mieltä, että tietää kyllä miten kalat lopetetaan kivuttomasti, minä vaan epäilin, että monnit on jotenkin "vahvempia"...No nyt meillä pulikoi jo uusi monnipoka, toivotaan sille pidempää elämää.
Ja selkärankaisten lopettaminen on kuumalla vedellä / kiehuvalla vedellä kielletty ! Kaloille napakka isku niskaan ja sen jälkeen niskat poikki saksilla tai vaikka puukolla.